FINAL – Liga Campionilor – Turul 3 preliminar / CFR Cluj – Slovan Liberec 1-0. N-au primit gol! Cadu aduce victoria dintr-un penalti just acordat!

Miercuri, de la ora 21:45, stadionul „Dr. Constantin Radulescu” a gazduit meciul dintre CFR Cluj si Slovan Liberec, din mansa tur a celui de-al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor. Campioana s-a impus la limita prin golul inscris din penalti de Cadu, in urma unei tineri in careu asupra lui Kapetanos! Clujenii mai puteau inscrie de alte 3-4 ori, insa parca balonul n-a vrut sa intre in poarta cehilor! Returul este miercurea viitoare, in Cehia.

Echipele care au evoluat:

CFR CLUJ: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi – Sare, Muresan – Deac, Bastos, Diogo Valente – Kapetanos Antrenor: Ioan Andone

SLOVAN LIBEREC: Bicik – Fleisman, Kelic, Toth, Hadascok – Kusnir, Bosancic, Vacha – Brezanik – Stajner, Sural

FINAL

90’+1′ Ocazie imensa CFR! Valente scapa pe contraatac in zona centrala, Bicik iese in intampinare, portughezul trage, insa balonul nu vrea sa treaca de portar!

89′ Stajner este inlocuit cu Morozenko.

86′ Kapetanos reia cu capul, insa imprecis!

81′ Clujenii preseaza insa nu reusesc sa puna poarta adversa in pericol

80′ Diogo Valente il inlocuieste pe Bastos.

77′ Edimar intra in locul lui Adam Vass.

70′ Ionut Rada vede galbenul pentru faulturi repetate

66′ Jan Blazek il inlocuieste pe Hadascok.

63′ Vede si Deac un galben pentru simulare. Si de aceasta data a fost fault clar.

60′ Hadascok vede galben pentru simulare!

57′ Ocazie CFR Cluj! Cadu reia din 4-5 metri, cu capul, o centrare din corner, insa balonul se duce putin alaturi!

55′ Ocazie Slovan! Felgueiras iese excelent dintre buturi si-si salveaza echipa la patrunderea lui Stajner, care singur in careu nu a putut sa-l invinga pe portarul ardelenilor

52′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL CFR! Cadu trage puternic, sub transversala si ardelenii au 1-0!

51′ Penalti pentru CFR Cluj! Acelasi Kapetanos patrunde in careu, dar este tras discret de tricou si se acorda lovitura de la punctul cu var! Martin Toth vede galbenul!

51′ Kapetanos nu ajunge la o minge plouata trimisa de Vass

50′ Kapetanos acuza o lovitura in arcada si primeste ingrijiri.

46′ Si la CFR a intrat Bakary Sare in locul lui Muresan, accidentat!

46′ La oaspeti, a intrat Lyulka in locul lui Kusnir.

PAUZA

43′ Pasa lunga pentru Sougou, preia insa cesta cade in careu, dar nu obtine nimic.

41′ Camora creeaza o faza superba in stanga careului advers, suteaza din unghi, dar trage chiar in portarul cehilor!

32′ Ocazie si pentru CFR! Kapetanos reia spre poarta din careul mic cu capul, dar portarul cehilor scoate miraculos!

30′ Ocazie mare pentru Slovan! Cehii revin repede in atac, un prim sut al lui Sural loveste bara din dreapta, recupereaza Vacha, insa sutul acestuia se duce in diagonala pe langa bara din stanga.

27′ Breznanik vede galben dupa ce a simulat grosolan ca a fost lovit in figura de Bastos.

24′ CFR ajunge iar in atac, centrarea lui Ivo Pinto, de pe dreapta, este respinsa pana la Muresan, al carui sut de la distanta trece mult peste.

22′ O noua ocazie pentru CFR! Sougou reia din 6-7 metri, singur, insa trimite total defectuos! Deac il servise pe francez din banda stanga!

20′ Ocazie CFR! Rada suteaza pe jos in careu, din banda stanga, Kapetanos se desprinde de marcaj, insa in cadere nu reuseste sa „intepe” balonul in poarta!

16′ Muresan se resimte dupa un duel mai tare cu Bosancic si este scos in afara terenului. In cele din urma Muresan isi revine.

7′ Sougou incerca primul sut la poarta adversa, dar trage de la 25 de metri departe de tinta.

4′ Varful Stajner ajunge periculos cu mingea la picior in centrul careului clujean, dar Rada respinge

2′ Clujenii fac presing sus in terenul advers si reusesc sa blocheze tentativele de constructie ale oaspetilor.

INFO: Putini suporteri in tribunele stadionului din Gruia. Cehii sunt sustinuti de doar 30 de suporteri!

1′ Inceputul meciului