Judo – Jocurile Olimpice 2012 / Daniel Brata, invins inca din primul tur la categoria 100 kg. Mai avem un singur sportiv in concursul masculin de la judo

Romanul Daniel Brata a parasit inca din 16-imile concursului de judo, categoria 100 de catre georgianul Levan Zhorzholiani. Sportivul nostru a fost penalizat cu un waza-ari si a primit un yuko

In secunda 39, ambii judoka au primit un avertisment pentru lipsa de combativitate. Romanul a mai primit o penalizare pentru postura defensiva (1:24), iar gruzinul a primit un yuko. Cand mai era un minut si putin mai mult de 10 secunde, lipsa de combativitate a fost din nou sanctionata de arbitri, iar in dreptul lui Brata a fost trecut un yuko, dar la el era deja al treilea avertisment si Zhorzholiani a primit un waza-ari.

Daniel Brata este cel de-al doilea judoka roman care paraseste competitia, dupa Dan Fasie, invins in primul tur al categoriei 66 kg de catre francezul David Larose. Doar Vladut Simionescu ramane in cursa pentru o medalie, la categoria +100 kg. Sportivul nostru va da piept cu Yuri Krakovetskiy, din Kirghizstan.

Sursa foto: „gandul.info”