EXCLUSIV / Marian Bondrea, scandalizat de arbitrajul lui Unimatan: „O sa ma las curand de antrenorat, dar nu inainte de a bate un arbitru!”

Meciul dintre CS Turnu Severin si Concordia Chiajna din etapa a III-a  a Ligii 1, scor doua etape dupa fluierul final al partidei, dupa ce i-a adresat cateva cuvinte dure arbitrului partidei, Paul Unimatan. Antrenorul severinenilor a fost scos din sarite de o serie de decizii nefavorabile echipei sale luate de centralul salajean, pe care ulterior l-a amenintat subtil cu bataia.

In minutul 45′ al intalnirii dintre Severin si Concordia, Balace vede cel de-al doilea cartonas galben si este eliminat, lasand gazdele in inferioritate numerica. Antrenorul Marian Bondrea considera ca eliminarea a fost una nedreapta, iar cele doua penalty-uri neacordate echipei sale il determina sa dea un verdict clar asupra lui Paul Unimatan: arbitru cumparat, bun de batut.

„L-a eliminat pe Balace absolut gratuit, primul cartoans galben a fost inventat. El a luat decizia in functie de ce-i spunea un tusier in casca. Am ratat 11 metri, dar dupa aceea am mai avut doua lovituri clare de la 11 metrii, la Mitis, in min 30 si, in minutul 80, un penalty la Zuluf mai clar ca buna ziua. Un arbitru pe care il cunosc mi-a spus ca acolo trebuia sa fie si eliminare, pentru ca era un fault din pozitia de ultimul aparator si poate la 1-0, cu egalitatea numerica restabilita, scorul ar fi fost cu totul altul.

Dar eu m-am ales cu suspenadare, Balace cu eliminare, iar arbitrul a ramas cu banii in buzunar. Eu sunt suspendat in continuare, mai am o etapa si am primit pedeapsa minima tinand cont de ce a scris arbitru in raport. Am fost suspendat pentru injurii grave si amenintare. Eu i-am zs doar ca si-a batut joc de munca de noastra si ca o sa ma las curand de antrenorat, dar nu inainte de a bate un arbitru. Bineinteles ca nu o puteam face, era atata lumea de fata, era doar o vorba, in niciun caz o amenintare”, a declarat Marian Bondrea, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Liga lui Mitran”.

La scurt timp dupa incheierea meciului dintre CS Severin si Concordia, presa sportiva autohtona a scris ca antrenorul gazdelor a avut o cearta violenta cu Adrian Olah, jucatorul care in minutul 30′ a ratat un penalty, la scorul de 0-0. Marian Bondrea dezminte insa informatiile si sustine ca totul a fost inventat, din motive obscure, de cei de la Concordia Chiajna.

„Nu stiu ce se intampla cu tara asta a nostra. Este indamisbil sa se scrie tot felul de prostii si sa nu ai nicio posibilitate de a-i contrazice. Ne-am stricat ca natie. Cu Olah nu am avut niciun fel de discutie, doar i-am anuntat schimbarea la pauza, si nu pentru ca a ratat, ci pentru ca a fost eliminat Balace si el era singurul care putea fi schimbat. Baiatul nu a comentat nimic. dupa ce s-a comentat partida l-am urecheat putin pe zuluf pentru ca nu si-a dat silinta asa cum trebuia.

Informatiile pe care le-am cules ulterior arata ca stirea a venit dinspre Chiajna si asta ma surprinde, pentru ca echipa castigase. Poate este o incercare de destabilizare a unora dintre echipe in cursa asta teribila„, a afirmat Marian Bondrea.

CS Turnu Severin cauta „romani” de exceptie

„Dupa ce s-a terminat campionatul si ma vazut ca am promovat, am cerut doi jucatori, nu mai mult. Ne trebuie un fundas central si un atacant de mare calitate, dar nu i-am gasit nici pana acum. Unele cluburi au de toate, si altii foarte putin, se exagereaza insa cu adusul strainilor. Vin mult prea multi si numai in defavoarea fotbalului romanesc, de asta nu se mai afirma jucatorii nostri”, a mai spus antrenorul lui CS Severin.

sursa foto: prosport.ro