Florin Costea isi schimba reputatia la Steaua cu o executie care i-a pus la zid pe elevetieni

Florin Costea a reusit sa intre din nou in gratiile omaneilor de decizie de la Steaua, dupa jocul excelent prestat in meciul cu FC Basel, pe care „ros-albastrii” l-au castigat cu 4-2. Daca  inainte de partida amicala atacantul oltean era in fruntea listei negre a echipei din Ghencea, la finalul meciului cu campioana Elvetiei, fostul varf al Universitatii Craiova le-a demonstrat principalilor sai contestatari de ce este in stare.

Victoria stelistilor, fie si intr-un meci de pregatire, in fata unei echipe importante de anvergura lui FC Basel le da aripi oficialilor din Ghencea ca pot pune mana pe titlul Ligii 1 dupa o pauza de 7 ani.

„Florin Costea poate fi considerat transferul verii. A facut un meci excelent. Va fi o concurenta acerba pe posturi. Are o atitudine extraordinara la antrenamente si poate fi considerat transferul acestui sezon. La un moment dar a vrut sa plece, dar am decis sa continue si cred ca va avea un sezon mult mai bun decat cel precedent, este un alt jucator. E mult mai bun decat atunci cand am venit eu la Steaua”

La cum jucam, nu avem voie sa ratam titlul sezonul viitor”, a declarat Meme Stoica.

Florin Costea a fost introdus pe teren de Reghecampf la inceputul celei de-a doua reprize a meciului cu FC Basel. Atacantul oltean a inscris rapid pentru Steaua, in urma unei executii de mare finete, dintr-un unghi inchis si a majorat scorul la 3-1.