FINAL / EURO 2012 / Italia – Irlanda 2-0. Italienii sparg gheata si obtin prima victorie si calificarea totodata

Italia se califica in fazele eliminatorii ale Campionatului European dupa o victorie sigura in fata Irlandei, care nu a reusit sa gaseasca prea multe solutii pentru a se apropia de poarta lui Buffon.

In ciuda unui meci cu un ritm de joc nu foarte straluci, italienii s-au impus in cele din urma, inscriind in minutul 35′ prin Cassano si in ultimele secunde ale meciului prin Balotelli care a parafat calificarea Italiei in sferturile EURO 2012, dupa un inceput nu foarte convingator.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

93′ FINAL

90′ GOOOOOOOOOOL Italia!!!  Balotelli reia pe spate dupa o centrare din corner si parafeaza calificarea Italiei.

89′ Andrews primeste al doilea galben si este eliminat.

86′ Cox il inlocuieste pe Keane.

85′ Bonucci suteaza pe langa paorta, din  16 metri.

84′ St Ledger vede cartonasul galben pentru proteste.

79 ‘Buffon scoate in extremis o torpila expediata de Andrews dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

76′ Walters intra in locul lui Doyle.

75′ Long reia cu capul peste poarta, dar arbitrul fluierase oricum fault in atac.

74′ Balotelli il inlocuieste pe Di Natale.

73′ Buffon primeste cartonasul galben pentru proteste.

71′ De Rossi vede galben.

66′ Diamanti suteaza din lovitura libera de la 20 de metri, dar mingea trece putin peste poarta.

65′ Long il inlocuieste pe McGeady.

62′ Diamanti il inlocuieste pe Cassano.

60′ Andrews sutaza de la 25 de metri, dar Buffon este la post.

58′ Marchsio reia din voleu, dar nu prinde poarta lui Given.

57′ Bonucci il inlocuieste pe Chiellini, care acuza o accidentare.

54′ Irlanda bate un corner, dar minge iese in aut de poarta la scurt timp dupa centrare.

52′ De Rossi trage peste poarta.

49′ Cassano suteaza din opt meri, dar portarul  irlandez respinge.

48′ Di Natale primeste la 7 metri de poarta adversa, dar sutul sau este blocat.

46’ Se reia partida.

45′ PAUZA

44′ Motta intra in posesia mingei in careu, intr-o pozitie favorabila, insa pierde mingea.

39′ Oshea vede si el cartonasul galben.

37′ Andrews primeste cartonasul galben.

37′ Daca ambele meciuri disputate in Grupa C(Italia -Irlanda 1-0 si Spania – Crotia 0-0, Italia si Spania merg in sferturi)

35′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Italia! Mingea intra in poata dupa un sut din corner sutat de Pirlo, iar Cassano este deviata usor spre coltul lung.

33′ Di Natale incearca sa patrunda direct pe paorta, dar mingea este preluata de un adversar.

31′ Un fundas irlandez blocheaza, in propriul careu, cu umarul sutul lui Di Natale si tribunele cer penalty. Arbtirul alsa jocul sa continue.

24′ Irlandezii scapa pe contraatac si avanseaza rapid spre poarta adversa, dar McGeady prefera sa tina de balon si in cele din urma iroseste o oczie buna.

22′ Doyule nu reuseste sa reia spre poarta o minge ajunsa in careul italian.

18′ Balzaretti suteaza mult prea puternic de la 35 de metri, iar mingea survoleaza poarta.

16′ Suporterii irlandezi explodeaza la fieacare datingere de mana a favoritilor. Presiunea tribunelor este imensa.

14′ Cassano suteaza slab din marginea careului si iroseste o faza care se anunta periculoasa.

7′ Doyle pleaca pe contraatac, dar nu reuseste sa ameninte poarta italienilor.

2′ De Rossi suteaza pe langa paorta, dupa un contraatac initiat de Di Natale.

1′ A inceput meciul.

Echipe de start:

Italia: Buffon, Chiellini, Balzaretti, Abate, Barzagli, Motta, Marchisio, De Rossi, Pirlo, Cassano, Di Natale

Irlanda: Given, O’Shea, Dunne, St.Ledger, Ward, Duff, Andrews, Whelan, McGeady, Keane, Doyle