FINAL- Turul III preliminar in Europa League / Steaua Bucuresti – Spartak Trnava 0-1. „Ros-albastrii” pleaca cu stangul in preliminariile Europa League

Steaua a fost invinsa, joi seara, pe Arena National de Spartak Trnava, care in ciuda unui joc modest a reusit sa-si conserve avantajul minim obtinut in primele secunde ale meciului, cand Carnota l-a incercat pe Tatarusanu cu un sut la distanta. Portarul stelist a reust sa respinga, insa interventia nesigura i-a pus mingea la picior lui Mikovic, care nu a ratat ocazia de a inscrie. Nu la fel s-a intamplat insa cu jucatorii Stelei. Desi au dominat jocul la mijlocul terenului si au presat in permanent in jumatatea adversa, elevii lui Reghecampf nu au reusit sa fructifice nicna dintre numeroasele ocazii de gol pe care si le-au creat.

In a doua repriza, jocul bun al „ros-albastrilor” si-a intetit ritmul, dar cu fiecare minut scurs in care nu reuseau sa strapunga aglomerata defensiva slovaca nervii ieseau la iveala. La fel s-a intamplat si in ultimele zece minute ale jocului, cand Tanase, poate cel mai bun jucator al meciului si-a faultat intentionat un adversar fara minge. Stelistul a fost eliminat imediat si soarta echipei din Ghencea era pecetluita.

Desi au dominat jocul pana in ultimul moment, „ros-albastrii” nu au reusit sa egaleze, ramanand ca la sfarsitul meciului sa castige doar intrecerea la cornere, obtinand de-alungul partidei nu mai putin de 17 lovituri de la coltul terenului.

Una peste alta, meci modest prestat de ambele echipe,. Steaua pleaca cu stangul in cursa catre grupele Europa League, dar jocul extrem de defensiv si neinspirat al slovacilor, le da speranta elevilor lui Reghe ca pot rasturna scorul in deplasare.
Vezi cum s-a desfasurat meciul:

95′ FINAL

94′ Centrarea din coltul terenului este respinsa de defensiva slovaca.

94′ Rusescu suteaza pe jos din marginea careului mic, dar mignea este respinsa in corner.

90′ De pe marginea terenului se arata 4 minute de prelungire.

85′ Tomacek primeste cartonasul galben.

84′ Mihai Costea reia din semifoarfeca de la 20 de metri, dar portarul slovac retine fara probleme.

81′ Tanase este eliminat dupa ce a lovit un adversar fara minge, ce-l faultase anterior.

78′ Ghinion imens pentru „ros-albastrii’. Doua suturi consecutive trimise spre poarta lui Filipko se izbesc de Rusescu..

77′ Ratare imensa pentru Steaua! Tanase patrunde prin stanga careului centreaza in fata portii, iar mingea este deviata pana la Chipciu care ii paseaza lui Pintilii. Sutul pe joc al fostului jucator al Pandurilor, trece la cativa centimetrii de bara din stanga.

75′ Chiriches intervine in forta si trimite mingea in corner, punand capat unei actiuni periculoase  a stelistior in marginea careului stelist.

74′ Bourceanu bate o lovitura de colt de pe dreapta. Chiriches reia cu capul din 7 metri, dar nu prinde cadrul portii.

73′ Sabo incearca sa-si croiasca drum spre poarta lui Tatarusanu, dar faulteaza in atac.

72′ Chipciu primeste mingea in careul mare si suteaza puternic pe jos, dar la o palma de bara din dreapta.

66′ Rusescu patrunde in zona centrala a careului, dar suteaza peste transversala.

62′ Tibi Balan intra in locul lui Georgevski.

61′ Tomacek il inlocuieste pe Carnota.

59′ Tanase incearca sa-l invinga pe Filipko cu un lob, dupa un un-doi in marginea careului advers, insa balonul plecat spre poarta slovacilor  trece pe langa vinclu.

57′ Tanase gaseste culoarul de sut, insa de la 25 de metri nu-l poate invinge pe portarul slovac.

55′ Rusescu patrunde in careul slovacilor, dar sutul sau este blocat.

54′ Pintilii suteaza de la distanta, dar mingea trece pe langa poarta lui Filipko.

49′ Georgevski il tine de tricou pe Mikovic si este avertizat.

47′ Pintilii reia spre poarta o centrare din corner, dar portarul slovac retine.

46′ La pauza Rocha l-a inocuit pe Nikolic, iar Mihai Costa a  intra in locul lui Latovlevic.

46′ S-a reluat meciul.

45 PAUZA

45′ Bourceanu suteaza la prima atingere din 2o de metri, insa executia nu este foarte puternica si portarul advers  retine fara mari eforturi.

43′ Tanase centraeaza din nou din amreginea stanga a careului. Pintilii reia cu capul si balonul jucat cu pamantul este respins de aglomerata defensiva slovaca.

42′ Ratarea ratarilor! Nikolic scapa singur cu portarul si muntenegreanu nu reuseste lobul, sutand in Filipko.

40′ Faza frumoasa cosnturita de Steaua. Tanase centreaza din marginea stanga a careului,Rusescu se inalta in fata portii si incearca sa scuture plasa, dar un fundas advers intervine si respinge mingea. Stelistii cer penalty pentru hent, dar jocul este lasat sa continue.

35′ Centrarea din corner este reluata de Geraldo cu capul, pe langa poarta.

35 URIASA RATARE PENTRU STEAUA! Chicpiu ezita sa suteaze in fata portii, o face tarziu si este blocat, iar mingea pleaca usor spre poarta, fiind respinsa in corner.

29′ Presiunea stelista creste in jumatatea adversa de la minut la minut. Nikolic obtine un corner. Bourceanu executa si mingea este reluata in careul, dar este deviata din nou in corner.

26′ Charmota incearca sa surprinda cu un sut de la distanta, dar nu prinde cadrul portii steliste.

24′ Un nou corner pentru Stelisti. Acelasi Bourceanu bate lovitura de colt, de data aceasta scurt. Mingea ajunge in zona mediana, dar sutul sau nu poate strapunge bariera creata de echipa slovaca, comasata in intregime in propriul careu.

22′ Bourceanu centreaza din corner, mingea ajunge in careu la Rusescu care suteaza intr-un adversar. Reia Tanase, dar din nici el nu reuseste sa gaseascaculoarul spre poarta.

20′ Steaua preseaza in jumatatea adversa, dar elevii lui Reghecampf nu reusesc sa puna in pericol poarta adversa.

17′ Ocazie mare pentru Steaua! Bourceanu executa o schema cu un coechipier si reia apoi pe ste zid, la o palma de vinclul portii adverse.

17′ Chipciu incearca sa dribleze in afara careului advers.Este faultat si obtine lovitura libera.

15′ Steaua este foarte agresiva in aceasta parte a meciului. Nikolic centreaza din lateral dreapta, in fata careului,Rusescu lasa mingea  pentru un coechipier care insa nu apare in locul potrivit iar „ros-albastrii” pierd mingea.

10′ Steaua bate o lovitura libera din lateral dreapta, mingea este reluata in marginea careului mare de Gardos, cu capul, insa este doar aut de poarta.

6′ Chipciu suteaza slab cu piciorul stang din careu, dar mingea trece mult peste poarta.

5′ GOL Spartak! Carnota suteaza de la 25 de metri nu foarte puternic, dar Tatarusanu respinge gresit in fata, iar Mikovic speculeaza si impinge mingea in poarta.

3′ Chipciu centreaza din marginea dreapta a terenului, in careu, dar portarul advers iese si retine.

1′ Steaua obtine o lovitura libera din partea dreapta. Executa Bourceanu, dar la balonul cazut in careul mic, nu reuseste sa ajunga niciunul dintre „ros-albastrii”.

1′ A inceput partida.

STEAUA BUCURESTI: Tatarusanu – Georgevski, Chiriches, Gardos, Latovlevic – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Rusescu, Tanase – Nikolic
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

SPARTAK TRNAVA: Filipko – Cvirik, Janecka, P. Carnota, Hanzel, Gross, Stozicky, Mikovic, Karhan, Sabo, Bicak
Antrenor: Pavel Hoftych.