UPDATE / Inot – Jocurile Olimpice 2012 / Camelia Potec, doar a saptea din seria ei, in calificari la 800m liber. Norbert Trandafir, in semifinale la 50m liber! Romanul a obtinut penultimul timp care l-ar fi calificat

UPDATE – In competitia feminina, Camelia Potec a terminat abia pe locul al saptelea in seria de opt sportive in proba de 800 de metri liber, iar calificarea in finala este, practic, imposibila. Romanca a parcurs distanta in 8:38.44, ajungand la finis la aproape 17 secunde in spatele liderului din calificari, Daneza Lotte Friis, care a facut parte din aceiasi serie.

Pentru Camelia Potec – ajunsa la varsta de 30 de ani – a fost ultima participare la Jocurile Olimpice. Ea are in palmares un titlu olimpic la 200 de metri liber, in 2004, la Atena, doua bronzuri mondiale (200m liber la Fukuoka, in 2001 si 1500m liber, la Roma, in 2009), un argint (200m liber, la Berlin, in 2002) si trei bronzuri europene (200m liber si 400m liber, la Helsinki, in 2000, 400m liber, la Berlin, in 2002) si nu mai putin de opt medalii de aur pe plan national, in probele sale preferate, de 200m liber si 400m liber.

Iata clasamentul seriei a patra de calificari la 800m liber:

1 04 Denmark FRIIS Lotte 8:21.89
=2 03 Hungary KAPAS Boglarka 8:26.43 +4.54
=2 08 Venezuela PINTO PEREZ Andreina 8:26.43 +4.54
4 02 France BALMY Coralie 8:27.15 +5.26
5 07 Chile KOBRICH Kristel 8:29.55 +7.66
6 06 Australia PALMER Kylie 8:35.75 +13.86
7 01 Romania POTEC Camelia 8:38.44 +16.55
8 05 People's Republic of China XIN Xin 8:40.88 +18.99

La masculin, inotatorul roman Norbert Trandafir a incheiat pe locul al cincilea cea de-a sasea serie de calificari din proba de 50 de metri liber. Sportivul nostru a concurat pe culoarul 8 si a terminat cursa cu timpul de 22.22, clasandu-se pe locul al 15-lea la general si calificandu-se penultimul in semifinale.

Seria lui Trandafir a fost castigata de George Richard Bovell, din Trinidad Tobago, care se claseaza pe primul loc si la general in aceste calificari, cu timpul de 21 de secunde si 77 se sutimi.

Iata clasamentul seriei a sasea de calificari la 50m liber:

1 03 Trinidad and Tobago BOVELL George Richard 21.77
2 04 United States of America ERVIN Anthony 21.83 +0.06
3 05 Russian Federation GRECHIN Andrey 22.09 +0.32
4 06 Hungary TAKACS Krisztian 22.19 +0.42
5 08 Romania TRANDAFIR Norbert 22.22 +0.45
6 02 Sweden NYSTRAND Stefan 22.32 +0.55
7 07 Great Britain BROWN Adam 22.39 +0.62
8 01 Cuba GARCIA Hanser 22.45 +0.68

Clasamentul general al calificarilor pentru semifinala de la 50m liber:

1 6 Trinidad and Tobago BOVELL George Richard 21.77 Q
2 8 Brazil CIELO Cesar 21.80 Q
3 8 Brazil FRATUS Bruno 21.82 Q
4 6 United States of America ERVIN Anthony 21.83 Q
5 7 South Africa SCHOEMAN Roland 21.92 Q
6 7 United States of America JONES Cullen 21.95 Q
=7 6 Russian Federation GRECHIN Andrey 22.09 Q
=7 7 Ukraine GOVOROV Andrii 22.09 Q
=7 8 France MANAUDOU Florent 22.09 Q
10 7 Australia MAGNUSSEN James 22.11 Q
=11 8 Italy DOTTO Luca 22.12 Q
=11 8 South Africa LOUW Gideon 22.12 Q
13 8 Canada HAYDEN Brent 22.15 Q
14 6 Hungary TAKACS Krisztian 22.19 Q
15 6 Romania TRANDAFIR Norbert 22.22 Q
16 7 Australia SULLIVAN Eamon 22.27 Q
17 6 Sweden NYSTRAND Stefan 22.32
18 7 France LEVEAUX Amaury 22.35
19 7 Italy ORSI Marco 22.36
20 6 Great Britain BROWN Adam 22.39
21 8 Russian Federation FESIKOV Sergei 22.42
22 5 Belgium AERENTS Jasper 22.43
23 6 Cuba GARCIA Hanser 22.45
24 4 Bermuda BURCH Roy 22.47
25 7 Finland LIUKKONEN Ari-Pekka 22.57
26 5 People's Republic of China SHI Yang 22.64
27 5 Kenya DUNFORD David 22.72
28 5 Croatia TODOROVIC Mario 22.75
29 4 Ireland MURPHY Barry 22.76
30 8 Greece KALARGARIS Ioannis 22.80
31 5 Iceland ARNASON Arni Mar 22.81
32 5 Cayman Islands FRASER Brett 22.91
33 5 Poland MAJCHRZAK Kacper 23.00
34 4 Egypt YOUNIS Shehab 23.16
35 5 Argentina GRABICH Federico 23.30
36 4 Swaziland HALL Luke 23.48
37 4 Jordan ENNAB Kareem 24.09
38 4 Mozambique CAMAL Chakyl Pfiffer 24.43
39 4 Bangladesh MD MAHFIZUR Rahman 24.64
40 3 Federated States of Micronesia HADLEY Kerson 24.82
=41 3 Burkina Faso OUEDRAOGO Adama 25.26
=41 4 Cook Islands PAYNE Zachary 25.26
43 3 Congo BAKALE Emile 25.64
44 3 Côte d'Ivoire BROU Kouassi 25.82
45 3 St Vincent and the Grenadines AKCAYLI Tolga 26.27
46 3 Marshall Islands HARRIS Giordan 26.88
47 3 Nepal SHAH Prasiddha Jung 26.93
48 3 Cambodia HEMTHON Ponloeu 27.03
49 2 Djibouti OSMAN Abdourahman 27.25
50 2 Sudan ELKHEDR Mohamed 27.26
51 2 American Samoa WEI Ching 27.30
52 2 Rwanda NIYOMUGABO Jackson 27.38
53 2 Uganda MUGULA Ganzi 27.58
54 2 Cameroon EDINGUE EKANE Paul 27.87
55 1 Central African Republic NASSIF Christian 28.04
56 1 Lao People's Democratic Republic INTHAVONG Phathana 28.17
57 2 Ethiopia TESHALE Mulualem Girma 28.99
58 1 Benin TEVOEDJRE Wilfried 29.77

Sursa foto: „sport.ro”

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în DIVERSE

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB381824
2CFR Cluj371716
3CS U Craiova33179
4FC Botosani32189
5FC Viitorul291712
6Astra Giurgiu25176
7Dinamo Bucuresti24175
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2017-3
11Concordia Chiajna1717-4
12OSK Sf Gheorghe1117-20
13Gaz Metan Medias1017-23
14Juventus Bucuresti917-18