FINAL – Amical / CFR Cluj – Sparta Praga 0-1. Palmaresul ardelenilor in fata Spartei ramane negativ!

Campioana Ligii I,  CFR Cluj a jucat un amical, miercuri de la ora 17.30, in compania vicecampioanei Cehiei, Sparta Praga, in stagiul de pregatire din Austria.

Cele doua formatii s-au mai intalnit in 2009, in grupele Ligii Europa, iar cehii au avut castig de cauza de fiecare data! In tur, cehii s-au impus cu 2-0 pe teren propriu, iar in retur au invins la Cluj cu 3-2.

Acesta este al treilea joc pentru ardeleni in aceasta perioada. Pana acum, fobalistii pregatiti de Ioan Andone i-au invins cu scorul de 13-1 pe amatorii de la Abtenau, iar in urmatoarea intalnire au trecut cu 4-0 de cehii de la Dynamo Budejovice.

CFR Cluj va juca in formula: Felgueiras – Pinto, Cadu, Maftei, Sepsi – Hora, Muresan, Godemeche, Edimar – Sougou, Kapetanos.

Sparta Praga: Vaclik – Vidlicka, Jarosik, Zapotocny, Pamic – Prikryl, Husbauer, Holek, Matejovsky, Krejci – Skalak

Click aici pentru a reactualiza informatiile

85′ In acest final de meci, ardelenii incearca sa-i surprinda pe cehi cu diverse centrari, insa nu resusesc mai nimic…

77′ Sparta Praga domina clar sfarsitul de partida, avand tot mai multe ocazii la poarta clujenilor.

75′ „Centralul” acorda cate un cartonas in fiecare tabara

74′ O interventie asemanatoare are si portarul cehilor la un sut din interiorul careului trimis de Nicoara.

72′ Stancioiu scoate senzational cu piciorul un sut periculos al cehilor!

65′ Un sut in diagonala cu pamantul trece milimetric pe langa bara din dreapta lui Stancioiu!

63′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL SPARTA! Cehii patrund pe flanc in stanga si deschid scorul cu un sut in diagonala. Kaderabek a fost cel care a inscris!

61′ Gabi Muresan iese si si intra Bakary Sare.

61′ Sepsi si Lionn sunt inlocuiti cu Camora si Panin

58′ Digo Valente intra in locul lui Edimar.

51′ Sparta scapa pe contraatac, dar Gabi Muresan faulteaza si primeste cartonasul galben.

50′ Muresan il lanseaza excelent pe Sougou, in careu, acesta are prim-planul, dar trage cu dreptul peste poarta!

46′ Felgueiras nu a mai iesit de la cabine, in locul sau intrand Stancoiu

PAUZA

45′ Nicio ocazie notabila pana la finalul primei reprize!

32′ Pauza de hidratare!

32′ Cadu primeste in careul cehilor, insa balonul trimis cu capul, din pozitie foarte buna si nemarcat, trece alaturi!

31′ Sougou trage din afara careului, insa portarul ceh respinge cu dificultate in corner.

23′ Trage Muresan, de la peste 26 de metri, insa portarul ceh retine!

21′ Bara si iar bara pentru ardeleni! Prima data, Maftei reia din mijlocul careului in bara din stanga lui Vaclik, iar pe recuperare, Kapetanos loveste si el bara, insa transversala!

20′ Si Felgueiras acuza o lovitura, iar Stancioiu se incalzeste pe margine…

18′ Ricardo Cadu intra tare din spate la un adversar si vede galben, primul al meciului.

15′ Ocazie mare pentru cehi, insa Sepsi se interpune in ultimul moment si tine scorul de 0-0 pe tabela. La faza de mai devreme, Maftei acuza o accidentare, iar situatia fostului rapidist nu este destul de buna. Se pare ca a fost lovit in spate in urma unui duel in careul propriu…

5′ Inceputul de partida este dominat de cehi, pe fondul unui joc haotic al ardelenilor

1′ Inceputul meciului