FINAL / Returul turului III preliminar CL / FC Vaslui – Fenerbahce 1-4. Moldovenii pleaca capul in fata turcilor, dar spera in continuare la primavara europeana

FC Vaslui paraseste cursa pentru grupele Ligii Campionilor, fiind invinsa categoric de Fenerbahce, pe stadionul de la Piatra Neamt, cu scorul de 1-4. Meciul a fost unul extrem de incordat si spectaculos in primele 60 de minute, insa spre finalul partidei, elevii lui Sumudica nu au putut face fata lotului mai valoros al „canarilor galbeni”, pierzand printre degete o calificare devenita posibila in momentul in care arbitrul partidei a dictat penalty pentru Vaslui la scorul de 1-1.

Fenerbahce a inceput partida in forta si a dominat copios jocul in primele zece minute de joc, lasand impresia ca nu vor da nicio sansa vasluienilor. Golul inscris de Erkan in minutul 12′ parea a fi un preludiu amar la ceea ce avea sa urmeze, insa Marius Niculae a reusit surpriza inscriind doua minute mai tarziu, dupa o pasa excelenta oferita de Sanmartean. La scorul partidei-tur, vasluienii s-au activat. Treptat, jocul”galben-verzilor” a crescut in forta si intentiile ofensive tot mai vadite i-au prins pe turci nepregatiti pentru o astfel de replica, spre finalul primei reprize moldovenii preluand conducerea tactica a jocului.

Repriza secunda a fost una la fel de aprinsa. Vasluienii au inceput in forta, determinati sa inscrie si cel de-al doilea gol, iar eforturile lor asidue au dat in cele din urma roade. O lovitura libera a moldovenilor a fost oprita de fundasii lui Fener prin hent si vicecampioana Romaniei si-a vazut visul cu ochii. Executia lui N’Doye a facut insa  ca totul sa devina o mare deziluzie, Volkan, portarul turcilor, respingand din plonjon, sutul slab al senegalezului.

Dupa ratarea penalty-ului, vasluienii nu si-au mai revenit, reusind cu greu sa mai construiasca spre poarta lui Fenerbahce, iar turcii au reluat jocul ofensiv. Doua executii de maestru ale lui Kuyt au ingropat sperantele lui Sumudica in gazonul de la Piatra Neamt (71′ 76′), asftel incat modificarile experimentale efectuate ulterior de fostul atacant rapidist au aratat  ca tehnicianul isi pierduse orice speranta la calificare, Vasluiul avand in acea situatie nevoie de inca 3 goluri pentru a se califica.

Demoralizati, cu o prestatie tot mai slaba, odata cu apropierea fluierului final moldovenii au mai primit o lovitura de gratie in ultimele secunde de meci, Sow inscriind al patrulea gol al turcilor, ca si cum scorul de 1-3, nu era suficient de umilitor pentru elevii lui Sumudica, dupa remiza plina de sperante obtinuta in Tara Semilunii.

Iesiti din Liga Campionilor, vasluienii nu isi pierd insa sperantele pentru cupele europene, fiind calificati direct in playoff-ul Europa League.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ FINAL

93′ GOOOOL Fenerbahce! Sow se revanseaza pentru ratarea din urma cu trei minute si inscrie pentur 4-1.

89′ Mare ratare pentru Fener! Gockhan aproape de o noua  pasa de gol, dar Sow impinge mingea pe langa bara din dreapta.

83′ Zsiga il inlocuieste pe Antal.

82′ Topal intra in locul lui Alex.

81′ Incredibila ratare a Vasluiului!  Antal scapa singur cu Volkan si incearca sa-l pacaleasca cu o executie puerila, care ajunge in bratele portarului advers.

79′ N’Doye este inlocuit cu Costin. Senegalezul paraseste terenul sub un val de huiduieli.

78′ Sburlea reia cu capul din fata portii, dar nu prinde cadrul portii.

76′ GOOOOOOOOL Fener! Acelasi Kuyt inscrie si Fenerbahce este aproape sigur calificata in playofful ligii campionilor, in detrimentul lui FC Vaslui.

76′ Milanov vede cartonasul galben.

75′ Sburlea il inlocuieste pe Caue. Sumudica incearca sa mizeze pe un „11” foarte ofensiv.

71′ GOOOOOOOOL Fenerbahce! Kuyt suteaza in vinclu de la 8 metri de poarta, dupa o pasa venita de pe dreapta de la Gockhan. Este primul gol al jucatorului pentru Fener.

53′ Incredibia raaaataaaare!!! N’ Doye suteaza slab si Volkan respinge!

52′ Vasluiul obtine penalty-ul!!!!!!! Fener comite hent in propriul careu si arbitrul rus acorda lovitura de la 11 metri pentru „galben-verzi”.

50′ Caue respinge o centrare periculoasa in careul vasluian.

49′ Sanmartean dribleaza intr-un mare stil doi adversari si turcii sunt din ce ince mai speriati de echipa lui Sumudica.

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

45′ Ocazie maaaare pentru Fener. Mingea este deviata din 4 metri spre poarta lui Coman, dar, din fericire, executia trimite balonul peste poarta.

45′ Alex executa cornerul de pe partea dreapta, dar Salagean respinge.

45′ Marius Niculae respinge in corner o centrare din lovitura libera a turcilor.

42′ Galben si pentru Caner pentru un hent.

41′ N’ Doye primeste cartonasul galben in urma unui fault in atac foarte dur. Presiunea vasluienilor la poarta lui Fener continua.

40′ Un nou corner obtinut de vasluieni

39′ Cornerul de pe dreaptaeste respinsa in corner.

38′ fundasii turci balbaie o minge la un metru de paorta lui Demerel si in cele din urma, sub presiunea lui Antal resping in corner.

37′ Presiune imensa exercitata de echipa lui Sumudica la poarta lui Fener in ultimele 5 minute.

36′ Fortele de ordine au intervenit in tribuna suporterilor lui Fener, utilizand gaze lacrimogene.

35′ Suporterii turci au aprins tribunele in unele zone, iar tortele aprinse cad aproape de suprafata de joc.

31′ OCAZIE MARE pentru Stanciu al carui sut din 12 metri este respins in extremis de portarul Demirel!!!

24′ Alex suteaza din voleu de la 20 de metri. Coman plonjeaza la bara din stanga, dar mingea trece la o palma de cadrul portii.

19′ Sanmartean bate o lovitura libera, dar turcii resping centrarea.

14′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL VASLUI!!!!!!!!!!!! Marius Niculae egaleaza, la primul gol pentru moldoveni. Sanmartean a pasat din dreapta careului catre „Sageata”, pozitionat central, care a reluat cu siguranta din 8 metri.

12′ GOOOOOOOL Fener! Erkin inscrie cu capul din7 metri dupa o centrare de pe dreapta.

10′ Turcii domina ostilitatile, dar vasluienii arata siguranta in defensiva si reusesc sa szadarniceasca cele mai multe dintre atacurile lui Fener.

8′ Salageanu respinge la timp o centrare foarte periculoasa trimisa de Alex din flancul drept.

5′ Milanov il deposedeaza pe Caner si tribunele izbucnesc in aplauze.

3′ Alex incearca sa-l invinga cu un lob pe Coman, dar portarul vasluian reuseste sa retina.

1′ Kuyt trimite primul sut pe poarta al partidei,d ar mingea trece peste poarta lui Coman.

1′ A inceput meciul.

FC VASLUI: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Salageanu – Caue, N’Doye – Antal, N. Stanciu, Sânmărtean – M. Niculae
Antrenor: Marius Sumudica

FENERBAHCE:Volkan – Gokhan, Irdegun, Korkmaz, Kaldirim – M. Topuz, Cristian, Selcuk, Erkin – Alex, Kuyt
Antrenor: Aykut Kocaman