Final / Etapa a III-a / Steaua Bucuresti – Universitatea Cluj 5-1. „Ros-albastrii” si-au exersat executiile de gol inainte de meciul cu Spartak Trnava

Steaua obtine a treia victorie din acest sezon, din tot atatea posibile, invingand categoric Universitatea Cluj, pe Ghencea, scor 5-1. Intentiile ofensive ale Stelei au fost evidente inca din primul minut de joc, „sepcile rosii” fiind dominati copios de echipa lui Reghecampf.Primul gol al partidei a fost inscris de Adi Rocha, la cel de-al treilea gol pentru Steaua, in tot atatea partide. Desi avantul ofensiv al „ros-albastrior” a continuat pana la fluierul primei reprize, la pauza, scorul a ramas nemodificat.

A doua partida a fost insa o sarabanda a golurilor. La 5 minute de la introducerea sa pe teren Rusescu da o pasa cu calcaiul de revista pentru Rocha care reuseste dubla(60′). Doua minute mai tarziu, acelasi Rusescu impinge mingea in poarta dupa o pasa in fata plasei data de Chipciu, iar Steaua parea sa fie o masinarie de inscris goluri. Nimic mai adevarat. Tanase patrundepericulos in careu, in minutul 70′ iar Krumov disperat il opreste prin fotbal oferindu-le „ros-albastrilor” oportunitatea unui nou gol. Tanase inscrie fara emotii, iar clujeniinu au replica.

Abia spre sfarsitul partidei, Universitatea Cluj reuseste sa marcheze golul de onoare prinViorel Dinu, care este faultat in careu, dar prefera sa suteze pe poarta si instinctul nu-l amageste, Stanca fiind invins(83′). Stelistii tin insa la diferenta de patru goluri si doua minute mai tarziu Tanase reuseste si el dubla, incheiind meciul cu un scor ce le da sperante stelistilor ca pot face show in deplasarea cu Spartak Tnrava, in preliminariile Europa League.

In urma victoriei de duminica seara, Steaua ramane pe locul doi in clasament, cu 9 puncte, la egalitate cu Pandurii lui Petre Grigoras, care au locul 1 gratie golaverajului.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

93′ FINAL

85′ GOOOOOOOOOOL Steaua! Dubla si pentru Tanase.

83′ GOOOOOOOOOOL Universitatea Cluj! Viorel Dinu patrunde careu, este faultat  de Gardos, dar continua faza si reuseste sa inscrie.

81′ Steaua ramane ofensiva in ciuda scorului mai mult decat confortabila. Tanase este in offside.

80′ Georgievski ii paseaza in fata lui Rocha, dar brazilianul este in offside.

77′ Apostol Muzac primeste cartonasul galben.

76′ Ionut Nastasie il inlocuieste pe Chipciu.

70′ Steaua bate o serie de cornere ce pe partea stanga, dar totul se incheie cu un sut peste transversala.

72′ GOOOOOOOOOOL Steaua! Tanase inscrie de la 11 metri!

70′ Tanase patrunde in careu, este urmarit de Krumov care faulteaza, iar Steaua obtine penalty!

66′ Apostol Muzac il inlocuieste pe Patrascu.

65′ Viorel Dinu primeste cartonasul galben pentru un fault din spate.

62′ GOOOOOOOOOOL Steaua! Rusescu inscrie din 2 metri, dupa o pasa pe culoar servita de Chipciu!

60′ GOOOOOOOOOOOL Steaua! Rocha inscrie din pasa cu calcaiul data de Rusescu.

58′ Draghici este inlocuit cu Cleiton

57′ Georgievski il tine din spate pe Alex si primeste cartonasul galben.

55′ Raul Rusescu il inlocuieste pe Nikolic.

54′ Draghici primeste cartonasul galben pentru un fault din spate.

50′ Pintilii il inlocuieste pe Bourceanu.

50′ Tanasae patrunde in careul advers, dar Balauru rezolva faza.

47′ Vlad Chirches primeste cartonas glaben.

46′ Incepe repriza secunda.

45′ PAUZA

45′ Krumov ii paseaza lui Paulinho, dar acesta este in offside.

40′ Filip suteaza surpinzator din marginea careului, dar mingea loveste plasa laterala.

40′ O noua pasa trimisa de Tanase catre Nikolic, acesta se intoarce spre poarta si ii paseaza lui Chipciu  al carui sut este blocat.

33′ Tanase ii paseaza lui Nikolic, muntenegreanul patrunde rapid in careu, dar sutul sau scutura plasa laterala din stanga.

30′ Krumov bate o lovitura libera de la 30 de metri. Mingeaa trimisa pe spatiul portii este retinuta de Stanca.

28′ Chicpiu ia cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Alex.

26′ Alex dos Santos suteaza mult pe langa poarta, dupa ce ardelenii reusiserea sa puna sub presiune ofensiva stelista.

23′ Sansa mare pentru Steaua! Tanase ii paseaza perfect lui Georgievski in dreapta, dar acesta suteaza slab si Balauru retine.

15′ GOOOOOOOOL Steaua! Adi Rocha deschide scorul dintr-o lovitura cu capul, dupa o pasa bine plasata, trimisa de pe dreapta de Georgievski!

14′ Bourceanu executa un corner de pe dreapta. Mingea ajunge la Nikolic, dar acesta nu reuseste sutul spre poarta.

12′ Paulinho bate o lovitura libera de la 20 de metri obtinuta de Draghici. Sutul survoleaza transversala.

10′ Bourceanu suteaza din flancul stang, Balauru respinge pana la Tanase, dar sutul acestuia este parat.

8′ Stanca paseste gresit intr-o interventie la Draghici. Din fericire, portarul Stelei paote continua partida.

4′ Stelistii bat o lovitura libera prin bourceanu, dar acesta suteaza prea puternic.

3′ Alex dos Santos suteaza pe poarta din afara careului, dar Stanca nu poate fi pacalit de traiectoria centrata a balonului.

2′ Chipciu ii paseaza lui Rocha in fata, clujenii gresesc iesirea la offside, dar sunt salvati de Balauru.

1′ Incepe meciul.

STEAUA:  Stanca – Georgievski, Gardos, Chiriches, Parvulescu – Chipciu, Filip, Bourceanu, Tanase – Rocha, Nikolic

Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

„U” CLUJ: Balauru – Krumov, Szilagy, Christou, Mendy – Patrascu, Vasile Gheorghe – Paulinho, Viorel Dinu, Dos Santos – Draghici

Antrenor: Cristian Dulca.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,