Echipa nationala de rugby a Romaniei a castigat IRB Nations Cup 2012, dupa finala cu Emerging Italia!

Reprezentativa de rugby a Romaniei a cucerit editia din 2012 a IRB Nations Cup, dupa finala adjudecata cu 17-13 in fata echipei a doua a Italiei. Este pentru prima data cand „stejarii” cuceresc trofeul competitiei inaugurate in 2006, in Portugalia si gazduite in ultimii sase ani de tara noastra.

Selectionata antrenata de Haralambie Dumitras a inregistrat victorii pe linie in meciurile de pe Stadionul National „Arcul de Triumf”, ea mai castigand cu Uruguay (29-9) si Argentina Jaguars (23-21).

In ultima partida, cea cu Emerging Italia, s-a punctat rapid, „peninsularii” deschizand scorul inca din minutul al treilea, la lovitura de pedeapsa a lui Paolo Buso. Egalarea a venit din piciorul lui Dorin Manole, trei minute mai tarziu. Romanii au intrat in avantaj la pauza, 0-3, dupa ce acelasi Manole a reusit un prim eseu si o transformare. La reluare, Paulo Buso a punctat din nou din lovitura de pedeapsa. Echipa noastra a obtinut si un eseu de penalizare pentru obstructii repetate ale balonului de catre italieni, iar Valentin Calafeteanu a transformat. Scorul final a fost stabilit de eseul lui Alberto Chiesa si transformarea lui Alberto Chillon.

ROMANIA: 1. Flavius Dobre, 2. Otar Turashvili, 3. Andrei Ursache, 4. Alin Coste, 5. Cristian Petre, 6. Vasile Rus, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (C), 9. Florin Surugiu, 10. Dorin Manole, 11. Ionut Botezatu, 12. Csaba Gal, 13. Constantin Gheara, 14. Madalin Lemnaru, 15. Catalin Fercu.

Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Vlad Badalicescu, 18. Marius Sirbe, 19. Cosmin Ratiu, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Cristian Dinis, 22. Iulian Dumitras.

Antrenor: Haralambie Dumitras

EMERGING ITALIA: 1. Andrea Lovotti, 2. Enrico Ceccato, 3. Dario Chistolini, 4. Leandro Cedaro, 5. Michael Van Vuren, 6. Emiliano Caffini, 7. Filippo Cristiano (C), 8. Nicola Belardo, 9. Guglielmo Palazzani, 10. Alberto Chiesa, 11. Tommaso Iannone, 12. Tommaso Castello, 13. Denis Majstorovic, 14. Andrea Bacchetti, 15. Paolo Buso.

Rezerve: 16. Filippo Cazzola, 17. Gabriele Morelli, 18. Carlo Fazzari, 19. Marco Barbini, 20. Alberto Chillon, 21. Michael Wilson, 22. Enrico Targa.

Antrenor: Gianluca Guidi.