FINAL / EURO 2012 / Germania – Grecia 4-2. Nemtii confirma si merg in semifinale in ritm sustinut

Germania a reusit sa se califice in semifinalele Campioantului European intr-un meci antrenant impotriva Greciei, echipa care a demonstrat ca poate fi periculoasa in momente in care nimeni nu s-ar astepta. In ciuda efortului depus de eleni, valoarea nemtilor si lipsa capitanului Karagounis au contat prea mult in jocul balcanicilor care nu au putut tine piept de la egal la egal Germaniei.

Foarte motivati, elevii lui joachim Low au inceput meicul hotarati sa decida rapid soarta meciului Schurrle promitea sa rezolve acest obiectiv in minutul 5 al partidei cu un sut care a scuturat poarta grecilor, dar de la margine fanionul era ridicat pentru offside si golul a fost anulat.

Au urmat minute in sir in care Germania a controlat incontinuu meciul, presand permanent la in jumatatea grecilr, care decat sporadic reuseau sa plece pe contraatacuri are in cele din urma se stingea pana la poarta lui Neuner. Dominatia nordicilor si-a spus cuvantul in cele din urma, iar Lham sparge gheata  si isncrie cu un sut bine plasat spre vinclul lui Sifakis.

Fara fantezie de joc si solutii, jucatorii eleni au asteptat pauza pentru a-si pune planurile in ordine, iar strategia a dat roade. In al doilea mitan, alb-albastrii au intrat in teren mult mai determinati, luandu-i prin surprindere pe germani, care au si gresit in minutul 55. Salpingidis a scapat pe partea dreapta, a sutat in fata careului, unde a aparut Samaras ca de nicaieri. Neuner a scapat mingea printre piciare, iar grecii au capatat o pofta de joc care a relansat jocul.

Doar 6 minute a durat insa avantul grecilor. Khedira primeste in fata portii elen si nu are cum sa rateze ocaza, iar germanii trec din nou la conducerea partidei. Sapte minute mai tarziu, in minutul 68′, Klose reia cu capul o centrare a lui Ozil si meciul parea incheiat, dar nemtii nu aveau de gand sa se opreasca, iar in minutul 74′ Reus a dus scorul la 4-1, fara sperante pentru eleni.

Cu toate acestea insa, elenii nu isi spusesera ultimul cuvant. Desi dominati complet de adversarii lor, grecii obtin un penalty in ultimul minut regulamentar de joc, iar Salpingidis transforma sec, pentru onoarea campioanei en-titre a Campioantului European care paraseste competitia cu fruntea sus si doua goluri nesperate inscrise in poarta marii favorite la trofeul european.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

89′ GOOOOOL Grecia! Salpingidis inscrie cu un sut plasat pe coltul din dreapta-jos.

88′ Boateng atinge mingea cu mana in propriu careu si grecii obtin penalty!

86′ Ozil reia spre poarta adversa, Sifakis respinge in fata si retine din a doua atingere inainte ca Gomez sa impinga mingea in plasa.

82′ Sut de la distanta al grecilor, pentru care Neuner este nevoit sa se intinda pe gazon pentru a-l bloca.

80′ Gotze il inlocuieste pe Klose.

74′ GOOOOOOOOOOOOOL Germania! Reus suteaza in diagonala din afara careului si inscrie cu poarta lasata libera de Sifakis.

72′ Libeopoulos intra in locul lui Makos.

68′ GOOOOOOOOOL Germania! Klose reia cu capul din fata portii o centrare din extrema dreapta a terenului, trimisa de Ozil.

67′ Muller il inlocuieste pe Schurrle.

66′ Papadopoulus reia din fata portii, dar mingea trece peste.

61′ GOOOOOOOOOOOOOL Germania! Khedira primeste in fata portii elene si inscrie fara sa ezite.

60′ Schurrle suteaza din stanga careului, cu efect, dar mingea trece peste paorta grecilor.

55′ GOOOOOOOOOOOOOOOL Grecia!!! Salpingidis scapa pe partea dreapta si ii suteaza in centrul careului pentru Samaras care reia pritnre picioarele lui Neuner!

50′ Ozil suteaza periculos din lovitura libera, reia Badstuber, dar grecii reusesc sa indeparteze pericolul.

48′ Khedira incearca sa strapunga ofensiva elena cu o pasa data cu calcaiul, dar schema nu-i reuseste.

46′ Se reia meciul!

PAUZA

45′ Schurrle suteaza surprinzator de la 30 de metri, dar minge se opreste in plasa laterala.

45′ De la coltul terenului minge ajunge pe dreapta la Ozil al carui sut este blocat cu capul de un fundas elen.

45′ Schurrle centreaza in care, dar mngea este respinsa in corner.

43′  Klose avanseraza in flancul drept, dar este vazut in offside in momentulul sutului.

39’GOOOOOOOOOOOOOL Germania! Lham primeste mingea in afara careului si suteaza in diagonala spre vinclul portii lu Sifakis care nu poate ajunge mingea.

36′ Nemtii continua sa preseze in jumatatea grecilor care nu reusesc sa iasa decat intamplator la atac.

35′ Khedira suteaza de la 20 de metri, Sifakis respinge in careu, dar in cele din urma defensiva elena reuseste sa indeparteze mingea din zona de pericol.

32′ Ninis suteaza surprinzator de la 25 de metri, in diagonala, iar Neuner plonjeaza si prinde balonul cu ceva emotii.

27′ Neuner iese pana la mijlocul jumatatii proprii de teren pentru a respinge o centrare care il putea pune pe Katsouranis intr-o pozitie de 1 la 1 cu portarul german.

24′ Ocazie mare pentru nemti! Ozil primeste mingea in fata portarului, dar acesta suteaza neconvingator si Sifakis reuseste sa blocheze.

23′ Lahm centreaza din partea stanga a stadionului, dar Papadopoulos respinge.

17’Khedira cade in careul grecilor, iemdiat dupa ce Torosidis pune mana pe el. Germanii cer penalty, dar arbitrul Skomina nu negociaza.

15′ Giorgos Samaras vede un cartoans galben dupa un fault asupra lui Schweinsteiger.

14′ Ozil este deposedat agresiv in careul Grecie, dar meciul nu este intrerupt.

12′ Reus patrunde in careu, dar sutul sau rateaza poarta.

12′ Grecii pot pleca pe contraatac, dar Katsouranis greseste pasa.

7′ Khedira suteza, dar trimite mingea mult peste poarta.

5′ GOL ANULAT! Schurrle suteaza din afara careului, iar Sifakis respinge in fata lui Khedira care reia in paorta, insa de la margine este ridica fanionul. Daca Schurrle ar fi inscris, golul era valabil.

1′ A inceput meciul.

GERMANIA:Neuer – Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Reus, Özil, Schürrle – Klose
Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Höwedes, Mertesacker, Gündoğan, Müller, Bender, Kroos, Götze, Podolski, Gomez

GRECIA: Sifakis – Torossidis, Papadopoulos, Sokratis, Tzavellas – Makos, Maniatis – Katsouranis, Ninis, Samaras – Salpingidis
Rezerve: Chalkias, Tzorvas, Malezas, Fotakis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou, Gekas.