FINAL – EURO 2012 / Suedia – Franta 2-0. „Cocosii galici” merg in sferturi jumuliti bine de suedezi care pleaca acasa!

Franta a fost supusa marti seara de Suedia, dar in timp ce scandinavii vor merge acasa, „cocosii galici” au fost  impinsi in sferturi de rivalii lor eterni, englezii, care in ceallata partida a Grupei D a reusit sa secere visurile ucrainienilor la calificare.

Meciul Franta-Suedia a fost unul destul de echilibrat, insa „cocosii” nu au ami aratat prospetimea din meciurile anterioare, iar suedezii au reusit sa speculeze excelent lipsa de forma a adversarilor.

Scorul a fost inscris de Ibrahimovici dintr-o faza fenomenala, cu o executie care va concura cu siguranta la podiumul celor mai tari goluri de la turneul final.

Nici dupa ce au fost condusi, francezii nu s-au ambitionat sa revina si au preferat sa lase totul pe mana englezilor, in cealalta partida a grupei. Nordicii au „mirosit” bine vulnerabilitatea adversarilor si Larsson a inscris pentru 2-0 in minutul 91′ reusind sa aduca glorie echipei sale care se va intoarce cu fruntea sus acasa.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93 FINAL

91 ‘GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Suedia!!! Larsson inscrie din a doua incercare in poarta lui Lloris.

87′ Kallstrom suteaza pe langa poarta din preajma careului.

83′ Girould aproape de gol la prima atingere de miinge, dar reluarea sa cu capul, trece putin pe langa poarta.

83′ Giroud il inlcouieste pe MVila.

82′ Isaksson respinge cu piciorul un sut trimis de Menez din centrul careului.

81′ Cartonas galben pentru Holmen.

78′ Wernbloom intra in locul lui Svensson.

78′ Holmen ii ia locul lui Toivenen.

78′ Menez il inlocuieste pe Nasri.

77′ Mexes suteaza din fata portii, dar mingea este blocata in extremis de Melberg.

74′ Malouda centreaza din marginea careului si mingea trece peste poarta.

72′ Mvila expediaza un balon cu putere, dar Isaksson este pe faza si respinge.

70′ Svensson primeste cartonasul galben.

70′ Benzema isi face loc in careul advers si suteaza puternic, dar sutul sau este deviat si isaksson retine.

69′ Mexes primeste cartonasul galben si nu va juca in sferturi, daca Franta va reusi sa se califice.

65′ Nasri suteaza puternic din marginea careului, dar rateaza tinta.

59′ Malouda intra in locul lui Ben Arfa.

58′ Asalt al suedezilor! Mellberg deviaza cu talpa si Lloris intervine providential pentru a treia oara consecutiv.

57′ Ocazie mare de 2-0! Acelasi Ibrahimovic paseaza perfect pentru Wilhelmsson care trage puterni si din nou Lloris plonjeaza salvator, scotand mingea de la coltul scurt.

55 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Suedia!!! Ibrahimovici reia dintr-o foarfeca superba!

54′ Larsson suteaza din voleu, iar Lloris plonjeaza si respinge.

53′ Diarra trage de la 30 de metri, dar portarul advers retine.

51′ Benzema suteaza pe langa poarta din marginea interioara a careului.

49′ Abia intrat pe teren Wilhelmsson este surprins in offside.

46′ Wilhelmsson il inlocuieste la pauza pe Bajrami.

46′ S-a reluat  partida!

45 PAUZA

42′ Francezii fac joc de posesie, asteptand aparent finalul primei reprize.

39′ Nasri se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

35′ Ben Arfa suteaza de la 30 de merte, dar mingea trece pe deasupra portii.

31′ Clichy centreaza din banda stanga, dar Toivonen este in offside.

26′ Rami trage peste poarta dintr-o lovitura libera din 30 metri.

21′ Mvlila suteaza din diagonala, dar prea putin periculos pentru portarul advers.

18′ Ribery arunca mingea in careul suediei, dar Benzema reia slab peste poarta.

11′ RATARE INCREDIBILA !!! Toivonen preia mingea pe ceafa si scapa singur cu portarul, il dribleaza pe Lloris dar trage in bara.

10′ Debouchy suteaza de la distanta, mult peste poarta.

8′ Ribery suteaza perfect din unghi, dar Isaksson se repliaza si opreste mingea.

8′ Suedezii obtin o lovitura libera  din marginea careului, dar apararea franceza respinge centrarea.

6′ Ben Arfa trage dintr-o pozitie dificila si rateaza.

4′ Larsson suteaza slab din opt metri si mingea ajunge in bratele lui Lloris.

3′ Toivonen deviaza mingea cu capul la sase metri de paorta, dar nu nimereste tinta.

1′ A inceput meciul.

SUEDIA: Isaksson – Granqvist, Mellberg, J. Olsson, M. Olsson – Svensson, Källström – Larsson, Ibrahimović, Bajrami – Toivonen

FRANTA: Lloris – Debuchy, Rami, Mexès, Clichy – Nasri, Diarra, M’Vila – Ben Arfa, Ribéry – Benzema

Intalnirea din cadrul grupei D va fi arbtitrata de Pedro Proenca.