Atletism – Jocurile Olimpice 2012 / Usain Bolt s-a calificat in semifinala de la 200m plat, cu al cincilea timp din concurs. Romanca Roxana Birca, ultima in calificarile de la 5.000m

Cel mai rapid om de pe planeta, Usain Bolt s-a calificat in semifinalele probei de 200m plat, cu timpul de 2.39 secunde, al cincilea dintre sportivii care au concurat in primul tur. Timpi mai buni decat „Fulgerul” au avut doar francezul Christophe Lemaitre (2.34 secunde), jamaicanii Yohan Blake (2.38 secunde) si Warren Weir (2.29 secunde), ecuadorianul Alex Quinonez (2.28 secunde).

Bolt este detinatorul recordului mondial si al celui olimpic in proba de 200m plat, cu timpul de 9.30 secunde.

Iata clasamentul general al turului I din calificarile probei de 200m plat:

1 1576 Ecuador QUINONEZ Alex 6 20.28 Q NR +0.7
2 2191 Jamaica WEIR Warren 5 20.29 Q -0.4
3 1759 France LEMAITRE Christophe 2 20.34 Q -0.1
4 2169 Jamaica BLAKE Yohan 4 20.38 Q 0.0
5 2170 Jamaica BOLT Usain 1 20.39 Q +0.9
6 2783 South Africa JOBODWANA Anaso 2 20.46 Q -0.1
7 3253 United States of America SPEARMON Wallace 6 20.47 Q +0.7
8 1224 Brazil DE BARROS Bruno 4 20.52 Q 0.0
9 2598 Norway SAIDY NDURE Jaysuma 4 20.52 Q 0.0
10 1220 Brazil DA SILVA JUNIOR Aldemir 1 20.53 Q +0.9
11 3240 United States of America MITCHELL Maurice 3 20.54 Q +1.1
=12 1283 Canada BROWN Aaron 2 20.55 Q =PB -0.1
=12 3264 United States of America YOUNG Isiah 1 20.55 Q +0.9
14 1987 Greece TSAKONAS Likourgos-Stefanos 2 20.56 q -0.1
=15 2236 Japan TAKAHIRA Shinji 6 20.57 Q +0.7
=15 2973 Switzerland WILSON Alex 1 20.57 q +0.9
17 2547 Netherlands MARTINA Churandy 7 20.58 Q +0.8
=18 2919 Saint Kitts and Nevis ADAMS Antoine 5 20.59 Q -0.4
=18 1820 Great Britain MALCOLM Christian 3 20.59 Q +1.1
20 1104 Bahamas MATHIEU Michael 3 20.62 Q +1.1
21 1017 Antigua and Barbuda CHRISTIAN Brendan 6 20.63 q SB +0.7
22 3149 Ukraine SMELYK Serhiy 4 20.65 0.0
=23 2654 Poland KRYNSKI Kamil 5 20.66 Q -0.4
=23 1481 Cuba SKYERS Roberto 3 20.66 +1.1
=25 2566 Nigeria AKWU Noah 1 20.67 +0.9
=25 1519 Czech Republic MASLAK Pavel 5 20.67 -0.4
27 2095 Ireland HESSION Paul 4 20.69 0.0
28 1364 People's Republic of China XIE Zhenye 4 20.69 0.0
29 1291 Canada HARRIS Tremaine 5 20.70 -0.4
30 2237 Japan TAKASE Kei 7 20.72 Q +0.8
31 1284 Canada CONNAUGHTON Jared 7 20.72 Q +0.8
32 1718 Finland ASTRAND Jonathan 6 20.73 SB +0.7
33 2418 Lesotho LEHATA Mosito 4 20.74 0.0
34 3049 Trinidad and Tobago SORRILLO Rondel 2 20.76 -0.1
35 2461 Morocco OUHADI Aziz 6 20.80 +0.7
=36 2223 Japan IIZUKA Shota 3 20.81 +1.1
=36 1589 Egypt SEOUD Amr Ibrahim Mostafa 7 20.81 +0.8
38 1668 Estonia NIIT Marek 5 20.82 SB -0.4
39 2706 Portugal ABRANTES Arnaldo 7 20.88 +0.8
40 3010 Swaziland MATSENJWA Sibusiso 3 20.93 NR +1.1
41 2972 Switzerland SCHENKEL Reto 5 20.98 -0.4
42 1560 Dominican Republic JORGE Carlos 2 21.02 -0.1
=43 1472 Cuba HERRERA Michael 1 21.05 +0.9
=43 1232 Brazil VIANA Sandro 6 21.05 +0.7
45 2498 Mexico HERRERA Jose Carlos 3 21.17 +1.1
46 2006 Grenada REDHEAD Joel 3 21.22 +1.1
47 1807 Great Britain ELLINGTON James 7 21.23 +0.8
48 1103 Bahamas MACKEY Trevorvano 7 21.28 +0.8
49 1336 Chile REYES Cristian 2 21.29 -0.1
50 2271 Kazakhstan MURAVYEV Vyacheslav 1 21.75 +0.9
51 2927 Sierra Leone TURAY Ibrahim 2 21.90 PB -0.1
52 2915 Seychelles ESPARON Jean-Yves 7 21.99 +0.8
53 2532 Mauritania EL MOCTAR Jidou 1 22.94 PB +0.9
2623 Panama EDWARD Alonso 5 DQ -0.4
1401 Côte d'Ivoire MEITE Ben Youssef 6 DNS +0.7

La 110 metri garduri, cel mai bun rezultat din turul intai al calificarilor a fost obtinut de americanul Aries Merritt (13.07 secunde), urmat de Ryan Brathwaite, din Barbados (13.23 secunde) si cubanezul Orlando Ortega (13.26), aflat la egalitate cu rusul Sergey Shubenkov.

Clasamentul general al turului I de calificari in proba de 110 m garduri:

1 3236 United States of America MERRITT Aries 5 13.07 Q +0.7
2 1125 Barbados BRATHWAITE Ryan 5 13.23 Q SB +0.7
=3 1477 Cuba ORTEGA Orlando 3 13.26 Q +1.2
=3 2829 Russian Federation SHUBENKOV Sergey 1 13.26 Q +0.6
5 2182 Jamaica PARCHMENT Hansle 3 13.32 Q +1.2
=6 3246 United States of America RICHARDSON Jason 2 13.33 Q +0.8
=6 1478 Cuba ROBLES Dayron 4 13.33 Q +0.1
8 1979 Greece DOUVALIDIS Konstadinos 1 13.40 Q +0.6
=9 1804 Great Britain CLARKE Lawrence 2 13.42 Q +0.8
=9 1840 Great Britain TURNER Andrew 6 13.42 Q +0.4
11 1363 People's Republic of China XIE Wenjun 5 13.43 Q +0.7
12 2127 Italy ABATE Emanuele 5 13.46 q +0.7
=13 1162 Belarus LYNSHA Maksim 2 13.47 Q SB +0.8
=13 2183 Jamaica PHILLIPS Richard 5 13.47 q +0.7
15 2781 South Africa FOURIE Lehann 4 13.49 Q SB +0.1
16 2572 Nigeria NURUDEEN Selim 6 13.51 Q PB +0.4
=17 3042 Trinidad and Tobago DAVIS Wayne 2 13.52 q +0.8
=17 1136 Belgium DEGHELT Adrien 1 13.52 Q +0.6
=17 2548 Netherlands SEDOC Gregory 6 13.52 Q +0.4
20 3245 United States of America PORTER Jeff 4 13.53 Q +0.1
21 1748 France DARIEN Garfield 1 13.54 q +0.6
22 1421 Colombia VILLAR Paulo 1 13.55 q SB +0.6
23 1740 France BASCOU Dimitri 4 13.57 q +0.1
24 2185 Jamaica RILEY Andrew 2 13.59 +0.8
=25 2044 Hungary KISS Daniel 5 13.62 +0.7
=25 1128 Barbados SWIFT Greggmar 4 13.62 +0.1
27 2827 Russian Federation SHABANOV Konstantin 3 13.63 Q +1.2
=28 1750 France DOUCOURE Ladji 3 13.67 q +1.2
=28 1906 Germany JOHN Alexander 4 13.67 +0.1
30 1894 Germany BUHLER Matthias 1 13.68 +0.6
31 2707 Portugal ALMEIDA Joao Carlos 2 13.69 +0.8
32 3050 Trinidad and Tobago THOMAS Mikel 3 13.74 +1.2
33 2805 Russian Federation DREMIN Aleksey 5 13.75 SB +0.7
34 1633 Spain QUINONEZ Jackson 6 13.76 SB +0.4
35 2040 Hungary BAJI Balazs 6 13.76 +0.4
36 1890 Germany BALNUWEIT Erik 3 13.77 +1.2
37 1358 People's Republic of China SHI Dongpeng 1 13.78 +0.6
38 2028 Haiti JULMIS Jeffrey 5 13.87 +0.7
39 1884 Georgia ILARIANI David 1 13.90 +0.6
40 2081 Islamic Republic of Iran ASGARI Rohollah 2 13.97 +0.8
41 2381 Kuwait AL-SHAMMARI Fawaz 4 14.00 +0.1
42 2742 Puerto Rico COTTO Hector 4 14.08 +0.1
43 1326 Cayman Islands FORBES Ronald 2 14.21 +0.8
44 2038 Honduras BENNETT Ronald 5 14.45 +0.7
45 2421 Lebanon HAZER Ahmad 4 14.82 +0.1
1126 Barbados BRATHWAITE Shane 6 DNF +0.4
1356 People's Republic of China LIU Xiang 6 DNF +0.4
2744 Puerto Rico LLANOS Enrique 2 DNF +0.8
2664 Poland NOGA Artur 6 DNF +0.4
1829 Great Britain POZZI Andrew 3 DNF +1.2
2445 Madagascar ALI Kame 3 DQ +1.2
2909 Senegal DEMBELE Moussa 6 DQ +0.4
1110 Bahamas SANDS Shamar 3 DQ +1.2

In turul intai de calificari in cursa feminina de 5.000 de metri, primele sase locuri au fost ocupate de atlete din Etiopia si Kenya (cate trei din fiecare tara). Cele mai bune doua rezultate le-au apartinut lui Tirunesh Dibaba (14:58.48) si Meseret Defar (14:58.70), ambele din Etiopia. Romanca Roxana Elisabeta Birca a avut ultimul timp din concurs, clasandu-se abia pe locul al 34-lea.

Clasamentul turului I din calificarile probei feminine de 5.000 m:

1 1706 Ethiopia DIBABA Tirunesh 1 14:58.48 Q +
2 1703 Ethiopia DEFAR Meseret 1 14:58.70 Q +
3 2333 Kenya KIBIWOT Viola Jelagat 1 14:59.31 Q +
4 1702 Ethiopia BURKA Gelete 2 15:01.44 Q +
5 2327 Kenya CHERUIYOT Vivian Jepkemoi 2 15:01.54 Q +
6 2336 Kenya KIPYEGO Sally Jepkosgei 2 15:01.87 Q +
7 1849 Great Britain BLEASDALE Julia 2 15:02.00 Q PB +
8 3297 United States of America HUDDLE Molly 2 15:02.26 Q SB +
9 2881 Russian Federation NAGOVITSYNA Yelena 2 15:02.80 q PB +
10 1871 Great Britain PAVEY Joanne 2 15:02.84 q SB +
11 2859 Russian Federation GOLOVKINA Olga 1 15:05.26 Q PB +
12 3281 United States of America CULLEY Julie 1 15:05.38 Q PB +
13 1258 Bahrain ESHETE Shitaye 2 15:05.48 q PB +
14 1256 Bahrain DABA Tejitu 1 15:05.59 q PB +
15 2159 Italy ROMAGNOLO Elena 2 15:06.38 q PB +
16 2164 Italy WEISSTEINER Silvia 1 15:06.81 SB +
17 2250 Japan FUKUSHI Kayoko 1 15:09.31 SB +
18 2257 Japan NIIYA Hitomi 2 15:10.20 PB +
19 1142 Belgium BELETE Almensh 2 15:10.24 SB +
20 1870 Great Britain PARKER Barbara 1 15:12.81 PB +
21 2100 Ireland BRITTON Fionnuala 1 15:12.97 PB +
22 3279 United States of America CONLEY Kim 2 15:14.48 PB +
23 2263 Japan YOSHIKAWA Mika 2 15:16.77 PB +
24 3168 Ukraine KOVALENKO Lyudmyla 1 15:18.60 +
25 1654 Spain PLA Judith 1 15:20.39 PB +
26 2151 Italy EJJAFINI Nadia 2 15:24.70 +
27 2602 Norway GROVDAL Karoline Bjerkeli 1 15:24.86 PB +
28 1315 Canada REID Sheila 2 15:27.41 +
29 3089 Turkey KARAKAYA Dudu 1 15:28.32 +
30 1084 Australia WELLINGS Eloise 1 15:35.53 +
31 3017 United Republic of Tanzania MRISHO Zakia 2 15:39.58 +
32 1097 Azerbaijan ABDULLAYEVA Layes 2 15:45.69 +
33 2510 Mexico LOPEZ Sandra 1 15:55.16 +
34 2761 Romania BIRCA Roxana Elisabeta 2 16:01.04 +
2475 Morocco NOUJANI Nadia 1 DNF +
2729 Portugal MOREIRA Sara 1 DNS

Sursa foto: „walesonline.co.uk”

Etichetat cu: , ,
Postat în Jocuri Olimpice

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20