FINAL – Etapa a III-a / CS Turnu Severin – Concordia Chiajna 0-1. Victorie in-extremis a echipei lui „Iliesta”, obtinuta in prelungiri, din penalty

Concordia Chiajna a obtinut prima victorie din acest sezon sambata, pe terenul nou-promovatei CS Turnu Severin, gratie unui gol marcat de Adrian Popa, dintr-un penalty, in prelungirile partidei!

Jocul a fost extrem de disputat in prima repriza. Cele doua echipe si-au impartit ocaziile. Ilfovenii au lovit de doua ori bara, iar severinenii au ratat un penalty, prin Adrian Olah, insa ratarea serii si, poate, a sezonului, vine de la Serediuc, atacantul Chiajnei. Acesta a driblat un fundas si portarul, in partea stanga a careului, insa, ramas singur cu poarta, a tras paralel cu linia. Eliminarea lui Balace dinainte de pauza, pentru cumul de cartonase galbene, a spulberat echilibrul de pe gazon, iar in repriza secunda s-a jucat total diferit.

Ritmul jocului a scazut in mitanul secund, Concordia preferand sa atace asezat, iar Severinul sa isi apere punctul. Ultimele 20 de minute au fost mai interesante, fiind presarate cu ocazii ale ilfovenilor. Portarul Stetca a facut un penalty in al treilea minut de prelungiri si Adrian Popa a transformat cu un sut pe centru, care a dus prima victorie a Chiajnei in noul sezon.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final

’90+4 GOOOL Concordia Chiajna!!! Adrian Popa inscrie cu un sut pe centru si aduce trei puncte foarte importante in contul formatiei ilfovene

’90+3 Penalty pentru Chiajna! Popovici a cazut dupa un duel cu portarul Stetca, iar arbitrul Paul Unimatan a dictat o noua lovitura de la 11 metri. Goalkeeper-ul Severinului a primit si un cartonas galben

’89 Portarul Severinului, Stetca este spectaculos si util in acelasi timp, driblandu-l in propriul careu pe Wellington, intr-o situatie grea

’78 Cartonas galben pentru Balau

’77 Schimbare si la Chiajna: iese Ispir si intra Daniel Stan

’75 Modificare la severineni: iese Golici si intra Zuluf

’75 Ocazie mare pentru oaspeti! Adrian Popa a centrat pentru Wellington, a carui lovitura de cap s-a dus pe directia portarului Stetca, iar acesta a reusit sa retina

’71 Jocul este mai incet fata de prima repriza, Chiajna preferand atacuri asezate impotriva severinenilor, care se afla in inferioritate numerica

’64 Emil Ducu Ninu isi incearca si el sutul de la distanta, insa nici de aceasta data mingea nu prinde spatiul portii aparate de Lepmets

’62 Buleica incearca sa faca o faza periculoasa, insa sutul sau din alergare trece pe langa poarta

’67 Modificare si la Severin: iese Joel Thomas si intra Cosmin Vancea

’55 Schimbare la oaspeti: iese Serendiuc si intra Rafael Rocha

’53 Chiajna preseaza in acest inceput de repriza secunda, insa apararea severinenilor reuseste sa se descurce

’46 Arbitrul Paul Unimatan il trimite in tribuna si pe antrenorul gruparii din Turnu Severin, Marian Bondrea

’46 Schimbare la CS Turnu Severin: iese Adrian Olah si intra Emil Ducu Ninu

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Severin

’45 Ratare mare pentru Chiajna! Un sut trimis din marginea careului de catre Ispir este deviat de portarul Stetca si loveste bara, apoi revine in teren, pana la Wellington, care intoarce pentru acelasi Ispir. Al doilea sut trece cu mult peste poarta, iar scorul ramane 0-0

’45 Eliminare la Severin! Silviu Balace incaseaza al doilea cartonas galben si este eliminat!

’42 Cartonas galben pentru Milan Mitic

’36 Prima schimbare este efectuata de CS Turnu Severin: iese Purece – accidentat – si intra Popovici

’32 O noua sansa de gol pentru gazde! Lepmets a intervenit excelent, cu piciorul, la un sut trimis pe culoar de catre Joel Thomas, care a primit de la Zaharia, dupa o faza frumoasa facuta de acesta

’31 Cartonas galben pentru Moutinho

’30 Ratare a lui Olah! Mijlocasul severinenilor a trimis la metri buni peste poarta din lovitura de la 11 metri, egalitatea ramane pe tabela de marcaj

’29 Cartonas galben pentru Florin Maxim, care a protestat vizavi de decizia arbitrului

’29 Penalty pentru CS Turnu Severin! Sorin Paraschiv a comis un hent in propriul careu, iar arbitrul a aratat punctul cu var

’25 Adrian Popa incaseaza si el un cartonas galben

’24 Cartonas galben pentru Wellington

’19 Ratare imensa a oaspetilor! Serediuc a driblat un fundas si portarul si a scapat singur cu porta, insa a tras paralel cu linia ei, din cativa metri!

’15 Cartonas galben pentru Belica

’13 Bara pentru Chiajna! Centrarea lui Adrian Popa a luat o traiectorie ciudata si a lovit bara portii aparate de Stetca

‘9 Cartonas galben pentru Silviu Balace

‘5 Pana acum, niciuna dintre cele doua echipe nu reuseste sa se apropie periculos de poarta adversa. Doar Chiajna a avut o tentativa, insa Serediuc nu a ajuns prea aproape, fiindca a fost ajuns din spate si deposedat de un aparator al severinenilor

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre CS Turnu Severin si Concordia Chiajna, din etapa a III-a a Ligii I

Severin: Stetca – Mitici, Balau, Golici, Dandea, Balace – Buleica, Olah, Zaharia – Hugo Moutinho, Thomas;
Antrenor: Marian Bondrea;

Chiajna: Lepmets – Cretu, Belica, Ghionea, Maxim – Popa, Paraschiv, Ispir, Purece – Welington, Serediuc; Antrenor: Ilie Stan.