EXCLUSIV / Mircea Radulescu: „Am fi facut fata la Campionatul European, dar noi nu ajungem acolo! Trebuie sa renuntam la vedetele cu fite!”

Fostul director al Scolii Federale de Antrenori din cadrul Federatiei Romane de Fotbal, Mircea Radulescu este de parere ca, daca echipa noastra nationala ar fi fost prezenta la Campionatul European din Polonia si Ucraina, nu ar fi fost mai slaba decat Irlanda sau Suedia (primele eliminate de la turneul final, fiindca au ramas cu nicio sansa de calificare dupa etapa a doua), insa marea problema a „tricolorilor” este ca nici macar nu ajung pana acolo.

Radulescu, a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca Romania da semne bune sub comanda lui Piturca, selectionerul care a format un schelet tanar si promitator la prima reprezentativa. Cu toate acestea, crede ca echipa noastra nationala nu va progresa pana cand nu se va renunta la intoarcerea la unii „jucatori-vedeta” care au facut „fite” primei selectionate.

„Judecand dupa amicalele din ultima vreme, cu Piturca drept inovator in materie de selectie, eu spun ca nu am fi fost sub nivelul Irlandei sau al Suediei, la acest Campionat European. Am fi facut fata acolo, dar noi nu ajungem acolo, pentru ca ne incurcam cu Albania, cu Lituania… La amicale suntem, uneori, chiar foarte buni. Scheletul mai tanar al echipei nationale ne da sperante„, a declarat Mircea Radulescu, in emisiunea „Liga lu’ Mitran”.

„Piturca e un tip cu coloana vertebrala si care nu intoarce lucrurile, nu se razgandeste. Daca va reusi sa nu mai apeleze la jucatori cu nume greu, niste vedete care ne impresioneaza fara sa joace, chiar daca murim de sete, ar asigura echipei nationale o baza sanatoasa de mentalitate si pe care se poate construi. Toti jucatorii care au facut «fite» echipei noastre nationale, prin declaratii, atitudini, nu au ce sa mai caute, daca vrem sa reconstruim cu adevarat. Suntem prea saraci ca sa mai stam la cheremul unuia sau altuia care sunt fitosi. Nu accept ca un jucator sa spuna ca nu mai vine la nationala pentru ca Lupescu a spus ca joaca intr-un campionat slab (n.r. cazul lui Mirel Radoi, care la momentul respectiv activa in Arabia Saudita, la Al Hilal). In echipa nationala joci in primul rand pentru tricoul de pe tine si pentru imnul care ti se canta la inceput”, adaugat fostul selectioner.

Mircea Radulescu a urmarit cu atentie meciurile de pana acum de la Campionatul European 2012 si considera ca surprizele de pana acum sunt Cehia si Grecia, care s-au calificat in mod surprinzator in sferturile de finala, de pe primele doua locuri din Grupa A: „Nu am scapat niciun minut de la EURO 2012. Surprize pana acum sunt meciurile de aseara (n.r. sambata, 16 iunie: Cehia – Polonia 1-0 si Grecia – Rusia 1-0). Cehia si Grecia sunt surprize, dar asta face parte din atractia competitiei. Tocmai prin aceste necunoscute ce pot sa apara isi pastreaza fotbalul popularitatea. Grecii probabil joaca si cu sufletul. Parca am vazut ceva din acea echipa care lua Campionatul European in 2004. Atunci au prins si niste echipe naive, invingand din cornere in cateva partide”.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în EURO 2012, NATIONALA

Comenteeeezi?!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj3421
2FCSB3221
3CS U Craiova3021
4FC Viitorul232-1
5Astra Giurgiu221-1
6CSM Poli Iasi201-1
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti2313
2FC Botosani2110
3FC Voluntari1821
4Concordia Chiajna152-1
5ACS Poli Timisoara142-2
6OSK Sf Gheorghe1220
7Gaz Metan Medias112-2
8Juventus Bucuresti1021