EXCLUSIV / Marius Beudeanu: „Daca Howard Webb ajunge la varsta asta sa arbitreze finala EURO, il va depasi pe Collina”

Specialistul Sport Total FM in probleme de arbitraj, Marius Beudeanu este de parere ca arbitrul englez Howard Webb este cel mai indreptatit sa „fluiere” finala Campionatului European, iar aptitudinile si experienta le intrec fara discutie pe cele ale posibililor competitori pentru marele meci al turneului final.

O finala de EURO l-ar putea propulsa pe fostul sergent de politie in tagma celor mai mari nume din istoria arbitrajului, crede Beudeanu despre cel care a condus finalele Champions League 2010 si Cupa Mondiala din Africa de Sud.

„Daca vedem o finala Spania Germania, atunci trebuie sa ne uitam si cine a arbitrat sferturile de finala. Ma gandesc, in functie de echipele care participa, ca Webb este avantajat, deoarece Anglia nu mai joaca.  Daca e s-o luam pe criterii pur valorice e singurul care poate emite pretentii la finala.

Pe plan intern, la 45 de ani predai ecusonul FIFA, iar in campiantul intern poti arbitra linistit si la 50 de ani. Webb este inca tanar, daca ajunge la varsta asta sa arbitreze meciuri asa mari cu siguranta il va depasi pe Collina ca realizari”, a declarat Marius Beudeanu, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Euro Maraton”, cu Narcis Drejan.

Pentru semifinalele turneului final din Polonia si Ucraina au fost desemnati la centrul terenului turcul Cuneyt Cakir(Spania-Portugalia) si francezul Stephane Lannoy(Germania-Italia), numiri care il determina pe instructorul FIFA sa se intrebe ce este cu suedezul Jonas Eriksson.

„Cakir este la a patra semifinala pe care o arbitreaza turcu de cand are ecuosnul FIFA. Este un traseu mai mult decat frumos pentru arbitrul turc.

Prezenta lui Lannoy la semifinala dintre Germania si Italia ma surprinde si nu prea, avand in vedere originea sa.

Eu il vedeam pe Eriksson la una dintre semfinale, dar intotdeauan pe langa prestatia propriu-zisa intotdeauna se tine la delegari si de anumiti factori de corectie”, a spus Marius Beudeanu.

Arbitrajele ultimelor trei partide din sferturi:

„La Grecia-Germania, 2-4, l-am avut pe Skomina. Un meci interesant, situatii de joc provocatoare, au fost si cateva mici erori, mai ales din punct de vedere al sanctiunilor disciplinare. Din nou aceleasi probleme, majoritatea greselilor comise au tinut de spectrul disciplinar.  In minutul 2, Samaras a atacat prin alunecare cu forta disproportionata, fara sansa de a juca mingea, iar jucatorul trebuia avertizat. Skomina de obicei lasa jocul mult mai liber, intervine mult mai greu, dar nesanctionandu-l ii da un galben in minutul 14, iar in minutul 52 trebuia sa ia cartonasul rosu, dar el trebuia eliminat din minutul 14. Sigur, Skomina a pastrat echilibrul numeric, iar Germania a castigat prin joc.

Spania-Franta, pe 23 iunie. Rizzoli a avut un control excelent asupra meciului, ca urmare niciun jucator nu a protestat si asta este un mesaj clar, inseamna ca arbtirul controleaza si simte jocul, iar jucatorii il recunosc de jupan.

Italia-Anglia, partida fara erori majore, a fost un meci cu grad de dificultate normal, daca ar fi sa evidentiez o anumita corectie, aseara Pedro Proenca a stat destul de departe de locul in care se disputa mingea, a acordat foarte mult credit asistentilor. Dupa mimica fetei, la un avertisment, arbitrul asistent i-a trasnmis informatia. A incercat sa nu fie vizibil pe teren, dar nu poti sacrifica cu buna stiinta corectitudinea decizilor pentru a nu te face simtit pe teren, a explicat Marius Beudeanu

Etichetat cu: , , , , , , , , ,