FINAL / Liga Europa – turul III(retur) / Spartak Trnava – Steaua Bucuresti 0-3. „Ros-albastrii” au facut legea intr-o atmosfera infernala!

Steaua a reusit calificarea in playoff-ul Ligii Europa, reusind sa intoarca scorul de la Bucuresti, cand echipa slovaca a invins cu 1-0.  „Ros-albastirii” s-au impus in cel de-al doilea meci impotriva slovacilor, cu scorul de 3-0, la capatul unui meci in care nu au stralucit, dar au speculat in suficiente momente greselile din defensiva lui Spartak, echipa care s-a multumit sa se apere pe toata perioada jocului, arareori amenintand poarta lui Stanca, pe contraatac.

Primele sperante ale stelistilor au venit cu golul lui Rocha din minutul 9, , iar cele doua echipe au inceput din acel moment sa joace de pe picior de egalitate.

Slovacii s-au retras in propria jumatate invitandu-i pe „ros-albastrii” sa atace, dar in ciuda eforturilor depuse, pana la sfarsitul reprizei, ghinionul din primul meci, cand mingea a refuzat sa intre in paorta, i-a urmarit din nou pe elevii lui Reghecampf.

In al doilea mitan, stelistii s-au aratat la fel de determinati ca in prima parte a meciului, aruncandu-se imediat dupa fluierul de start spre poarta lui Filipko. Slovacii au dat replica cateva minute mai tarziu, cand o centrare trimisa de Tomacek in careul stelist a fost deviata la o palma de bara lui Stanca, altfel invins.

Atacurile repetate ale echipei noastre s-au soldat de multe ori cu cornere, Rusescu inscriind al doilea gol al Stelei dupa o centrare de la colt a lui Bourceanu(76′).

Tot din corner a inscris si Nikolic  in minutul 84′. Introdus in locul lui Rocha, lovitura de cap a muntenegreanului a asigurat calificarea Stelei in playoff-ul Ligii Europa,  echipa din Ghencea urmand sa-si afle noul adversar vineri dupa-masa.

Vezi cum s-a desfasurat partida!

93′ FINAL

90′ Filipko respinge in fata un sut trimis de Chipciu din marginea careului.

90′ Suporterii lui sparatk continue sa-si sustina inflacarati echipa, in ciuda ratarii prezenti in cupele europene.

89′ Balan il inlocuieste pe Rusescu.

85′ Steaua trece pe langa cel de-al patrulea gol si Nikolic pe langa dubla. Scapat singur cu portarul advers, muntenegreanul suteaza in acesta.

84′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Nikolic inscrie in cu capul din 4 metri de poarta si ii reduce la tacere pe suporterii lu Spartak care mai devreme strigau „tiganii, tiganii!”

76′ GOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua!!! Rusescu impinge mingea in plasa, cu capul, dupa un corner, portarul reuseste sa retina, dar tusierul vede ca mingea a trecut de linia portii.

74′ Bourceanu vede si el cartonasul glaben.

71′ Stelistii obtin un nou corner, dar nici de data aceasta centrarea nu pune in pericol poarta kui Filipko.

70′ Bourceanu bate un corner de pe partea stanga, Filipko respinge in dreapta careului mare, iar mingea este trimisa mult in fata de un fundas al lui Spartak.

63′ Bourceanu executa direct pe poarta o lovitura libera din marginea careului advers, insa Filipko reuseste sa respinga.

61′ Florin Costea primeste cartonasul galben pentru un fault in zona mediana.

60′ Nikolic il inlocuieste pe Rocha.

54′ Stanca se inalta si retine un balon pe linia de corner, insa este busculat de Tomacek, slovenul primind cartonasul galben.

53′ Ocazie mare a lui Spartak! Tomacek centreaza din lovitura libera, mingea este deviata in careu si trece la cativa centimetrii de bara din stanga a portii lui Stanca.

50′ Suporterii lui Spartak sunt neobositi si isi sustin zgomotos echipa fara incetare.

49′ Ratare uriasa a Stelei. Chipciu patrunde in careul mic, dar nu reuseste sa suteze la timp si Filipko ii ia mingea de la picioare.

47′ Steaua este in offside.

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

45′ Hanzel patrunde in careul stelist dar faulteaza in atac si Trnava pierde posesia.

44′ Slovacii din tribune striga: „Tiganii, tiganii!”

43′ Rocha il faulteaza pe Sabo incercand sa protejeze minge si ulterior primeste acelasi tratament din aprtea unui adverar. Brazilianul si slovanul pe care l-a faultat sunt intnsi pe gazon.

41′ Tomacek scapa spre paorta si suteaza, dar Stanca este la post si retinte.

34′ Rusescu si Gardos se ciocnesc in incercarea de a ajunge o centrare.  Fundasul se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

33′ Faza periculoasa in preajma careului lui Stanca, stelistii resping agitati in corner.

30′ Filipko respinge in fata un sut trimis de Rusescu, mingea ajunge la Rocha care nu reuseste sa scire pentru a doua oara.

24′ Cvirik nu mai poate continua  jocul si este inlocuit cu Tomacek.

23′ Mare ratare! Bourceanu centreaza din lovitura libera de pe dreapta, Filipko incearca sa retina, dar greseste interventia si scapa mingea in fata lui Rusescu care reia din 7 metri la o palma de bara din dreapta.

21′ Atmosfera extraordinara creata de suporterii lui spartak. Cu toate acestea jocul echipei gazde este sters. Nici Steaua nu face un joc mult mai bun, in schimb reusesc sa construiasca mai eficient spre poarta lui Filipko.

20′ Cvirik este accidentat si meciul se opreste pentru ca jucatorul slovac sa primeasca ingrijiri medicale. In cele din urma jucatorul este scos pe marginea terenului.

16′ Stanca iese din careu si trimite in tribune o minge care il cauta pe Mikovic.

16′ Bourceanu bate lovitura de la coltul terenului, dar mingea este reluata in aut de poarta.

15′ Gerogevski avanseaza rapid in flancul drept si obtine in cele din urma un corner.

15′ Steaua jaoca in continuare agresiv, si in ciuda meciului de pe teren propriu, Spartak nu are vlaga.

9′ GOOOOOOOOOOL Steaua! Rocha marcheaza si, la general, scorul este acum 1-1.

6′ Rusescu patrunde in careul slovacilor, insa Karhan reuseste sa-l deposedeze.

5′ Joc desfasurat in general la mijlocul terenului. Niciuna dintre cele doua echipe nu reusesc sa se apropie periculos de careul adversarei.

2′ Karhan centreaza din lovitura libera, dar Stanca este la post.

1′ A inceput meciul.

SPARTAK: Filipko – Stozicky, Janecka, Cvirik, Hanzel – Gross, Karhan – Sabo, Carnota, Bicak – Mikovic
Antrenor: Pavel Hoftych.

STEAUA:  Stanca – Georgievski, Gardos, Chiriches, Parvulescu – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Rusescu, Fl. Costea – Rocha
Antrenor: Laurentiu Reghecampf