FINAL – Amical / Steaua Bucuresti – Torpedo Kutaisi 1-1. Reghecampf a debutat cu o remiza pe banca „ros-albastrilor”

Steaua Bucuresti si Torpedo Kutaisi au incheiat la egalitate, scor 1-1, in primul meci amical sustinut de „ros-albastri” in aceasta vara. Pentru antrenorul Laurentiu Reghecampf a fost debutul pe banca „ros-albastrilor”. Golul Stelei a fost marcat de Raul Rusescu (’35), in timp ce pentru gruzini a punctat Gotsiridze (’59).

Prima parte a reprizei intai s-a disputat pe o ploaie torentiala, care a cauzat si amanarea fluierului de inceput. Steaua a ratat mai multe ocazii in primul mitan, iar golul a venit in urma unui sut deviat al lui Raul Rusescu, in minutul 35. „Ros-albastrii” au intrat in avantaj la cabine iar dupa pauza, Laurentiu Reghecampf l-a trimis in poarta pe tanarul Valentin Cojocaru (16 ani), care a gresit grav la golul egalizator, marcat de Revaz Gotsiridze, in minutul 59. „Militarii” au evoluat mai slab in repriza secunda, in care Torpedo a avut initiativa. Cojocaru si-a luat revansa pentru gafa de la golul egalizator, prin niste interventii providentiale la cateva ocazii ale gruzinilor.

Iata desfasurarea partidei:

’90 Fluier final

’79 Cojocaru are din nou o interventie buna, retinand cu siguranta un sut puternic al georgienilor, trimis la coltul scurt, la semi-inaltime

’77 Iulian Rosu a primit in centru, a avansat cativa pasi si a sutat cu dreptul, de la circa 25 de metri, insa peste poarta lui Torpedo

’76 A iesit soarele in Austria, ploaia torentiala de la inceputul meciului fiind doar o amintire in acest moment. Au disparut si baltile de pe gazon, care se prezinta din ce in ce mai bine

’70 Sansa imensa de gol pentru georgieni! Jucatorii lui Torpedo au scapat pe contraatac, trei atacanti contra unui singur fundas. Pasa a mers in centru, in interiorul careului, insa atacantul gruzin a fost blocat de iesirea excelenta a portarului Cojocaru

’68 Ocazie pentru Torpedo! Cojocaru prinde cu siguranta o lovitura de cap a georgienilor, trimisa cu pamantul

’59 GOOOL Torpedo!!! Georgienii reusesc sa egaleze prin Revaz Gotsiridze, in urma unei gafe comise de portarul Valentin Cojocaru, in varsta de 16 ani. Goalkeeper-ul parea sa detina controlul la o centrare de pe partea stanga a atacului gruzin, insa mingea i-a alunecat dintre maini si a scapat-o in fata atacantului de la Torpedo, care a trimis simplu, pe jos, in plasa portii parasite de Cojocaru

’57 Torpedo petrece minute bune in preajma careului stelist, insa „ros-albastrii” rezista presiunii

’54 Mihai Costea are o prima actiune periculoasa, insa sutul sau din afara careului trece cu putin pe langa poarta georgiana

’49 Noi modificari la „ros-albastri”: ies Adi Rocha, Dumitras si Paul Parvulescu, inlocuiti de Stefan Nikolic, Mihai Costea si Iulian Rosu

’48 O schimbare si in poarta Stelei: iese Razvan Stanca, inlocuit de Valentin Cojocaru

’46 Antrenorul Laurentiu Reghecampf a facut prima schimbare la pauza: a iesit Raul Rusescu si a intrat Florin Costea

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza

’44 Ratare pentru Steaua! Centrare de pe stanga, pana in partea cealalta a careului, la Raul Rusescu, care a recentrat din prima, in patru metri, pentru lovitura de cap a lui Adi Rocha. Portarul lui Torpedo a avut o interventie providentiala, scotand mingea trimisa de brazilian si pastrand limitele scorului

’40 Ocazie pentru Steaua! Adi Rocha primeste in partea stanga a careului georgian, a preluat, a avansat cativa pasi, intrand in unghi si a incercat un sut catre coltul scurt, insa nu a nimerit cadrul portii, trimitand cu mult peste

’38 Ploaia s-a mai domolit, iar terenul pare sa isi revina, cu toate ca numeroase balti sunt inca prezente pe gazon

’36 Mihai Pintilii incaseaza primul cartonas galben al partidei, dupa o intrare dura asupra unui adversar

’35 GOOOL Steaua!!! Raul Rusescu deschide scorul pentru romani! Atacantul gruparii din Bulevardul Ghencea a sutat de la peste 20 de metri, iar mingea a fost deviata de un fundas, pacalindu-l pe portarul lui Torpedo, care plonjase in partea opusa. Gol norocos pentru „militari”, care au inceput bine meciul

’33 Sanse mare de gol pentru „ros-albastri”! Centrare de viata de pe stanga, respingere neconvingatoare a aparatorilor gruzini, iar mingea a ajuns la Tiberiu Balan, aflat in centrul careului. Mijlocasul a tras din intoarcere, insa sutul sau a fost blocat atat de portar, cat si de unul dintre fundasi, care au sarit la sacrificiu in fata mingei

’23 Ocazie pentru Steaua! Rocha este din nou in prim-plan, ajunge in pozitie de finalizare, la marginea careului, dribleaza si portarul, dar baltile de pe teren ii taie din nou avantul, iar sutul sau- si asa slab – este devia in corner de unul dintre aparatorii adversi

’20 Adi Rocha are o actiune pe partea stanga, insa terenul ii pune probleme si reuseste sa obtina doar un corner, in cele din urma

’22 Gruzinii trag pentru prima data la poarta, insa mingea ocoleste poarta aparata de Razvan Stanca

’18 Primul corner pentru Steaua. Nastasie executa catre coltul scurt, atacat de Dumitras, insa acesta trimite peste poarta, cu o executie pretentioasa, pe care a ratat-o

’15 Balbaiala in careul de 6 metri al Stelei, la lovitura de colt a georgienilor. Portarul Razvan Stanca nu a reusit sa retina in prima faza mingea trimisa pe jos. Apoi, doi stelisti s-au „calcat pe picioare” in incercarea de a o trimite departe, insa degajarea unuia dintre ei s-a dus drept in sus. In cele din urma, Stanca a retinut balonul

’15 Torpedo Kutaisi are primul corner din aceasta partida, la o minge centrata in careu si respinsa in spatele portii de aparatorii stelisti

’12 Jocul celor doua echipe este vizibil ingreunat de gazonul imbibat cu apa. Fazele de poarta lipsesc, pana acum

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Steaua Bucuresti si Torpedo Kutaisi, primul amical al verii pentru echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf. Ploua torential in Austria, acolo unde inceputul meciului a fost amanat pentru scurta vreme, din cauza furtunii

Echipa de start a Stelei:

Stanca – Dumitras, Martinovic, Lupu, Filip – Balan, Pintilii – Nastasie – Rusescu, Parvulescu – Rocha

Torpedo s-a infiintat in 1949, sub numele de Lokomotiv Kutaisi, iar din 1960 evolueaza cu actuala denumire, cu o pauza de doi ani, intre 1990 si 1992, cand s-a numit FC Koutaissi. Are in palmares trei titluri (2000, 2001 si 2002), a terminat pe locul al treilea de trei ori (1999, 2003 si 2005), iar de alte trei ori s-a pozitionat pe ultima treapta a podiumului (1991, 1994, 2012). A castigat de doua ori Cupa Georgiei (1999, 2001) si a fost finalista de alte patru ori (2000, 2002, 2004 si 2011).

Sursa foto: „Onlinesport”