FINAL – Etapa a III-a / Petrolul Ploiesti – Otelul Galati 2-1. „Dubla” lui Boudjemaa a rezolvat punctele Petrolului

Petrolul Ploiesti a castigat, sambata, in fata Otelului Galati, scor 2-1, intr-un meci contand pentru etapa a III-a a Ligii I. Oaspetii au jucat inca din primul minut in inferioritate numerica, fiindca Ljubinkovic a fost eliminat dupa ce a provocat un penalty. Au marcat: Damien Boudjemaa (’19, ’82), respectiv Bruce Inkango (’89).

Hamza a ratat lovitura de pedeapsa obtinuta tot de el, impreuna cu eliminarea lui Zoran Ljubinkovic. Pana la urma, Boudjemaa a reusit sa puncteze, cu un sut cu dreptul, fara preluare, din marginea careului, in minutul 19. Pana la pauza a mai fost cate o ocazie de fiecare parte, insa Branet l-a blocat pe Achim (’33), iar Bornescu a prins sutul trimis cu pamantul de Marius Pena.

Jocul s-a domolit in mitanul secund, Petrolul neputand sustine ritmul din primele 45 de minute. La inceput, „otelarii” au avut sansele mai mari, prin Pena (’50) si au lovit chiar si bara, la un sut trimis de Jaka Stromajer si deviat de „petrolistul” Achim. Branet a continuat cu interventiile bune si in fata lui Bokila, dar nu mai avut ce face in minutul 82, cand respingerea sa a fost reluata in plasa de Boudjemaa, care statea la panda. Bruce Inkango a redus din dferenta pentru oaspeti (’18), insa era prea tarziu pentru ca galatenii sa poata smulge punctul.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final

’89 GOOOL Otelul!!! Bruce Inkango reduce din diferenta pentru „otelari”

’82 GOOOL Petrolul!!! Boudjemaa inscrie pentru 2-0. Branet l-a blocat din nou pe Bokila, dar a respins in fata, pana la Boudjemaa, care nu a iertat si a realizat „dubla”

’79 Ocazie pentru Petrolul! Branet a iesit foarte bine la o ocazie a lui Bokila si l-a blocat din situatie de unu la unu

’75 Petrolul nu reuseste sa construiasca pentru a se apropia de poarta lui Branet si a incerca sa isi mareasca avantajul de doar un gol. Nici Otelul nu poate sa faca mare lucru, acuzand lipsa unui om in planul ofensiv

’73 Modificare si la Otelul: iese Gabriel Viglianti si intra Bruce Inkango

’64 Schimbare la Petrolul: iese Gicu Grozav si intra Alcenat

’60 Bara pentru Otelul! Stromajer primeste o pasa in careu si trage, insa mingea este deiata in bara de catre

Achim

’55 Ocazie pentru Petrolul! Saghi a respins in-extremis din fata lui Bokila, la o faza in care noul intrat trebuia doar sa devieze balonul pentru a-l trimite in plasa

’51 Schimbare la Petrolul: iese Daniel Oprita, inlocuit de Bokila

’50 Ocazie de gol pentru Otelul! Viglianti centreaza de pe partea dreapta, insa lovitura de cap a lui Marius Pena trece cu putin pe langa vinclul portii aparate de Mircea Bornescu

’46 Cartonas galben pentru Sergiu Costin

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Ploiesti, acolo unde gazdele de la Petrolul conduc cu 1-0 in fata Otelului Galati

’45 Ocazie pentru Otelul! Marius Pena a pivotat si a tras cu pamantul, insa portarul Bornescu este atent si retine

’41 Un cartonas galben si pentru Benga, care l-a faultat pe Younes Hamza

’36 Cartonas galben pentru Guilherme, pentru o tragere din spate

’33 Ocazie pentru Petrolul! Branet are o interventie buna la un sut al lui Achim, care se ducea catre vinclu

’30 Cartonas galben pentru Sarghi

’26 Sut pe langa poarta trimisde Guilherme, din afara careului

’19 GOOOL Petrolul!!! Boudjemaa deschide scorul cu un sut din marginea careului. „Optarul” gazdelor a prins o minge respinsa dintr-o centrare si a tras cu pamantul, iar Branet nu a mai putut interveni decisiv

’15 Dorinel Munteanu protesteaza vehement si este eliminat de pe banca, fiind trimis in tribuna

‘7 Prima schimbare a partidei este efectuata de Dorinel Munteanu, antrenorul Otelului: iese Laurentiu Bus (atacant) si intra Sarghi (fundas stanga)

‘3 Ploiestenii trag peste poarta, dupa un corner executat pana in marginea careului

‘2 Ratare! Tot Hamza a executat, insa portarul Branet a ghicit directia sutului sau slab si a reusit sa retina

‘1 Eliminare la Otelul! Ljubinkovic a primit direct cartonasul rosu pentru infractiunea sa

‘1 Penalty inca din primul minut pentru gazde! Fundasul dreapta Zoran Ljubinkovic l-a faultat pe Hamza in careu, iar Cristian Balaj a dictat lovitura de la 11 metri

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Petrolul Ploiesti si Otelul Galati, din etapa a III-a a Ligii I

Petrolul: Bornescu – Achim, Neag, Manasse, Guilherme – Oprita, Hoban, Mustivar, Boudjemaa – Hoban, Grozav ; Antrenor: Mircea Rednic;

Otelul: Branet – Rapa, Costin, Perendija, Ljubinkovic – Giurgiu, Benga – Stromajer, Viglianti, Laurentiu Bus – Pena ; Antrenor: Dorinel Munteanu.