Atletism – Jocurile Olimpice 2012 / Zi plina in atletism. Jamaica ramane cea mai rapida tara si la feminin! Shelly-Ann Fraser-Pryce si-a pastrat aurul la 100m plat

Intr-o zi in care romancele Ancuta Bobocel si Cristina Casandra au ratat calificarile la 3.000 m ostacole, atletismul olimpic si-a aflat campionii la cinci probe: mars masculin 20km, aruncarea discului – feminin, saritura in lungime – masculin, heptatlon – feminin, 10.000 de metri – masculin si 100 de metri plat – feminin.

Jamaica domina competitiile atletice de viteza atat la masculin, cat si la feminin, acolo unde Shelly-Ann Fraser-Pryce a cucerit aurul la 100m plat (10.75s), iar Veronica Campbell-Brown (10.78s) a fost medaliata cu bronz. Argintul i-a revenit americancei Carmelita Jeter.

Clasament 100m plat – feminin:

1 2197 Jamaica FRASER-PRYCE Shelly-Ann 10.75
2 3299 United States of America JETER Carmelita 10.78 SB
3 2194 Jamaica CAMPBELL-BROWN Veronica 10.81 SB
4 3306 United States of America MADISON Tianna 10.85 PB
5 3287 United States of America FELIX Allyson 10.89 PB
6 3055 Trinidad and Tobago BAPTISTE Kelly-Ann 10.94
7 1402 Côte d'Ivoire AHOURE Murielle 11.00
8 2584 Nigeria OKAGBARE Blessing 11.01

Romanca Nicoleta Grasu a ratat calificarea in finala la aruncarea discului. Noua campioana olimpica vine din Croatia, are 22 de ani si se numeste Sandra Perkovic. Tanara sportiva a stabilit un nou record national in Croatia cu aceasta aruncare de 69.11 metri. Rusoaica Darya Pishchalnikova a luat argintul, cu 67.56 metri, iar medalia de bronz i-a revenit chinezoaicei Yanfeng Li (67.22 metri).

Clasament aruncarea discului:

1 1458 Croatia PERKOVIC Sandra 69.11 NR +
2 2885 Russian Federation PISHCHALNIKOVA Darya 67.56 +
3 1379 People's Republic of China LI Yanfeng 67.22 +
4 1487 Cuba BARRIOS Yarelys 66.38 +
5 1954 Germany MULLER Nadine 65.94 +
6 1790 France ROBERT-MICHON Melina 63.98 SB +
7 2075 India POONIA Krishna 63.62 +
8 3273 United States of America BROWN TRAFTON Stephanie 63.01 +
9 2439 Lithuania SENDRIUTE Zinaida 61.68 +
10 1961 Germany RUH Anna 61.36 +
11 1386 People's Republic of China MA Xuejun 61.02 +
12 1080 Australia SAMUELS Dani 60.40

Britanicul Greg Rutherford este noul campion olimpic de la saritura in lungime, cu 8.31 metri masurati in groapa cu nisip. Australianul Mitchell Watt a luat argintul, cu 8.16 metri, iar americanul Will Claye a castigat medalia de bronz.

Clasament saritura in lungime:

1 1832 Great Britain RUTHERFORD Greg 8.31 -0.4 +
2 1066 Australia WATT Mitchell 8.16 -0.2 +
3 3211 United States of America CLAYE Will 8.12 -0.2 +
4 3002 Sweden TORNEUS Michel 8.11 -0.7 +
5 1892 Germany BAYER Sebastian 8.10 +0.4 +
6 1839 Great Britain TOMLINSON Christopher 8.07 +0.2 +
7 1219 Brazil DA SILVA Mauro Vinicius 8.01 -0.1 +
8 2785 South Africa MOKOENA Godfrey Khotso 7.93 -2.3 +
9 1043 Australia FRAYNE Henry 7.85 -0.3 +
10 3218 United States of America GOODWIN Marquise 7.80 +0.2 +
11 2818 Russian Federation MENKOV Aleksandr 7.78 -0.9 +
12 1151 Bermuda SMITH Tyrone 7.70 +0.9

Mohamed Farah, somalezul care la 8 ani s-a mutat in Anglia si care concureaza sub steagul Marii Britanii, a castigat titlul olimpic in cursa de 10.000 de metri masculin, cu timpul 27:30.42. Americanul Galen Rupp a terminat al doilea, dupa un sprint de senzatie (27:30.90), iar cel mai mic dintre fratii etiopieni Bekele, Tariku, a castigat medalia de bronz (27:31.43). Kenenisa a terminat pe pozitia a patra, cu timpul 27:32.44.

Clasament 10.000m masculin:

1 1808 Great Britain FARAH Mohamed 27:30.42
2 3250 United States of America RUPP Galen 27:30.90
3 1680 Ethiopia BEKELE Tariku 27:31.43
4 1679 Ethiopia BEKELE Kenenisa 27:32.44
5 2313 Kenya MUCHIRI Bedan Karoki 27:32.94
6 1599 Eritrea TADESE Zersenay 27:33.51
7 1597 Eritrea MEDHIN Teklemariam 27:34.76
8 1686 Ethiopia GEBREMARIAM Gebregziabher 27:36.34
9 3073 Turkey ARIKAN Polat Kemboi 27:38.81 PB
10 3114 Uganda KIPSIRO Moses Ndiema 27:39.22
11 1293 Canada LEVINS Cameron 27:40.68
12 2311 Kenya MASAI Moses Ndiema 27:41.34
13 3247 United States of America RITZENHEIN Dathan 27:45.89
14 2904 Rwanda KAJUGA Robert 27:56.67 PB
15 1600 Eritrea TESFALDET Nguse 27:56.78
16 3110 Uganda AYEKO Thomas 27:58.96
17 2371 Saudi Arabia AL-OUTAIBI Moukheld 28:07.25
18 1279 Canada AHMED Mohammed 28:13.91
19 3257 United States of America TEGENKAMP Matthew 28:18.26
20 1061 Australia ST LAWRENCE Ben 28:32.67
21 2497 Mexico ESTRADA Diego 28:36.19
22 2234 Japan SATO Yuki 28:44.06
23 1621 Spain LAMDASSEM Ayad 28:49.85
24 2138 Italy MEUCCI Daniele 28:57.46
25 1837 Great Britain THOMPSON Christopher 29:06.14
26 3136 Ukraine LABOVSKYY Mykola 29:32.12
2301 Kenya KIPROP Wilson DNF
1253 Bahrain MAHBOOB Ali Hasan DNF
1575 Ecuador PIEDRA Bayron DNF

Jessica Ennis, din Marea Britanie, si-a asigurat aurul la heptatlon, avand un punctaj general de 6,955 la cele sapte discipline care compun proba olimpica (100 de metri garduri, saritura in inaltime, aruncarea greutatii, 200 de metri plat, saritura in lungime, aruncarea cu sulita si 800 de metri). Lili Schwartzkopf (Germania) si Tatiana Chenova (Rusia) au luat argint, respectiv bronz.

Chinezul Ding Chen a castigat proba masculina de mars 20 de kilometri, parcurgand distanta intr-un timp record pentru Jocurile Olimpice: 1:18:46. Locul al doilea ia revenit lui Erick Barrondo (Guatemala), iar podiumul a fost completat de inca un chinez -Zhen Wang.

Clasament mars 20km:

1 1344 People's Republic of China CHEN Ding 1:18:46 OR
2 2013 Guatemala BARRONDO Erick 1:18:57
3 1362 People's Republic of China WANG Zhen 1:19:25
4 1342 People's Republic of China CAI Zelin 1:19:44
5 1623 Spain LOPEZ Miguel Angel 1:19:49 PB
6 2506 Mexico SANCHEZ Eder 1:19:52 SB
7 1064 Australia TALLENT Jared 1:20:02 SB
8 1764 France MOULINET Bertrand 1:20:12 PB
9 2094 Ireland HEFFERNAN Robert 1:20:18 SB
10 2064 India KOLOTHUM THODI Irfan 1:20:21 NR
11 2718 Portugal VIEIRA Joao 1:20:41 SB
12 1168 Belarus SIMANOVICH Dzianis 1:20:42 PB
13 1289 Canada GOMEZ Inaki 1:20:58 NR
14 2600 Norway TYSSE Erik 1:21:00 SB
15 1984 Greece PAPAMIHAIL Alexandros 1:21:12 NR
16 1170 Belarus TROTSKI Ivan 1:21:23 SB
17 2356 Republic of Korea KIM Hyunsub 1:21:36 SB
18 2221 Japan FUJISAWA Isamu 1:21:48
19 2673 Poland TOMALA Dawid 1:21:55
20 1411 Colombia AREVALO Eider 1:22:00
21 1903 Germany HOHNE Andre 1:22:02
22 1020 Argentina CANO Juan Manuel 1:22:10 NR
23 2989 Slovakia KUCMIN Anton 1:22:25 PB
24 2671 Poland SUDOL Grzegorz 1:22:40
25 2233 Japan SAITO Takumi 1:22:43
26 3206 United States of America BARRON Trevor 1:22:46
27 3134 Ukraine KOVALENKO Nazar 1:22:54
28 1419 Colombia RENDON James 1:22:54 SB
29 2644 Poland AUGUSTYN Rafal 1:23:17
30 3128 Ukraine DMYTRENKO Ruslan 1:23:21
31 2350 Republic of Korea BYUN Youngjun 1:23:26
32 2042 Hungary HELEBRANDT Mate 1:23:32 PB
33 2068 India SINGH Gurmeet 1:23:34
34 2503 Mexico PALMA Isaac 1:23:35
35 2272 Kazakhstan SHEIKO Georgiy 1:23:52
36 2235 Japan SUZUKI Yusuke 1:23:53 SB
37 2813 Russian Federation KRIVOV Andrey 1:24:17
38 1042 Australia ERICKSON Chris 1:24:19
39 1216 Brazil BONFIM Caio 1:24:45
40 2430 Lithuania ZIUKAS Marius 1:24:45
41 1334 Chile ARAYA Yerko 1:25:27 SB
42 2142 Italy RUBINO Giorgio 1:25:28
43 2067 India SINGH Baljinder 1:25:39
44 1571 Ecuador ARTEAGA Mauricio 1:25:51
45 2392 Latvia RUMBENIEKS Arnis 1:26:26
46 2502 Mexico PALMA Ever 1:26:30
47 3138 Ukraine LOSEV Ivan 1:26:50
48 2950 Serbia FILIPOVIC Predrag 1:27:22
2802 Russian Federation BORCHIN Valeriy DNF
1625 Spain MARTIN Alvaro DNF
2359 Republic of Korea PARK Chilsung DNF
2088 Islamic Republic of Iran RAHIMIAN Ebrahim DNF
1058 Australia RUTTER Adam DNF
3067 Tunisia SEBEI Hassanine DNF
2809 Russian Federation KANAYKIN Vladimir DQ
1414 Colombia LOPEZ Luis Fernando DQ

Sursa foto: „london2012.com”

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în Jocuri Olimpice

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20