FINAL / Amical: Rapid Bucuresti – MSK Zilina 1-1. Al doilea egal din primul turneu de pregatire al verii

Rapid Bucuresti a incheiat cu un nou egal primul cantonament al verii. Giulestenii au remizat, marti, scor 1-1, in compania campioanei Slovaciei. Golul „alb-visiniilor” a fost marcat de Stefan Grigorie, in minutul 18.

Giulestenii au avut un joc bun de posesie in prima repriza, cand i-au cantonat pe slovaci in propria jumatate. In mitanul secund, elevii lui Jozef Antosik au echilibrat jocul si au egalat prin Momodou Ceesay, in minutul 81.

In primele doua meciuri amicale, giulestenii au inregistrat o victorie (13-0 cu amatorii de la Bad Zell) si un egal (2-2 cu MFK Kosice).

Iata desfasurarea partidei:

’90+1 Fluier final

’91+1 Ocazie pentru Zilina! Wallace a intervenit foarte bine la o centrare la semiinaltime si trimite in corner, chiar inainte de sfarsitul meciului

’90 Cartonas galben pentru Ciolacu

’89 O noua sansa de gol pentru giulesteni! Cretu primeste de la Renan da Silva, in marginea careului, insa suteaza prea slab, pe jos, atragandu-si ironiile antrenorului Ioan Ovidiu Sabau: „Buna pasa la portar!”

’85 Ocazie pentru Rapid! Wallace primeste in partea stanga, preia, accelereaza si patrunde in careu, apoi trage catre coltul scurt, insa nimereste doar plasa laterala

’81 GOOOL Zilina!!! Slovacii egaleaza prin Momodou Ceesay. Portarul Draghia a respins in fata un sut expediat de slovaci in prima faza, insa mingea a ajuns in mijlocul careului, la Ceesay, aflat nemarcat, care a impins mingea sub bara

’80 Acelasi Pancu suteaza in forta, direct spre poarta, din lovitura libera pe care tot el a obtinut-o, insa mingea trece cu putin peste bara transversala

’80 Daniel Pancu preia foarte bine pe langa un adversar, care intra orbeste in el, faultandu-l, iar arbitrul ii da

’78 Actiune personala a lui Renan da Silva, care a driblat trei adversari , inainte sa fie deposedat si mingea sa ajunga la Pancu, al carui sut a fost blocat de un fundas. „Capitanul” a preferat sa traga cu stangul, desi in partea stanga, in interiorul careului, se afla foarte bine plasat Wallace

’68 Rapidistii nu mai reusesc sa mentina posesia, la fel ca in prima repriza, fiind vizibil incomodati de presingul agresiv al slovacilor

’61 Schimbari in masa la Rapid. Ioan Ovidiu Sabau ii trimite in teren pe Daniel Pancu, Milos Pavlovic, Octavian abrudan, Renan Silva si Wallace. „Pancone” preia banderola de capitan de la Nicolae Grigore

’60 Slovacii trec pe langa egalare, la o faza in care portarul Draghia a iesit hazardat, insa aparatorii giulesteni au reusit sa blocheze

’49 Primul cartonas galben al partidei este incasat de Felipe Teixeira, din cauza unui fault din spate

’57 Schimbare la Rapid: iese Voicu, intra Adrian Grigore

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza

’37 Ocazie pentru Rapid! Milisavljevic a urcat pe stanga si i-a pasat in centru lui Sburlea, care a preluat in interiorul careului si a sutat cu stangul, dar pe mijlocul portii, acolo unde se afla portarul slovac, care a boxat in fata, iar faza s-a stins

’30 Ritmul jocului este unul scazut, iar ocaziile lipsesc, in aceste minute

’20 Slovacii trag din lovitura libera, insa mingea trece cu putin pe langa vinclul portii aparate de Draghia

’18 GOOOL Rapid!!! Stefan Grigorie deschide scorul in fata slovacilor. Sabrin Sburlea a primit in partea stanga a careului, a preluat si a tras cu stangul, dar portarul a respins in fata, pana la Grigorie, care a punctat in poarta ramasa goala

’15 Rapidul a presat in marea parte a timpului scurs pana acum, insa fara a pune cu adevarat in pericol poarta campioanei Slovaciei

‘6 Sabrin Sburlea expediaza primul sut rapidist pe poarta slovacilor. Atacantul a urcat pe partea dreapta, a patruns in careu si a tras din unghi, pe jos, dar portarul a retinut de la coltul scurt