FINAL / EURO 2012 – Semifinala / Germania – Italia 1-2. VEZI VIDEO: Adevaratul „Super Mario” reuseste o dubla SENZATIONALA si duce „Squadra Azzurra” in finala contra Spaniei!

Joi, 28 iunie, Germania si Italia si-au vor disputat, la Varsovia, locul in finala Campionatului European din Polonia si Ucraina, in cea de a doua semifinala a turneului. Balotelli a facut ce-a vrut cu defensiva italiana si la pauza scorul arata un incredibil 0-2, golurile fiind marcate in minutele 20 si 37. Ozil a redus din diferenta in primul minut de prelungiri, din penalti, insa prea tarziu…

Echipele care au evoluat:

GERMANIA: Neuer – J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Schweinsteiger, Khedira – Kroos, Ozil, Podolski – Gomez
Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Howedes, Mertesacker, Gundogan, Schurrle, Müller, Bender, Gotze, Reus, Klose
Selectioner: Joachim Low

ITALIA: Buffon – Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini – Marchisio, Pirlo, De Rossi, Montolivo – Balotelli, Cassano
Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Abate, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco
Selectioner: Cesare Prandelli.

FINAL! ITALIA – SPANIA este FINALA EURO 2012!

90’+3 Nemtii sunt disperati

90’+1 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL GERMANIA! Ozil transforma lovitura de pedeapsa!

90’+1 Hent comis de Balzaretti si se  da penalti!

90′ OCAZIE GERMANIA! Klose centreaza din stanga, Hummels reia, dar Buffon pareaza!

89′ Motta vede cartonasul galben.

89′ Ozil incearca un dribling in plus in marginea careului si este deposedat. Nemtii sunt disperati!

84′ De Rossi vede cartonasul galben.

84′ OCAZIE GERMANIA! Reus combina in interiorul careului, ramane singur, insa de nicaieri vine Balzaretti si intervine la picioarele neamtului  acordand corner

83′ Gol anulat Italia! Balzaretti inscrie dar reusita e anulata pentru o pozitie de offside!

82′ OCAZIE ITALIA! Di Natale scapa spre poarta, are tot timpul sa aleaga varianta de finalizare, alege sa traga, insa balonul este trimis in plasa laterala!

80′ Kroos trage din margine acareului, din prima, insa prinde balonul cu exteriorul si Buffon scapa

79′ Diamanti se joaca in careul germanilor, insa in momentul sutului este „strans” de Lahm si faza se stinge

75′ OCAZIE MARE ITALIA! Din nou Marchisio ramane singur in careu, de data asta fentandu-l pe Lahm, insa sutul pe jos se duce la o palma de bara din dreapta lui Neuer, batur si de aceasta data!

73′ Neuer da pa langa minge in marginea stanga a propriului careu, insa Di Natale nu resusete sa profite si neamtul o da in aut

72′ Muller intra in locul lui Boateng. Si Nemtii au facut toate schimbarile

70′ Iese „Super Mario” si intra Di Natale. Italienii au efectuat toate schimbarile

69′ Balotelli se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale

67′ OCAZIE ITALIA! Diamanti ii paseaza lui Marchisio in marginea careului, iar mijlocasul lui Juventus trage din prima, la o palma de bara stanga a lui Neuer care era batut!

66′ Diamanti incearca un lob spectaculos de la peste 40 de metri, dar Neuer retine fara emotii.

64′ Motta intra in locul lui Montolivo.

62′ BARA GERMANIA! Bate Reus, lovitura libera, sub transversala, insa Buffon respinge in bara si se da corner!

60′ Kroos este faultat la 22 de metri, iar Bonucci vede galben pentru interventie intarziata. Lovitura extrem de periculoasa pentru nemti!

59′ Klose trimite cu capul, insa foarte slab, balonul aproape ca era sa se duca in aut.

57′ Diamanti intra in locul lui Cassano

56′ Klose patrunde frumos in interiorul careului, insa Bonucci il taloneaza si il deposedeaza cu pretul unui corner

55′ Nemtii domina autoritar acest inceput de repriza, iar italienii fac fata din ce in ce mai greu

52′  7 minute de dominare germana, insa tabela ramane neschimbata!

50′ OCAZIE GERMANIA! Lahm primeste in marginea careului, nemarcat, dar trage dezamagitor peste!

47′ Reus, la prima atingere de balon, suteaza pe spatiul portii, insa balonul nu este atat de periculos incat sa-i puna probleme lui Buffon

46′ Reus intra in locul lui Podolski.

46′ Klose intra in locul lui Gomez

45′ PAUZA!

37′ Balotelli vede galben pentru ca si-a dat tricoul jos.

37′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ITALIA! Balotelli reuseste dubla cu un sut naucitor in vinclul lui Neuer! Pirlo da o pasaq de peste 40 de metri, Balotelli se trezeste singur spre poarta, avanseaza si trage din marginea careului direct in vinclul portii!

36′ CE SUT prinde Khedira, din afara careului, iar interventia lui Buffon pastreaza scorul in avantaj pentru italieni!

34′ Centrare periculoasa trimisa de Boateng din partea dreapta, Balzaretti pune un picior salvator si salveaza Italia.

30′ Kroos trimite si el un sut modest la care Buffon nu are emotii.

29′ Kroos trimite o pasa verticala spre Gomez, insa atacantul lui Bayern ratează intalnirea cu mingea…

27′ Ozil trage din marginea careului, insa balonul trimis cu latul este interceptat lejer de catre Buffon!

25′ Gomez reia modest cu capul din 14 metri mult pe langa poarta.

20′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ITALIA! Balotelli reia din careul mic o centrare a lui Cassano de toata frumusetea! Badstuber, cel care il talona pe italian, a gresit flagrant in duel cu varful lui City!

19′ Un nou sut al italienilor, mai periculos, prin Cassan, insa Neuer este si acum la post, permitandu-si chiar sa si zambeasca catre varful lui Milan

17′ 4 minute de joc la mijlocul terenului finalizate cu un sut frumos al lui Montolivo, insa Neuer este la post!

13′ CE OCAZII PENTRU NEMTI! Barzagli respinge o centrare din fata lui Buffon, iar mingea era aproape sa intre in poarta. Se executa cornerul, iar Kroos prinde un sut din afar careului, insa respins de Buffon cu dificultate!

12′ Din nou este gasit Balotelli, si din nou atacantul nu stie ce sa faca cu balonul!

11′ Kroos trage surprinzator de la 30 de metri, dar mingea e retinuta fara probleme de Buffon.

9′ Presiune mare a italienilor, Balotelli este gasit bine in marginea careului, dar atacantul italian este deposedat de Hummels si apoi se impiedica in incercarea de a recupera balonul!

7′ Inca un corner pentru nemti, dar mingea e respinsa de Chiellini

5′ OCAZIE MARE GERMANIA! Hummels reia cu genunchiul, din 3-4 metri, Buffon e batut, insa mingea se loveste de Pirlo, aflat pe linia portii, iar portarul lui Juventus intervine in cele din urma!

5′ Balzaretti trimite in corner, impunandu-se prin forta in fata lui Podolski

4′ Italienii sunt periculosi! Un balon catre Balotelli nu este inteles de varful lui City si faza se stinge, desi balonul se juca in marginea careului nemtilor

2′ Cate o actiune de fiecare parte a terenului, insa finalizate prin centrari fara adresa

1′ Italienii au lovitura de start a celei de-a doua semifinala

Cei doi căpitani, Buffon și Lahm, citesc un mesaj prin care cer respect și fair-play.

INFO: Cele doua echipe intra pe teren in urlalele tuturor spectatorilor din tribune. Nemtii domina atmosfera pe stadionul din Varsovia!

Desi favorita in seara aceasta, Germania nu este incurajata de bilantul meciurilor directe cu Italia. Din 30 de infruntari, nordicii au reusit sa-si adjudece 7 victorii, in timp ce mediteranienii s-au impus de 14 ori.

Mai mulkt decat atat, in cele 7 meciuri disputate itnre cele doua echipe la un turneu final, Germania nu a reusit sa invinga niciodata, insa elevii lui Joachim Low se afla in prezent intr-o forma de exeptie fiind neinvinsi in ultimele 15 partide oficiale, dupa infrangerea suferita in semifinala cu Spaniei de la CM din 2010.