EURO 2012 – FINAL: Sferturi de finala / Spania – Franta 2-0. „Dubla” lui Xabi Alonso ii califica pe iberici in „careul de asi”!

Spania este a treia echipa calificata in semifinalele Campionatului European de fotbal din 2012! Ibericii au eliminat Franta in sferturile de finala, scor 2-0, gratie „dublei” semnate de Xabi Alonso (’19, ’90 – penalty).

Spaniolii au jucat in stilul deja consacrat, avand o posesie superioara „cocosilor galici”. Del Bosque a trimis din nou in teren o echipa fara atacanti, insa „Furria Roja” s-a descurcat cum nu se putea mai bine, tinandu-i pe elevii lui Laurent Blanc departe de poarta lui Casillas. Xabi Alonso a fost omul meciului, el deschizand scorul in minutul 19, cu o lovitura de cap dupa centrarea excelenta a lui Jordi Alba. Tot el a si inchis tabela, transformand in minutul 90 un penalty scos de Pedro.

In 90 de minute, francezii au tras o singura data pe spatiul portii si au mai pus pericol doar in vreo doua randuri, o data la o lovitura de cap a lui Debuchy (’60) si alta data la o incursiune a lui Franck Ribery (’72), finalizata cu o centrare in „gura portii”, prinsa de Casillas in doi timpi.

’90+1 Fluier final. Spania e in semifinale!

’90 GOOOL Spania!!! Xabi Alonso executa si transforma cu siguranta lovitura de pedeapsa. Mijlocasul iberic l-a trimis in dreapta pe Lloris, iar el a sutat in stanga, impecabil

’90 Penalty pentru Spania! Pedro a patruns in careu cu mingea la picior, iar Rami i-a dat peste picior

’84 Si Spania isi epuizeaza modificarile: iese Andres Iniesta si intra Santi Cazorla

’79 Ultima schimbare la Franta: iese M’Vila (mijlocas) si intra Giroud (atacant)

’76 Cartonas galben pentru Menez

’72 Ocazie pentru Franta! Ribery ia o actiune pe cont propriu in stanga careului, avanseaza pana in apropierea liniei de fund si centreaza in fata portii, insa Casillas „agata” balonul din fata lui Benzema, apoi retine

’70 Pedro primeste de la Jordi Alba, avanseaza si centreaza pe jos, dar Koscielny intra bine si scoate din fata lui Torres

’68 O noua schimbare la iberici: iese Francesc Fabregas si intra Fernando Torres

’65 Modificare si la Spania: iese David Silva si intra Pedro

’65 Schimbari la Franta: ies Debuchy si Malouda, inlocuiti de Menez si Nasri

’63 Sansa mare si pentru Spania! David Silva a fost lansat in adancime, dar portarul Lloris a iesit la marginea careului si l-a blocat foarte bine pe iberic

’60 Ocazie de gol pentru Franta! Ribery a driblat un adversar in flancul stang al atacului „albastrilor” si a centrat in mijlocul careului, pentru lovitura de cap a lui Debuchy, insa mingea a trecut putin peste bara transversala

’54 Jocul Frantei pare mai bun in a doua repriza, insa ibericii calmeaza jocul prin pase repetate si o posesie prelungita. Spaniolii chiar s-au intors in propria jumatate, desi aveau mingea in apropierea careului advers

’51 Xabi Alonso preia larg in centru, face cativa pasi si trage de lacirca 30 de metri, insa nu prinde spatiul portii, trimitand destul de departe

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+1 Fluier de pauza

’45 De la margine se arata un minut de prelungire

’42 Cartonas galben pentru Cabaye, dupa un fault comis asupra lui Pique

’39 Ocazie pentru Spania! Xavi centreaza din corner si il gaseste liber pe Gerard Pique, insa lovitura puternica de cap a acestuia trece peste bara transversala a portii aparate de Lloris

’37 Spania se apara foarte bine in fata atacurilor slabe ale francezilor, care par sa nu se regaseasca in avanposturi

’31 Ocazie pentru Franta! Cabaye trage direct pe poarta din lovitura libera rezultata in urma faultului comis de Ramos, insa Casillas reuseste sa scoata in corner mingea care se indrepta catre vinclu

’31 Primul cartonas galben al meciului este incasat de Sergio Ramos

’30 Fabregas ii paseaza lui Iniesta printre fundasii adversi, iar acesta preia si trage, de la circa 13 metri, insa este blocat de un aparator advers, iar mingea este deviata in corner

’26 Benzema a fost faultat de Xabi Alonso, la peste 30 de metri de poarta lui Casillas. Tot atacantul Frantei executa, insa sutul sau trece cu mult peste poarta

’18 GOOOL Spania!!! Xabi Alonso deschide scorul cu o lovitura de cap, din centrarea lui Jordi Alba! Spaniolii au dejucat apararea avansata a „cocosilor galici”, Iniesta l-a lansat cu o pasa scurta pe Jordi Alba, in flancul stang al atacului iberic, acesta a avansat pana in apropierea liniei de fund, depasindu-l pe Reveillere si a centrat la coltul lung, acolo unde Xabi Alonso se afla singur-singurel. Mijlocasul lui Real Madrid a trimis in diagonala, cu capul, fara sperante pentru Hugo Lloris

’10 Niciuna dintre cele doua echipe nu se apropie decisiv de poarta adversa. Apararile functioneaza bine, pana in acest moment

‘8 Xabi Alonso incearca sa inscrie un gol nebun, cu un sut de la jumatatea terenului, insa Lloris se retrage si prinde cu siguranta

‘6 Francesc Fabregas cade in urma unui duel cu Rami si cere penalty, insa arbitrul Nicola Rizzoli lasa jocul sa continue. Mingea iese in aut de poarta, iar Franta repune din coltul careului mic

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Spania si Franta, din al treilea sfert de finala de la Campionatul European din 2012

Spania: Casillas, Arbeloa, Pique, Ramos, Alba, Busquets, Alonso, Xavi, Silva, Fabregas, Iniesta; Selectioner: Vicente del Bosque;

Franta: Lloris, Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy, Debuchy, M’Vila, Cabaye, Malouda, Ribery, Benzema; Selectioner: Laurent Blanc.