FINAL / EURO 2012 – Sferturi: Anglia – Italia 0-0 (2-4 dupa loviturile de departajare). Italienii ajung in semifinale invingand Anglia cu 4-2 dupa penaltiuri!

Duminica, 24 iunie, Anglia si Italia s-au luptat pentru ultimul loc ramas liber in „careul asilor” Campionatului European din Polonia si Ucraina, intr-un meci considerat cel mai  echilibrat din aceasta faza a competitiei! Partida s-a incheiat nedecis, desi italienii au avut cele mai multe ocazii de a inscrie plus doua bare! Totusi, la loviturile pentru departajare au fost mai buni si au invins cu 4-2, astfel ca s-au calificat in semifinale, acolo unde vor intalni Germania!

Echipele care au evoluat:

ANGLIA: Hart – Johnson, Terry, Lescott, Cole – Milner, Gerrard, Parker, Young – Rooney, Welbeck

ITALIA: Buffon – Abate, Barzagli, Bonucci, Balzaretti – De Rossi, Pirlo, Marchisio – Montolivo – Balotelli, Cassano

Gerrard inscrie!

Italienii bat primii: Balotelli inscrie!

FINAL!

114′ Gol anulat italienilor pentru offside la reluarea lui Nocerino cu capul! Decizie corecta a arbitrului asistent!

113′ Diamanti reia din 6 metri, insa talonat de un fundas englez, trage din prima, slab si pe langa

111′ Balotelli isi ia inima in dinti si trage de la peste 22 de metri, insa balonul este trimis ca la rugby, in peluza stadionului din Kiev 🙂

109′ Lovitura libera obtinuta de Maggio in duel cu Young. Se centreaza in careu, insa defensiva englezilor respinge balonul, Pirlo recupereeaza si recentreaza, insa din nou Terry & Co sunt la post!

Sfarsitul primei reprize de prelungiri

102′ Bara ITALIA! Diamanti a centrat, mingea a luat un efect curios si a lovit bara dreapta a portii lui Hart!

100′ Balotelli suteaza de la mare distanta, iar Hart retine fara probleme.

95′ Schimbare la Anglia: Henderson intra in locul lui Parker

94′ Maggio vede cartonasul galben si ratează semifinalele, in cazul in care Italia va reusi sa treaca de englezi!

93′ Nocerino suteaza de la mare distanta, dar mingea trece peste poarta.

Finalul primelor 90 de minute

83′ Barzagli vede primul cartonas galben al meciului!

82′ Diamanti suteaza de la 22 de metri, dar Hart retine

80′ Schimbare Italia: Iese Cassano si intra Diamanti si Nocerino intra in locul lui De Rossi.

77′ Gerrard centreaza din lovitură libera, dar Rooney nu ajunge la minge!

74′ Cele doua echipe nu se mai avanta in atac atat de mult si prefera jocul pe contraatac….

65′ A. Young suteaza din interiorul careului, dar mingea a fost deviata in corner.

61′ Schimbare la englezi: a intrat Caroll in locul lui Wellbeck si Walcott in locul lui Milner

60′ Balotelli preia o minge pe piept, reia din foarfeca, insa peste poarta!

52′ Dubla ocazie pentru ITALIA! Mai intai Hart a respins sutul lui Balotelli din 4 metri, dupa care Montolivo a reluat din prima peste poarta din 5 metri!!

49′ Ocazie ITALIA! Iesire gresita la offside a englezilor si De Rossi rateaza incredibil din sase metri, reland pe langa poarta!

45′ Inceputul reprizei secunde

Finalul primei reprize!

41′ Ocazie IMENSA Italia! Balotelli, servit excelent de Cassano, in fata portii, nu reuseste sa trimita nici macar pe spatiul portii din 3 metri!!!

38′ Cassano suteaza din afara careului, puternic, insa Hart respinge cu destula dificultate balonul in lateral

INFO: Pedro Proenca este arbitrul de centru

33′ Cassano reia de la marginea careului, dar sutul ssu nu prinde cadrul portii.

32′ Ocazie ANGLIA! Rooney intorce cu calcaiul pana la Welbeck, dar reluarea acestuia a trecut peste poarta, din 12 metri!

31′ Cassano l-a gasit excelent pe Balotelli, dar din nou acesta reia slab!

25′ Ocazie mare ITALIA! Pirlo il gaseste singur pe Balotelli, acesta avanseaza spre careul lui Hart, insa este ajuns imediat de Terry si blocat in momentul sutului!

20′ Cassano patrunde cu mingea la picior si este blocat in momentul pasei spre Balotelli

17′ Italia revine in atac si Balotelli obtine o lovitura libera din lateral dreapta

15′ Ocazie ANGLIA! Johnson centreaza la intalnire in fata portii,  Rooney sare, insa  atacantul lui United reia cu capul peste fiind talonat de Abate

11′ Se executa, insa fara urmari, totusi balonul ajunge la Jhonson care reuseste o trecere printre picioarele lui Bonucci, insa centrarea este prea puternica si faza se stinge

11′ Rooney centreaza in careul mic, la coltul scurt,de unde Welbeck incearcă sa reia, insa este corner

6′ Uriasa ocazie pentr ANGLIA! Glen Johnson ramane singur cu Buffon, in trei metri, dupa o pasa din dreapta, insa fundasul lui Liverpool nu-l poate invinge pe portarul lui Juventus. Johnson si-a tradat profilul de fundas la aceasta faza. Anglia isi arata coltii dupa ocazia Italiei.

4′ Bara ITALIA! De Rossi prinde un voleu de la 25 de metri si mingea loveste bara dreapta a portii lui Hart

1′ Balotelli expediaza primul sut pe poarta dupa 35 de secunde de la primul fluier

1′ Inceputul meciului

Englezii s-au calificat in sferturile de finala ale Campioantului European de pe prima pozitie a Grupei D, in care a obtinut un egal cu Franta si a invins ulterior Ucraina si Suedia.

De partea cealalta, italienii au avut un parcurs mai greoi intr-o Grupa C, la fel de dificila, remizand cu Spania si Croatia, inaintea victoriei salvatoare in fata Irlandei.