EURO 2012 – FINAL: Sferturi / Cehia – Portugalia 0-1. Cristiano Ronaldo califica Portugalia in „careul de asi”!

Portugalia este prima echipa calificata in semifinalele Campionatului European din 2012! In „sferturi”, lusitanii au castigat cu 1-0 in fata Cehiei, gratie golului marcat de Cristiano Ronaldo, in minutul 79.

Prima repriza le-a apartinut cehilor, care au inceput foarte decisi si le-au lasat elevilor lui Paulo Bento numai cartea contraatacului. Cu toate acestea, Cristiano Ronaldo&Co. si-au revenit aproape de pauza, iar superstarul lui Real Madrid a fost in prim-plan la doua faze care puteau aduce deschiderea scorului. La prima, CR7 a trimis alaturi de poarta, cu o executie din foarfeca, iar cu un minut inainte de intrarea la cabine a luat bara la tinta, cu un sut din intoarcere, dintr-o faza caracteristica lui la acest turneu final.

La reluare, Cehia a aparut ca o echipa care a facut pasul in spate si doar lusitanii au contat in atac pe tot parcursul reprizei secunde. Cristiano Ronaldo a lovit din nou bara, cu un sut din lovitura libera, dar si-a luat revansa pentru toate ratarile de la EURO 2012 cu un gol marcat cu capul din centrarea lui Joao Moutinho, in minutul 79. Elevii lui Michal Bilek nu si-au revenit nici dupa acest soc, iar Portugalia a mai ratat o ocazie, la sutul lui Joao Pereira. Nici macar urcarea in careu a lui Petr Cech la ultimul corner al partidei nu a mai adus nimic pentru Cehia, care paraseste cu fruntea sus acest turneu final pe care l-a inceput cu un 1-4 in fata Rusiei.

Cristiano Ronaldo a inscris al treilea sau gol la EURO 2012, egalandu-i in clasamentul golgeterilor pe Alan Dzagoev (Rusia), Mario Mandzukic (Croatia) si Mario Gomez (Germania). Dintre acestia, doar ultimul se mai afla in competitie, nemtii urmand sa joace vineri cu Grecia.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final. Portugalia este in semifinale!

’90+4 Ultimul corner la poarta Portugaliei. Petr Cech urca si el in careul lusitan, insa centrarea este gresita si lusitanii pot pleca pe contraatac, insa nu reusesc sa treaca de centrul terenului si sa se apropie de poarta lasata goala de goalkeeper-ul advers. Faza se stinge, in cele din urma, dupa ce Coentrao este faultat in momentul in care trimite in afara terenului

’90 De la margine se arata patru minute de prelungire

’90 Cartonas galben pentru Limbersky

’88 Schimbare la Portugalia: iese Raul Meireles (mijlocas ofensiv) si intra Rolando (fundas central)

’86 Modificare si la cehi: iese Hubschman – mijlocas defensiv si intra

’84 Schimbare la Portugalia: iese Nani si intra Custodio

’83 O noua ocazie pentru portughezi! Joao Pereira a urcat cu mingea la picior si a tras din marginea careului, insa Petr Cech s-a opus, respingand in corner

’79 GOOOL Portugalia!!! Cristiano Ronaldo deschide scorul cu o lovitura de cap. Joao Moutinho a centrat de pe partea dreapta, iar atacantul lui Real Madrid i-a luat fata adversarului direct si a trimis cu pamantul, cu capul, pacalindu-l pe portarul Petr Cech

’75 Ocazie de gol pentru Portugalia! Nani a sutat catre coltul lung, insa piciorul lui Kadlec – intrat prin alunecare in fata portughezului – a deviat foarte putin balonul, care a ocolit vinclul si a iesit in corner

’65 Sut din afara careului trimis de Joao Moutinho, insa Petr Cech intinde o mana si deviaza mingea peste transversala

’61 Prima schimbare la Cehia: iese Darida si intra Rezek

’59 Hugo Almeida reuseste sa trimita mingea in poarta, dar este semnalizat in offside, iar golul sau nu este validat. Atacantul era intr-o pozitie evidenta de afara din joc

’58 Ocazie pentru lusitani! Nani a tras din afara careului, insa Petr Cech a intervenit foarte bine si s-a opus golului

’56 Apararea Cehiei a respins pana in afara careului o centrare a lui Joao Moutinho, din corner, insa numai pana la Raul Meireles, al carui sut din vole a trecut peste poarta

’55 Portughezii continua sa atace, cehii aratand cu totul o alta fata in comparatie cu prima repriza. Pas inapoi evident facut de elevii lui Michal Bilek

’49 Din nou bara pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo a sutat excelent dintr-o lovitura libera de la circa 25 de metri, insa Petr Cech a sters mingea cu varfurile degetelor si a deviat-o foarte putin, dar suficient pentru ca aceasta sa loveasca bara si sa iasa in corner

’46 Ocazie pentru Portugalia! Hugo Almeida a primit o centrare de pe stanga, dar lovitura sa de cap, din opt metri, a trecut peste transversala portii aparate de Cech

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Varsovia, acolo unde Cehia si Portugalia se afla la egalitate, 0-0

’45 Bara pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo a primit o pasa la limita offside-ului, a preluat pe piept, apoi a pus mingea jos cu o pirueta si a tras din intoarcere, insa a nimerit bara din stanga portii aparate de Petr Cech

’44 Portughezii cer penalty la o cadere a lui Nani de langa un fundas advers, insa Howard Webb lasa jocul sa continue

’40 Prima schimbare a partidei este efectuata de Paulo Bento, antrenorul Portugaliei: iese Helder Postiga – accidentat – si intra Hugo Almeida

’35 Cristiano Ronaldo trage direct spre poarta dintr-o lovitura libera de la circa 25 de metri, usor lateral dreapta, insa mingea trece la un metru de bara din dreapta lui Cech

’33 Ocazie de gol pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo a primit la limita offside-ului o pasa din partea lui Pepe si a reluat din foarfeca, dar a trimis alaturi de poarta

’28 Din nou panica in careul portughez! Theo Gebre Selassie a fost lansat foarte bine in flancul drept, a avansat pana in apropierea liniei de fund si a centrat in gura portii, insa Pepe s-a opus foarte bine si a blocat balonul, apoi ceilalti aparatori au indepartat pericolul

’27 Cartonas galben si pentru Miguel Veloso

’25 Nani incaseaza primul cartonas galben al meciului

’24 Centrare ciudata a lui Fabio Coentrao, din flancul stang al atacului portughez, insa Petr Cech este atent si retine balonul care se indrepta catre vinclul portii sale, la coltul lung

’16 Ocazie pentru Cehia! Milan Baros a trecut la doar cativa centimetri de o minge centrata in opt metri de Pilar. In cele din urma, apararea portughezilor a respins balonul departe de poarta lui Rui Patricio

’15 Neintelegere in careul lusitan, la o lovitura de colt a Cehiei. Cristiano Ronaldo a respins cu capul din sase metri, din fata lui Kadlec, care sarise la cap si parea sa ii fi luat fata portarului Rui Patricio, care iesise sa boxeze balonul si era la un pas sa il loveasca puternic pe CR 7

’11 Portugalia se instaleaza in jumatatea de teren a Cehiei si are cateva cornere la poarta adversa, insa fara a-i pune probleme lui Petr Cech

‘6 Cehii au prima faza de poarta din acest meci, la ocazia lui Jiracek, ajuns in pozitie de finalizare in partea stanga a careului portughez, insa apararea lusitanilor reuseste sa respinga in corner

‘5 Pana in acest moment, cehii par sa fie mai stapani pe joc, in timp ce portughezii opteaza pentru contraatacuri fulgeratoare

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Cehia si Portugalia, primul sfert de finala de la Campionatul European 2012!

CEHIA: Cech – Gebre Selassie, Kadlec, Sivok, Limbersky – Plasil, Hubschman – Jiracek, Darida, Pilar – Baros.
Selectioner: Michal Bilek;

PORTUGALIA: Rui Patricio – Coentrao, Pepe, B. Alves, Pereira – Veloso, Moutinho, Meireles – Nani, Postiga, Ronaldo.
Selectioner: Paulo Bento;

Arbitru: Howard Webb.