EXCLUSIV / Marius Beudeanu: „Daca grecii vor lua gol repede, s-a terminat pentru ei!”

Instructorul UEFA, Marius Beudeanu nu exclude posibilitatea ca grecii sa faca o surpriza tuturor vineri seara si sa le puna probleme serioase germanilor, in sferturile de finala a Campionatului European.

In ciuda absentelor notabile din ambele echipe de start, fostul arbitru FIFA este de parere ca elenii sunt intr-un impas din cauza suspendarii capitanului de echipa Giorgos Karagounis, iar una dintre putinele sanse ale balcanicilor este sa se concentreze in special pe defensiva de fier in prima parte a meciului

„Mi-as dori sa fie un meci pe muchie de cutit, dinamic, e de urmarit. Ma uitam azi prin presa internationala si chiar bookmakerii dau o nota foarte mica pentur victoria Germaniei, deci sunt net favoriti. Dar ce-ar fi sa vedem o surpriza in seara asta, sa ajungem la lovituri de departajare si acolo sa invinga grecii?

Si Germania a inceput cu nume care nu ma asteptam sa ramana pe banca de rezerve. Sa nu incepi cu Gomez e o problema. E posibil ca Joachim Low sa fie extrem de sigur pe el si sa-si menajeze echipa pentru semifinale, dar sa vedem cu se vor desfasura ostilitatile.Nemtii vin pe un fond de incredere excesiva, sa nu-i coste chestia asta, cand privesti pe cine de sus se poate intampla orice. Grecii vor incerca sa speculeze orice posibil itate. Scopul lor principal este sa nu ia gol.

La Greci insa lipseste Karagounis care a batut cam de unul singur Rusia, ii tragea si pe ceilalti dupa el, era un factor dinamizator al echipei, sa vedem cum se vor desfarura ostilitatile. Depinde foarte mult de cum abordeaza grecii in primele 20 de miunute jocul. Daca Germania nu va reusi sa inscrie in prima repriza, grecii vor fi motivati, dar daca vor lua gol repede, s-a terminat pentru ei”, a declarat Marius Beudeanu, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Euro Maraton”.

Arbitrul meciului Germania – Grecia va fi slovacul Damir Skomina, despre care specialistul SPTFM in probleme de arbtiraj crede ca nu va avea mari dificultati cu partida de vineri seara, una, cel putin teoretic, dezechilibrata.

„Skomina, unul din numele in crestere pe firmantelul arbitrajului mondial. Skomina a trecut neobservat, fara greseli foarte multe, a profitat si de plecarea lui Kassai acasa. Meciul asta nu ar trebui sa fie o problema, s-a tinut cont de diferenta de valoare de pe hartie dintre cele doua echipe. Sa speram acum ca nu va comite erori care sa vicieze rezultatul final si calificarea sa se decida prin joc”, nadajduieste Marius Beudeanu.

Referitor la primul meci al sferturilor, fostul arbitru FIFA se declarat tradat in asteptari de echipa Cehiei, invinsa de portughezi cu 1-0, dar arbitrajul a fost, in schimb, unul care se ridica la nivelul competitiei.

„Cehia in primele 15 -20 de minute mi-a dat impresia ca pot sa fac ceva, dar in a doua repriza au jucat dezamagitor, au cazut complet.

Webb dupa cum ati vazut si voi a controlat meciul in totalitate. Nu a avut faze controversate in suprafetele de pedepasa, asistentii si-au facut treaba in mare parte. Din punct de vedere disciplinar am simtit in momentele tensionate in mare parte pentru ca portughezii erau frustrati ca nu le intra mingea in poarta. Cech a avut sanse extraordinare.

Un arbitraj bun in mare parte, au fost niste faulturi indoielnice pe care le-a sanctionat in zona mediana, dar probabil din dorinta de a scapa meciul din mana a fost mai exigent ca de obicei”, a mai spus Marius Beudeanu.