FINAL- EURO 2012 / Anglia – Ucraina 1-0. Insularii merg mai departe, iar gazdele raman sa vada comeptitia de acasa

Anglia a invins Ucraina in ultima mansa a Grupei D si si-a asigurat un loc intre  primele 8 echipe ale Europei. Desi au inceput meciul neincalziti, fiind dominati in prima repriza de mult ami motivatii ucrainieni, jucatorii Angliei au reusit in cele din urma sa revina, iar in primele minute ale reprizei secunde, Rooney a deschis scorul cu un sut magistral in diagonala are nu a putut fi respins nici de fundasi, nici de portar.

Imediat dupa gol Ucrainenii s-au arncat asupra portii adverse s, in minutul 62′ John Hart respinge pe spate un balon care intra in poarta in aer, dar este scor la timp de Terry si arbitrul lasa meciul sa continue, spre disperarea jucatorilor ucraineni care cereau egalarea.

Nici intrarea in teren a lui Shevenko din minutul 70′ nu a mai putut rasturna soarta partidei, iar dezastrul a fost inevitabil. La trei zile dupa Polonia, Ucraina paraseste si ea comeptitia pe care o gazduieste, lasand marile forte ale fotbalului sa-si faca de cap pe arenele sale.

Vezi cum s-a desfasurat partida:
FINAL

85′ Nazarenko centreaza doua cornere de pe dreapta, insa in cele din urma, englezii reusesc sa indeparteze pericolul.

83′ Wellbeck este inlcouit cu Andy Caroll.

81′ Nazarenko reia din pozitie centrala, dar mingea trece peste poarta.

79′ Ashley Cole vede cartonasul galben.

78′ Garmass il inlocuieste pe Nazarenko.

77′ Bohdan Butko il inlocuieste pe Milevskiy.

75′ Rooney reia cu capul o centrare din corner, dar mingea ajunge in bratele lui Pyatov.

75′ Rakitskiy primeste cartonausl galben dupa un fault asupra lui Gerrard.

74′ Konoplyanka suteaza de la distanta, Joe Hart respinge in fata si Walcott expediaza mingea cat mai departe de poarta.

73′ Gerrard vede galben dupa un fault comis asupra lui Garmash intr-un duel aerian.

70′ Shevchenko intra in teren in aplauzele tribunelor, inlocuindu-l pe Devic.

69′ Iese Milner, intra Theo Walcott.

68′ Pyatov scoate un sut tintit de Cole la coltul scurt.

63′ Capitanul ucrainean, Tymoschuk este avertizat pentru proteste.

62′ CE OCAAAAZIIIEEE PENTRU UCRAINA!!! O minge respinsa de Joe Hart pe spate intra in poarta, dar este scoasa dintre buturi de Terry. Arbitrul Kassai nu acorda golul care i-ar fi putut califica pe ucrainieni.

54′ Rooney pleaca singur pe contraatac dar este prea lent si in cele din urma ii paseaza lui Milner care suteaza intr-un adversar.

53′ Un nou corner al ucrainienilor compromis de fundasii englezi.

52′ Gusev centreaza de pe dreapta, dar Joe Hart urmareste balonul si il trimite peste poarta.

50′ Ucraina are ocazia de a da replica dintr-o centrare din corner, dar ofensiva engleza rezolva situatia.

48′ GOOOOOOOOOOOOOOOOL Anglia! Rooney a sutat in diagonala din dreapta careului si mingea a trecut printre mai mult adversari, inclusiv pe langa picioarele lui Pyatov, oprindu-se in poarta.

46′ S-a reluat meciul!

45′ PAUZA

43′ Yarmolenko se face de ras dupa ce se incurca in minge, incercand o serie de driblinguri in careul englez.

40′ Anglia a inceput sa joace mai ofensiv, dar prefera inca jocul de pase la mijlocul terenului.

34′ Mingea ajunge in careu la Devic, dar este ezitant si pierde mingea.

33′ Gerrard centreaza din corner pentru Rooney, care reia cu capul peste poarta.
31′ Yarmolenko suteaza la capatul unei actiuni prelungite de atac. Joe Hart este insa la post.

28′ Rooney reia periculos cu capul din fata portii dupa o centrare servita de AShley cole, dar englezii trebuie sa mai astepte golul.

25′ Gerrard bate lovitura de la colt, dar englezii nu reusesc sa ameninte poarta ucraineana.

24′  Gerrard suteza bine din lovitura libera de pe dreapta. Pyatov este nesiugr, dar Rooney nu profita.

23′ Gusev avanseaza spre poarta engleza si suteaza din 20 de metri, ratand doar cu putin tinta.

18′ Konoplyanka trage in doua randuri la poarta dupa ce primul sut a fost blocat. In cele din urma mingea trece pe langa poarta.

16′ Rakitskiy trage hazardat de la distanta si rateaza flagrant poarta.

15′ Gerrard executa un corner de pe stanga pentru englezi, dar ucrainienii reusesc sa respinga pericolul.

8′ Garmash suteaza de la distanta cu dreptul , dar mingea expediata de la 25 de metri trece pe langa poarta.

4′ Ucraina se arata deosebit de motivata si cauta solutii spre poarta englezilor in zona mediana.

1′ A inceput meciul.

ANGLIA: Hart – Johnson, Terry, Lescott, Cole – Milner, Gerrard, Parker, Young – Rooney – Welbeck

UCRAINA: Pyatov – Gusev, Rakitskiy, Khatcheridi, Selin – Tymoschuk – Yarmolenko, Konoplyanka – Garmash – Milevsky, Devic

Arbitrul la centru va fi ungurul Viktor Kassai.