FINAL / EURO 2012 / Spania – Croatia 1-0. „Furia Roja” merge neabatuta spre un nou trofeu!

Nicio surpriza in Grupa C! Spaniolii s-au impus simplu in „finala” grupei, invingandu-i pe Croati, care au sperat pana in ultima secunda a meciului ca pot merge in fazele eliminatorii ale Campionatului European. Ibericii nu le-au dat nicio speranta, dominand partida in cea mai mare parte.

In ciuda posesiei net superioare, ibericii nu au reusit sa incrie insa, dar primul gol al Italiei, le asigura spaniolilor calificarea mai departe chiar si in cazul unei remize cu croatii.

In minutul 58′ Croatii trec pe langa gol dupa o faza extrem de periculoasa pentru Casillas, reusita de Rakitic insa reluarea cu capul a croatului a fost respinsa de portarul spaniol, cu dificultate si emotii, dar cu eficienta.

Pe fondul unei scaderi de ritm in jocul croatilor, Del Bosque renunta complet la atac, preferand sa consolideze apararea. Formula a dat roade neasteptate, Navas reusind sa incrie un gol validat de arbitru in ciuda pozitiei abia sesizabile de offside in care se afla ibericul.

Dupa 2-0 in celalat meci, sansele croatilor scazusera dramatic, iar secundele au curs pana al sfarsitul meciului in favoarea spaniolilor, care asa cum era de asteptat de la inceput merg impreuna cu italienii in sferturile EURO 2012.

Croatia si Spania s-au mai intalnit de patru ori pana in rpezent, de fiecare data in cadrul unor partide amicale, balanta fiind inclinata in favoarea campioanei mondiale en-titre, care a obtinut in aceste partide doua victorii si o remiza.

CLICK AICI PENTRU A REACTUALIZA INFORMATIILE!

94′ FINAL

’91 Jelavic vede cartonasul galben pentru un hent in zona mediana a terenului.

84′ GOOOOOOOOOOOOOOL Spania! Navas inscrie dupa o faza curioasa, in care jucatorul se pare ca s-a aflat in offside.

84′ Iniesta suteaza pe coltul scurt, dar Pletikosa soate in corner.

81′ Vukojevic este inlocuit de Eduardo.

80′ Croatii sutaza din voleu, dar Casillas respinge.

79′ Fabregas intra in locul lui Silva.

68′ Xavi executa un corner pentru Spania. Mingea ajunge in fata portii, mingea este deviata de croati pana la Pique, care este incomodat de Mandzukic.

67′ Pranjc il inlocuieste pe Perisic.

66′ Jelavic intra in locul lui Vida.

61′ Navas il inlocuieste pe Torres si  echipa Spaniei ramane fara niciun jucator in linia ofensiva.

58′ Ocazie uriasa pentru croati! Rakitic reia cu capul din sase metri o centrare venita de la Modric. Casillas respinge si croatii insista, dar in cele din urma, mingea este indeparta din careu.

57′ Mandzukic obtine o lovitura libera dupa un duel cu ARbeloa, dar centrarea din faza fixa ramane fara urmari.

54′ Stirnic vede cartonasul galben dupa un fault comis la mijlocul terenului.

52′ Iniesta incearca sa-l angajeze pe Torres in careu, dar Pletikosa apare inspirat si indeparteaza pericolul.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Spaniolii nu reusesc sa profite de o lovitura de colt obtinuta de Alba.

45′ Srna este avertizat dupa un fault intr-un duel aerian cu un adversar.

41′ Silvia suteaza anemic spre paorta si Pletikosa retine simplu.

35′ Jocul a devenit inconsistent, ambele echipe esuand in incercarile de a se apropia periculos de careul adversarei.

28′ Ramos intra agresiv la Mandzukic si risca un penalty, dar arbitrul acorda doar corner spre iritarea suporterilor  croati.

25’Suteaza si Pique spre paorta croata, dar mingea trece pe deasupra.

25′ Pranjc gaseste culoarea de pe partea stanga si suteaza, insa Casillas respinge.

24′ Ramos suteaza din afara careului, dar portarul croat este la post.

23′ Pletikosa respinge sutul din unghi al lui Torres si spaniolii obtin un corner.

19′ Srna scapa de galben dupa un fault clar asupra lui Alba.

10′ Mandzukic incearca sa-i surprinda pe spanioloi pe contraatac, dar aluneca in careu si cere in zadar o lovitura libera.

9′ Spania preseaza febril in jumatatea adversa cu un joc de pase ametitor.

8′ Jocul este oprit pentru scurt timp, dupa ce niste suporteri ai croatilor au aprins o tora in spatele portii aparate de Casillas.

4′ Spaniolii obtin un corner prin Alba, dar faza nu pune in pericol poarta adversa.

‘2 Torres executa prima lovitura libera a partidei, dar Corulka respinge in careu.

1’ A inceput meciul.

Echipe de start:

Croatia   Pletikosa –  Strinic, Schindelfeld, Corluka, Srna – Rakitic, Vukojevic, Modric, Perisic, Mandzukic Jelavic Perisic – Jelavic

Spania: Casillas – Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba –  Xabi Alonso, Xavi, Busquets, Iniesta, Silva – Torres

Meciul va fi transmis in direct pe TVR 1 si va putea fi urmarit in format liveTEXT pe www.sptfm.ro.