FINAL / Liga Europa – turul III(retur) / Rapid Bucuresti – Heerenveen 1-0. Victorie inutila a giulestenilor care reusesc totusi sa iasa cu fruntea sus din Europa League

Nicio sansa pentru elelvii lui Sabau care au sperat intr-o calificare pana in ultimele secunde de joc. Desi au au avut o evolutie mult mai buna decat in meciul anterior, pe fondul unei prestatii sterse a olandezilor, elevii lui Ioan ovidiu Sabau au demonstrat ca nu pot inscrie decat din penalty, in ciuda numeroaselor ocazii create, uneori greu de ratat.

Astfel, in afara golului inscris de Herea, dupa un penalty obtinut in urma unui hent in careun al olandezilor, giulestenii au ratat rand pe rand ocaziile de gol, precum si calificarea in playoff-ul Ligii Europa.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

90 FINAL

84′ Ritmul de joc al Rapidului a scazut in ultimele minute.

71′ INCREDIBILA RATARE! Ilijoski nu este capabil sa inscrie din fata portii, balbaie o  minge in careul advers si apoi ii trimite lui surdu care pierde minge in aut de poarta.

67′ Tannane suteaza din nou spre poarta rapidista, dar nici de data asta nu prinde cadrul portii.

66′ Heerenveen ataca tot mai des,Tannane si Raitala au sutat spre poarta lui Albut, dar  de fiecare data mingea s-a dus pe langa poarta.

60′ Ilijoski suteaza de la distanta, dar portarul olandezilor nu paote fi invins atat de usor.

59′ Ratare imensa a giulestenilor!!! Scapat singur cu portarul Ilijoski greseste si pierde mingea.

58′ Assaidi suteaza intr-un fundas rapidist.

56′ Olandezii suteaza periculos spre poarta lui Albut, care reuseste sa respinga, nu fara emotii.

50′ Olandezii nu arata nicio intentie ofensiva, insa fac tot posibilul ca sa rupa jocul rapidistilor.

47′ Dorin Goga il inlocuieste pe Rui Duarte.

47′ Rui Duarte este accidentat si este scos pe amrgine pentru a primi ingiriji medicale.

46′ La pauza Ilijoski intra in locul lui ciolacul,, iar la Heerenveen Assaidi si Van Anholt ii inlocuiesc pe Tannane si Van la Parra.

45′ PAUZA

45′ Teixeira suteaza frumos, putin pe langa poarta olandezilor.

43′ Herea ii paseaza din careu lui Grigore al carui sut este respins de portarul lui Heerenveen.

40′ Rapidistii nu gasesc culoarul de sut in careul advers si in cele din urma mingea este respinsa.

38′ Rapid bate o lovitura libera din lateral dreapta. Centrare il cauta pe  Ciolacu,d ar portarul oldandez ajunge primul la minge.

29′ Uriasa ocazie pentru Rapid!!!! Roman centreaza de pe dreapta in fata portii, dar olandezii reusesc sa respinga. Momente bune pentru giulesteni care domina partida.

22′ Inscrie Roman, dar golul este anulat fiindca jucatorul rapidist era in offside, dar reluarile arata ca jucatorul rapidist se afla intr-o pozitie regulamentara.

20′ GOOOOOOOOOOOL Rapid!!! Herea  trimite mingea in dreapta si inscrie!!!

20′ Rapidul obtine un penalty dupa printr-un hent comis in care de Van Parra.

16′ Rapidul reuseste sa scape de sub presiunea lui Heerenveen. Mingea se izbeste in bara, dar arbitrul fluierase deja un fault asupra lui Albut.

14′ Van Parra primeste mingea in flancul drept, dar este semnalizat in offside.

10′ Ciolacu trage bine de la 14 metri, dar rateaza cu putin cadrul portii.

8′ Djuricic este in offside.

5′ Albut respinge din plonjon sutul periculos expediat de Ziyech.

4′ Roman centreaza din lovitura libera. Sutul lung ajunge insa in bratele portarului olandez.

1′ A inceput meciul.

RAPID – Albut – Rui Duarte, Oros, Glauber, Bozovic – Roman, Grigore, Teixeira – Herea, Ciolacu, Surdu
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

HEERENVEEN: Nordfeldt – Zuiverloon, Zomer, Gouweleeuw, Raitala – Kums, Ziyech, de Roon – Tannane, Djuricic, van La Parra
Antrenor: Marc van Basten