FINAL – Etapa a III-a / FC Brasov – Dinamo Bucuresti 2-2. O remiza cat doua victorii, spectacol sub Tampa!

FC Brasov si Dinamo au remizat azi pe stadionul de la poalele Tampei, la capatul unui meci spectaculos, in care victoria a fost urmarita de ambele echipe pana in ultimul moment.

Jocul a fost unul extrem de dinamic inca de la fluierul de start, dar brasovenii au prins momente exelente dupa primul sfert de ora, iar Batin a reusit sa deschida socrul pentru gazde in minutul 17′ Au urmat doua ocazii uriase pentru Brasov, in doar doua minute, air dinamovistii pareau depasiti de situatie. Pana la sfarsitul primei reprize jocul s-a mai echilibrat, dar nu si-a pierdut deloc din ritm, fazele periculoase inlantuindu-se la cele doua porti. Dinamovistii reusesc sa egaleze in minutul 39′ prin Grigore, ia la fluierul primei reprize cele doua echipe au intrat la vestiare la egalitat, la un scor care nu putea fi mai just.

In repriza secunda, Brasovenii au reusit sa revina la conducerea partidei prin Buga, are a speculat o greseala in defensiva lui Dinamo. Dupa lungi incercari”cainii” restabilesc egalitatea prin Matei.

Dinamovistii comit autogolul prin grigore cu doua minute in final, dar sunt salvati de tusier, care il vede gresit pe Velayos in pozitie de offside.
Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

88’Grigore trimite mingea cu capul in propria poarta, dar la centrarea din lovitura libera a brasovenilor, Velayos a fost vazut, incorect, in offside. Ce greseala a arbitrului de tusa!

83′ Tucudean suteaza spre poarta adversa. Taborda respinge si Matei reia cu capul, dar portarul brasovean reuseste sa retina.

78′ Curtean suteaza direct spre poarta din lovitura libera, mingea trece peste zid, dar trece putin pe langa bara din stanga a brasovenilor.

76′ Curtean intra in locul lui Musat.

74′ Viveiros primeste carotnasul galben.

73′ GOOOOOOOOOOOOL Dinamo! Matei inscrie cu un sut simplu din fata portii.

64′ Din nou Buga sperie defensiva dinamovista. „Stegarul” patrunde in careu si suteaza la coltul lunga, iar Naumovski respinge cu emotii.

59′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Brasov!!! Issa Ba deviaza gresit inspre propria proasta, iar Buga speculeaza greseala si il pacaleste pe Naumovski.

57′ Iulian Popa il inlocuieste pe Viveiros.

54′ Taborda respinge spectaculor un sut de la distanta expediat de Nica.

53′ Velayos il inlocuieste pe Madeira.

50′ Alexe patrunde in careu si suteaza, dar nu prinde cadrul portii.

47′ Buga este in offside.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Brasovenii reiau atacurile. Buga trimite spre poarta, dar sutul este deviat si ocoleste poarta.

44′ Nicolae Musat primeste cartonasul galben pentru un fault din spate.

43′ Dinamovistii ataca in valuri, incercand sa treaca la conducerea meciului.

39′ GOOOOOOOOOOOL Dinamo! Grigore prmeste de la Issa Ba in careu si il invinge pe Taborda cu un sut la coltul lung.

35′ Dinamo apare tot mai des in preajma careului advers. Catalin Munteanu centreaza in corner, minge este reluata cu capul din pozitie centrala, dar portarul brasovean se lipeste de sol si respinge.

28′ Buga este in offside.

23′ Agresivitatea brasovenilor s-a mai ameliorat, iar dinamovistii incep sa lege contraofensiva.

20′ O noua ocazie pentru Brasov!!! Buga ii da din nou mari emotii lui Naumovski.

19′ Uriasa ocazie pentru Brasov! Bara salveaza insa formatia din „Groapa”

17′ GOOOOOOOOOOL FC Brasov! Batin s-a distrat cu fundasii dinamovisti de care a trecut rand pe rand si apoi l-a supus pe Naumovski cu un sut la firul ierbii, spre coltul lung.

7′ Straut suteaza puternic de la distanta, pe centru, dar Naumovski nu paote fi pacalit atat de usor.

4′ Buga impinge mingea in pasa, dar de la marginea terenului se semnalizase offside.

3′ Iulian Popa trimite un lob lung catre poarta goala, parasita neinspirat de Naumovski, dar mingea trece in cele din urma pe langa buturi.

1′ A inceput meciul.

FC Brasov: Taborda – Straut, Cr. Munteanu, Madeira, David – Lazar, Tames, Olariu, I. Popa – Buga, Batin
Antrenor: Ionut Popa

DINAMO:  Naumovski – Nica, D. Grigore, Scutaru, Pulhac – C. Munteanu – Rus, Musat, Issa Ba, Alexe – Tucudean
Antrenor: Dario Bonetti