FINAL / AMICAL / Dinamo Bucuresti – FC Barcelona 0-2. „Cainii” stiu sa piarda onorabil

Dinamo Bucuresti a pierdut in fata lui FC Barcelona la un scor mai mult decat decent, la capatul unui meci in care au tinut piept cu succes masianriei de goluri a catalanilor. Messi a inscris inca de la primul sut pe poarta al „extraterestrilor”, insa treptat, „cainii” au reusit sa intre in ritmul de joc impus de adversarii lor si au reusit sa dezlege atacurile Barcelonei.

In a doua jumatatea a meciului, la scorul de 1-0, catalanaii nu au mai fortat, ocazie buna pentru dinamovisti sa forteze egalarea. In ciuda numeroaselor ocazii de gol create, gazdele nu au reusit sa-l invinga pe Valdes, iar Affelay a razbunat ratarile „cainilor” cu un gol in prelungirile meciului.

Dinamo-Barcelona 0-2, un scor neasteptat de bun pentru echipa din „Stefan cel Mare” care in multe momente de joc s-a prezentat ca o echipa care poate tine piept unor catalani poate nu foarte motivati, dar periculosi in orice clipa.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

92′ GOOOOOOOOOL Barca! Affelay inscrie cu un lob ce-l pacaleste pe Balgradean.

90′ Iniesta suteza in plasa laterala a dinamovistilor.

88′ Danciulescu centreaza din marginea careului advers catre Axente care reia cu capul spre poarta catalanilor, dar Valdes respinge.

86′ Scutaru si Galchev intra in locul lui Grigore si Nica.

83′ Balgradean respinge un sut de la distanta al catalanilor.

78′ Tucudean suteaza pe mijlocul portii, dar Valdes retine.

78′ Rafinha intra in locul lui Messi.

77′ Tucudean este inlocuit de Danciulescu.

74′ Ba vede cartonasul galben.

73′ David Villa intra in locul lui Roberto.

70′ Centrarea lui Catalain Munteanu ajunge la dinamovisti care intr-un final trimit pe jos spre poarta catalanilor, dar Valdes este la post.

69′ Valdes il obstructioneaza pe Tucudean in marginea dreapta a careului si Balas acorda fault.

61′ Luchin il inlocuieste lui Koulibaly.

59′ Inieste incearca s-al invinga cu un lob pe Balgradean iesit din poarta, dar mingea cade la cativa centimetrii de transversala.

57′ Axente intra in locul lui Curtean.

55′ Tucudean scapa spre poarta cu doi urmaritori in preajma sa. In careu insa dinamovistul pierde mingea si nu obtine nici macar cornerul, Valdes retinand balonul.

51′ A doua lovitura de la colt este respinsa de apararea Barcei, Messi este angajat in contraatac, dar balgradean iese din mult din paorta si degajeaza mingea inainte ca superstarul catalanilor sa ajunga la ea.

50′ Mare ocazie pentru Dinamo! Catalin Munteanu reia cu capul dupa centrarea din corner, iar Valdes repsinge din nou in corner din plonjon.

50′ Dinamo trece pe langa prima ocazie din acest meci. Boubacar ii paseaza lui Isaa Ba care reia cu capul spre paorta, dar catalanii resping si „cainii” au corner.

46′ Dinamo bate lovitura de incepere a reprizei secunde.

45′ Balas fluiera finalul primei reprize pe Stadionul National.

43′ Alves si Alba se ciocnesc accidental in careul dinamovist, insa nu exista probleme serioase.

42′ Pase extrem de periculoase a catalnilor in careul nostru, insa in cele din urma fanionul arbitrului asistent se ridica pentru offside si Dinamo scapa cu fata curata.

40′ Messi trece de Koulibaly si suteaza din marginea careului. Balgradean plonjeaza in dreapta si respinge spectaculos.

39′ Pedro primeste mingea in stanga careului si suteaza la coltul lung, la o palma de bara.

38′ FC Barcelona ramane in continuare periculoasa, dar dinamovistii joaca cu tot mai mult curaj.

33′ Sanchez primeste in careul advers, si suteaza din intoarcere pe langa bara din dreapta a dinamovistilor.

32′ Dinamo contraataca rapid si obtine un corner. Centrarea  de pe stanga este respinsa, insa, de catalani.

31′ Fabregaz centreaza din lovitura de colt, de pe stanga, la prima bara, mingea este plimbata prin areul dinamovist si in cele din urma Balgradean retine.

30′ Sanchez il cauta pe Messi in fara portii lui Balgradean, dar dinamovistii resping in corner.

29′ Messi primeste de la Fabregas in marginea careului, dar sutul sau nu prinde cadrul portii.

28′ Messi preia mingea in apropierea careului, dupa o greseala a apararii noastre, dar sutul sau ese blocat de Grigore.

25′ Fabregas primeste din stanga careului, de la Sanchez, dar sutul sau este blocat de fundasii dinamovisti.

24′ Dragos Grigore intervine bine in propriul careu si opreste un atac periculos al Barcelonei.

23′ Tucudean primeste de la Boubacar si avanseaza in partea dreapta, dar sutul in diagonala, ajunge in tribune.

21′ Meciul s-a mai relxat in ultimele minute, Barcelona multumindu-se cu jocul de posesie i  jumatatea adversa.

18′ Messi ridiculizeaza defensiva lui Dinamo, dar sutul sau este aparat de Balgradean.

13′ Sanchez ii paseaza din careul lui Messi, dar supersarul Barcelonei sutaza peste poarta.

9′ Un nou atac al Barcelonei smulge aplauzele spectatorilor. „Extraterestrii” lui Vilanova sunt primiti de tribune ca pe Camp Nou.

7′ Catalanii preseaza avansat, dinamovistii au problema de a depasi jumatatea propriei jumatati de teren.

4′ GOOOOOOOOOOOOOL Barcelona! Messi inscrie in diagonala, din afara careului la primul atac al catalanilor.

2′ Prima intervenite la minge a dinamovistilor starneste urlalele tribunelor!

1′ A inceput meciul.

DINAMO BUCURESTI: Balgradean – Nica, D. Grigore, Koulibaly, Pulhac – Boubacar, C. Munteanu, Curtean – C. Matei, Tucudean, Alexe
Antrenor: Dario Bonetti

FC BARCELONA: Valdes – D. Alves, Pique, Mascherano, Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro, Messi, Alexis Sanchez
Amtrenor: Tito Vilanova