Final – Liga Campionilor – Turul 3 preliminar / Fenerbahce Istanbul – SC Vaslui 1-1. Liviu Antal si Bekir au semnat golurile pentru un egal echitabil intre vicecampioanele Romaniei si Turciei

SC Vaslui a remizat, miercuri, cu Fenerbahce Istanbul, scor 1-1 pe „Sukru Saracoglu”, inmansa intai a turului al treilea preliminar din Liga Campionilor. Dupa 0-0 la pauza, Liviu Antal a deschis scorul in minutul 75, iar pentru turci a egalat Bekir Irtegun, in minutul 90. Gazdele au avut si o bara, in minutul 81.

Elevii lui Marius Sumudica au avut mai multe ocazii in prima repriza, Volkan Demirel avand de furca la cele patru suturi trimise pe poarta de oaspeti. Charalambous a avut si el o deviere periculoasa cu capul, insa a trimis cu putin peste bara transversala. De partea cealalta, vicecampioana Turciei s-a remarcat la ocazia lui Kuyt (’25) si prin scurte momente de presiune neconcretizata.

La reluare, Fener s-a aratat mai periculoasa, Kuyt trecand pe langa o minge pe care ar fi trimis-o in plasa, daca o ajungea (’49). Topal i-a pus si el probleme lui Coman cu un sut de la distanta (’65). 10 minute mai tarziu, Antal a deschis scorul cu un sut din afara careului, dupa ce a recuperat in urma unei greseli a lui Egemen. Ultimul sfert de ora le-a apartinut gazdelor, care au presat apararea Vasluiului si si-au trecut in cont o bara, prin Topuz (’81). Presiunea de la poarta lui Coman s-a intensificat, iar elevii lui Sumudica au cedat, in cele din urma, chiar in ultimul minut, cand una dintre numeroasele centrari ale lui Alex a fost reluata cu capul in plasa de catre Bekir.

Returul se joaca miercuri, 8 august, la Piatra Neamt.

Iata desfasurarea partidei:

’90+5 Fluier final

’90+5 Turcii preseaza pe final si au un corner in ultimul minut, insa nu reusesc sa treaca de fundasii „galben-verzilor” si Milanov respinge de langa corner

’90 De la margine se arata cinci minute de prelungiri

’90 GOOOL Fenerbahce!!! Bekir reuseste sa egaleze cu o lovitura de cap puternica, din centrul careului. Turcii au supus apararea Vasluiului la o presiune puternica, iar Alex a aruncat o sumedenie de centrari in careu, inclusiv din doua lovituri de colt, insa fundasii moldoveni nu au reusit sa respinga convingator niciuna dintre ele, mingea revenind mereu la jucatorii lui Fener. In cele din urma, o noua centrare semnata de Alex este reluata din centrul careului de Bekir, venit din linia a doua, fara marcaj

’88 Ultima schimbare la Vaslui: iese Liviu Antal, marcatorul golului, inlocuit de Buhaescu

’86 Sabrin Sburlea sprinteaza dupa o minge in flancul stang si recupereaza din picioarele fundasului advers, apoi il deschide pe Lucian Sanmartean, care cade dupa un duel cu un fundas turc, insa arbitrul lasa jocul sa continue, iar turcii bat aut de poarta

’81 Schimbare la Vaslui: iese Marius Niculae (atacant) si intra Raul Costin (mijlocas  cu profil defensiv)

’81 Bara pentru Fener! Topuz a saltat o minge este Varela in careu, a avansat pana la opt metri si a tras de langa un alt fundas vasluian, trimitand in bara transversala a portii aparate de Danut Coman

’79 Ultima schimbare la Fenerbahce Istanbul: iese Mehmet Topal si intra Sow

’75 GOOOL Vaslui!!! Liviu Antal deschide scorul cu un sut din afara careului! „Optarul” oaspetilor a profitat de un luft facut de Egemen in aparare, a castigat posesia la 25 de metri, l-a fentat pe acelasi fundas turc si a tras de la 20 de metri, langa bara, fara sperante pentru Volkan Demirel

’72 Gazdele au cateva momente de presiune, insa Varela reuseste sa rezolve, In prima faza, a respins de doua ori, o data cu capul si o data din piciorul lui Kuyt, la 16 metri, apoi a obtinut un  at de poarta

’65 Ocazie pentru Fener! Mehmet Topal isi face mingea in centru si suteaza tare, cu piciorul stang, de la circa 25 de metri, insa danut Coman reuseste sa retina

’63 Faza de „Cascadorii Rasului” pe „Sukru Saracoglu”: Caue se urca in spatele unui adversar care il cara metri buni panaca arbitrul sa opreasca jocul pentru fault. Jucatorii de amuza, insa spectatorii fluiera copios

’61 Modificare si la Fenerbahce: iese Stoch si intra Erkin

’60 Schimbare la SC Vaslui: iese Nicusor Stanciu (mijlocas ofensiv) si intra Sabrin Sburlea (atacant)

’55 Lucian Sanmartean ii paseaza excelent lui Antal, scapat singur cu portarul, insa de la margine se semnalizeaza offside, in mod eronat

’49 Ocazie pentru Fener! Stoch centreaza de pe partea dreapta, dupa mai multe fente, insa Kuyt rateaza la doar cativa centimetri intalnirea cu mingea, in centrul careului, iar vasluienii bat aut de poarta

’46 Fenerbahce face prima schimbare: iese Senturk si intra Topuz

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Istanbul, acolo unde gazdele de la Fenerbahce si oaspetii de la SC Vaslui se afla la egalitate, scor 0-0

’44 Ocazie pentru „galben-verzi”! Lucian Sanmartean suteaza direct spre poarta dintr-o lovitura libera de la circa 25 de metri, usor lateral stanga, dar Volkan o deviaza cu varfurile degetelor in corner. Mingea ar fi trecut oricum pe langa poarta

’43 Cartonas galben pentru Alex, „capitanul” gazdelor. Brazilianul a pierdut mingea in favoarea lui N’Doye si l-a urmarit, faultandu-l din spate

’31 Ocazie pentru Vaslui! Marius Niculae suteaza pe jos de la peste 20 de metri, insa Volkan se intinde si reuseste sa respinga in lateral, iar fundasii sai degajeaza

’30 Liviu Antal este la un pas sa recupereze mingea la o mica eroare a lui Egemen, insa fundasul lui Fener isi repara greseala si reusese sa ii paseze portarului Volkan. Aparatorul gazdelor a fost cat pe ce sa il faulteze ca ultimul om pe antal, ceea ce i-ar fi adus eliminarea

’26 Brazilianul Cristian Baroni incaseaza un nou cartonas galben in contul lui Fener

’25 Ocazie pentru Fenerbahce! Dirk Kuyt urca cu mingea la picior pana in careul Vasluiului si trage catre coltul scurt cu stangul, insa acelasi Charalambous pune bine un picior si respinge in corner

’23 Ocazie pentru Vaslui! Din lovitura libera rezultata, Lucian Sanmartean a centrat la 15 metri de poarta, pana la Charalambous, care a trimis o lovitura de cap din intoarcere, cu putin peste bara transversala

’22 Primul cartonas galben este incasat de Egemen Korkmaz, pentru un fault comis la 40 de metri de propria poarta

’20 Turcii ataca pe stanga si centrarea vine in marginea careului, insa Stoch nu reuseste sa preia si apararea romanilor rezolva faza

’18 Sut peste poarta trimis de Ousman N’Doye

’14 O noua faza de gol pentru „galben-verzi”! Acelasi Nicusor Stanciu suteaza din marginea careului, catre coltul lung. insa Volkan are o interventie buna si prinde balonul trimis la semiinaltime. Antal a avut o cursa frumoasa pe partea dreapta, si-a intors un adversar si a pasat la caue, care i-a trimis lui stanciu printre picioarele unui aparator advers, acesta a pasat la Niculae, la 25 de metri in pozitie centrala. „Sageata” s-a intors, asteptand o demarcare, apoi i-a trimis inapoi lui Stanciu, la marginea careului, dar Volkan Demirel a retinut sutul tanarului mijlocas

’13 Ocazie pentru Vaslui! Nicusor Stanciu primeste la peste 20 de metri o pasa intoarsa in stil de pivot de catre Marius Niculae, insa sutul sau pe jos este prea slab si poposeste in bratele portarului Volkan

‘8 Contraatac periculos al lui SC Vaslui, dupa o recuperare reusita de moldoveni in fata lui Stoch. Nicusor Stanciu pleaca de la mijloc, in zona centrala si incearca sa il deschida in dreapta pe Marius Niculae, care era, insa, prea lipit de tusa. Turcii recupereaza

‘5 Vasluiul sta destul de sus in teren in aceste prime minute. Oaspetii au avut si actiun in apropierea careului turc, insa apararea lui Fener lucreaza bine, deocamdata

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Fenerbahce Istanbul si SC Vaslui, mansa intai a celui de-al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor. Invingatoarea dublei manse merge in play-off-ul celei mai puternice competitii inter-cluburi

FENERBAHCE: Volkan Demirel – Egemen Korkmaz, Ali Kaldirim, Bekir Irtegun, Gokhan Gonul, Mehmet Topal, Alex, Cristian, Stoch, Kuyt, Semih Senturk
Antrenor: Aykut Kocaman

SC VASLUI: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Salagean – Antal, Caue, N’Doye, Sanmartean – Stanciu – Niculae;
Antrenor: Marius Sumudica.

Postat în Liga Campionilor

1. galatasaray spune:

respect from galatasaray fans

2. jorj spune:

Sincere felicitari d-le Porumboiu din partea unui cunoscut din Bt.Poate mica localitate Bucecea va aduce aminte cu placere(sper)de debutul dvs.in arbitraj

3. Meritau sa castige, dar, returul se anunta si mai dificil. Sanse 50 – 50.