FINAL / Meci amical / Steaua – FC Basel 4-2. Dupa inceputul greu cu Torpedo, stelistii au aratat bine in fata campioanei Elvetiei

Steaua Bucuresti a castigat cu scorul de 4-2 al doilea meci amical al perioadei de pregatiri, tocmai in fata campioanei Elvetiei, FC Basel. Golurile romanilorau fost marcate de Raul Rusescu (15′), Adi Rocha (18′), Florin Costea (49′) si Stefan Nikolic (63′), in vreme ce fosta adversara a Otelului, din Liga Campionilor, a punctat prin Yapi-Yapo (25′) si Stephan Andrist (83′).

Iata desfasurarea partidei:

’90+1 Fluier final

90+1′ Stelistii sunt la un pas sa incaseze un gol, la o

90′ Steaua se apara bine pe acest final de meci, blocand la 30 de metri actiunile adversarilor

88′ Ciuculescu are o noua interventie buna, boxand in corner de sub transversala. Sutul puternic i-a apartinut lui Steinhofer

83′ GOOOL Basel!!! Stephan Andrist executa cu siguranta lovitura de la 11 metri, reducand diferenta la doua goluri

83′ Penalty pentru FC Basel! Paul Parvulescu a jucat mingea cu mana in propriul careu, iar arbitrul a aratat punctul cu var

80′ Vuleta il imita pe Parvulescu in jumatatea Stelei, insa in stanga atacului lui Basel, iar sutul sau trecepe langa coltul lung al portii aparate de

79′ Paul Parvulescu primeste in partea dreapta, isi face mingea catre centru si trage cu stangul, insa trimite cu

putin pe langa poarta

77′ Cartonas galben pentru Valeriu Lupu, dupa un fault din spate

71′ Ocazie pentru Steaua! Stefan Nikolic suteaza in blocajul unui fundas

’69’ Schimbare la Steaua: iese Florin Costea, inlocuit de Iulian Rosu

63′ GOOOOL Steaua!!! Stefan Nikolic inscrie cel de-al patrulea gol al „ros-abastrilor” cu o lovitura de cap, din centrul careului, din centrarea lui Raul Rusescu

63′ Schimbare de portar la Steaua: iese Stanca si intra Ciuculescu

58′ Lovitura libera executata de Rusescu de la 232 de metri, de pe stanga. Mingea a trecut pe langa poarta.

53′ FC Basel trece pe langa gol! Fabain Frei apare in fara protii lui Stanca, dar trimite peste poarta.

50′ FC Basel bate o lovitura libera de la 25 de metri prin Frei. Sutul sterge bara si iese in aut.

49′ GOOOOOOOOOL Steaua! Florin Costea suteaza dintr-o pozitie incomoda pe langa portar si restabileste diferenta de doua goluri.

47′ Echipa trimisa de  Reghecampf dupa pauza: Stanca – Parvulescu, Dumitras, Martinovic, Lupu – Balan, Filip – Mihai Costea, Rusescu, Florin Costea – Nikolic

46′ Nikolic intrat la pauza patrunde inc areu si suteaza din unghi, mingea ajunge la Rusescu care greseste reluarea.

46′ S-a reluat meciul

45′ Final de repriza

45′ Stanca iese inspirat si respinge mingea din fata lui Alexander Frei, scapat de apararea stelista.

43′ Nastasie expediaza o torpila din banda stanga, barata cu dificultate de portarul elvetienilor.

41′ Florin Costea greseste impardonabil. Dupa o faza construita de Adi Rocha, Costea ramane singur cu portarul advers, dar pierde mingea preferan sa-l fenteze pe goalkeeprul lui Basel.

39′ Tot mai multe greseli in defensiva stelista. Marco Streller profita de o neintelegere intre Dumitras si Martinovic si suteaza la cativa centimetri de vinclul portii aparate de Stanca.

36′ Parvulescu greseste, dar Stanca intervine bine si Stanca respinge in corner.

30′ Steaua pleaca in forta pe contraatac. Balan si Florin Costea combina spre poarta adversa, dar in cele din urma „Cioara” intarzie sutul si pierde mingea.

28′ Elvetienii urmaresc egalarea si au posesia, dar Steaua reuseste sa se apere departe de poarta lui Stanca.

25′ GOOOOOOOOL Basel!Yapi -Yapo trece usor de Dumitras si inscrie.

20′ Alexander Frei incearca sa dea replica, dar sutul sau nu prinde cadrul portii.

18′ GOOOOOOOOOOL Steaua! Acelasi Nastasie ii paseaza din banda dreapta lui Adi Rocha care inscrie din marginea careului mic.

15′ GOOOOOL Steaua! Rusescu reia perfect spre poarta, dupa o pasa trimisa din banda dreapta de Nastasie.

12′ Joc destul de fragmentat al celor doua echipe care nu reusesc sa se apropie periculos de paorta adversa.

3′ Steaua deschide seria suturilor la poarta prin Rusescu.

1′ Start de meci.

Echipa de start a Stelei: Stanca- Dumitras, Martinovic, Filip, Lupu – Nastasie, Balan, Pintilii, Parvulescu – Rusescu, Rocha