EURO 2012 / Cristiano Ronaldo a ratat ocazia de a salva Portugalia si spune la revedere turneului final

Certat cu loviturile de penalty, Cristiano Ronaldo, genialul jucator in jurul caruia a fost construita echipa Portugaliei, a fost lasat ultimul pe lista de executanti ai echipe lusitane, descalificata miercuri seara de la EURO 2012 in prima semfinala a turneului final.

Dupa cele 90 de minute de joc si cele doua reprize de prelungiri, soarta partidei Spania-Portugalia ramanea indecisa, scor 0-0. Prima finalista a Campionatului European urma asadar sa se stabileasca la loviturile de la 11 metri, care s-au dovedit extrem de echilibrate pana cand bara transversala  s-a opus celui de-al treilea gol al portughezilor, la scorul de 2-3, iar Fabregas a punctat decisiv, trimitandu-si echipa in finala.

Marele ghinionist al serii a fost insa Cristiano Ronaldo, pus de antrenorul Paulo Bento utlimul pe lista executantilor. Atacantul Realului a privit neputincios insa lovitura cinia a lui Fabregas si misiunea sa la EURO se incheiase inainte sa-si poata spune ultimul cuvant.

Camerele au insistat pe figura ravasita a lui CR7 pe ale carui buze se puteau citi cuvantul „injusticia” (n.red. – nedreptate), rostit obsesiv.

„Trebuie sa fim mandri, a fost un joc foarte echilibrat si loviturile de departajare sunt o chestiune de noroc si de inspiratia portarilor. Am plecat de aici cu capul sus pentru ca am facut totul pentru a ajunge in finala. Spania a facut doua schimbari foarte bune”, a declarat Cristiano Ronaldo la iesirea de pe teren.