Jocurile Olimpice 2012 / Lidia Simion, dupa rezultatul obtinut in maratonul de la Londra: „Mi-e rusine fata de Romania, deoarece am visat la un Top Ten!”

Atleta maratonista Lidia Simon, care a ocupat locul 45 in maratonul de la Londra, s-a declarat dezamagita la finalul probei din cadrul Jocurilor Olimpice.

In varsta de 39 de ani sportiva a afirmat ca si-ar fi dorit o clasare in primele 10 si ca pozitia ocupata la finalul competiei reprezinta o dezamagire, in ciuda faptului ca a terminat peste Costantina Dita, campioana olimpica din 2008.

„Ma bucur ca am terminat a cincea editie a Jocurilor Olimpice, insa nu sunt foarte multumita, pentru ca imi doream un loc mai bun. Mi-e rusine fata de Romania, deoarece am visat la un Top Ten. Nu mi-e rusine insa de mine, pentru ca am luptat mult in cursa.

A fost o cursa foarte rapida si ni s-a ivit in cale tot ce era mai rau. Ploaie, vant, curbe, intersectii, a fost clar cel mai greu maraton dintre cele cinci la care am participat. Doar denivelari n-au fost foarte multe. Am ramas cu satisfactia ca mi-am realizat cel mai bun timp al sezonului„, a declarat Simon, conform Prosport.

Campioana olimpica la Beijing  2008, Constantina Dita nu si-a putut apara titlul, incheind proba amiral din capitala Marii Britanii pe pozitia a 86-a.

Sportiva in varsta de 42 de ani a parcurs cei 42,195 de kilometri in doua ore, 41 de minute si 34 de secunde, terminand proba la aproape 18 minute de lider.

De cealalta parte, Lidia Simon s-a clasat pe locul 45, cu un timp de doua ore, 32 de minute si 46 de secunde.

Aurul l-a castigat etiopianca Tiki Gelana, care a incheiat proba in două ore, 23 de minute si sapte secunde, urmata de sportiva din Kenya, Priscah Jeptoo (2 h 23:12) si de rusoaica Tatyana Petrova Arkhipova (2 h 23:29).