FINAL EURO 2012 / Grecia – Rusia 1-0. Elenii au adus calul Troian in cetatea marii favoritei, Rusia!

Rusia scapa printre degete calificarea in sferturi pe care a avut-o in mana inca de la inceputul Campionatului European. Cehii pe care i-au invins in primul meci au invis Polonia in cealalta partida a serii si si-au asigurat calificarea in fazele eliminatorii ale CE, in timp ce marile rivale Polonia si Rusia au parasit dramatic competitia.

Desi au inceput meciul mult mai motivati, rusii nu au gasit solutii de a desface apararea grecilor, care au reusit sa-i bage in sperieti pe adversarii lor in ultimele secunde ale primei reprize, cand rusii asteptau fluierul de pauza.

In a doua repriza, slavii au atacat furibunzi, dar de fiecare data icnercarile lor au fost sortite esecului. Grecii au mai fost aproape de gol in cateva ocazii, Karagounis fiind privat de un penalty perfect valabil.

Meciul s-a incheiat in cele din urma cu 1-0, iar grecii au reusit sa „sufle’ calificarea in sferturi a rusilor, favoriti la castigarea grupei dupa primul meci disputat.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

93′ Pogrebnyak loveste minge cu mana si primeste cartonasul galben.

84′ Dzagoev reia putin pe langa poarta printr-o lovitura de cap.

83′ Ninis intra in locul lui Salpingidis.

81′ Izmailov itnra in locul lui Anyukov.

80′ Salpingidis suteaza pe langa poarta.

75′ Denisov trage puternic de la distanta, dar Sifakis retine.

72′ Pogrebnyak il inlocuieste pe Glushakov.

71′ Dzagoev vede cartoansul galben si va lispi in urmatoare partida disputata de Rusia.

69′ Zhirkov primeste cartonasul galben si grecii beneficiaza de o lovitura libera.

67′ Makos ii ia locul lui Karagounis.

64′ Holebas il inlocuieste pe Gekas.

61′ Karagounis vede galben pentru simulare, desi penalty-ul era valabil. O noua eroare mare in defavoarea grecilor. Capitanul elenilor nu va putea fi prezent in urmatorul meci al echipei.

59′ Anyukov respinge in extremis o faza adusa fata portii lui Malafeev de Torossidis.

57′ Densiov isi incearca si el sutul de la distanta, iar mingea putin pe langa poarta adversa.

54′ Pavlyucenko suteaza aiurea de la 30 de metri si este huiduit de tribune.

52′ Shirokov suteaza din interiorul careululi peste poarta.

51′ Acelas Samaras suteaza de la amre distanta, dar nu nimereste cadrul portii.

50′ Samaras se resimte dupa actiune de mai devreme.

49′ Grecii pleaca pe contraatac, dar Samaras apare la timp si pune stop fazei.

46′ Pavllyuchenko intra in locul lui Kerzahov.

46′ Incepe a doua repriza,

PAUZA

45′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Grecia !!!!Karagounis deschide scorul si reda sperantele campionilor europeni en-titre.

42′ Samaras scapa pe contraatac, dar centrarea din stanga este blocata de rusi.

44′ Shirkov suteaza periculos, dar mingea trce putin epste poarta.

38′ Glushakov suteaza peste poarta din perimetrul careului mare, iar mingea este deviatat in corner.

36′ Shirokov cade in careu si cere penalty, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

30′ Kerzahkov urmareste o minge centrata in fata portii, dar Papadopoulus este atent si indeparteaza pericolul.

25′ Suteaza si Shirokov de la distanta si mingea trimisa de la 24 de metri este respinsa in corner.

19′ Dzagoev isi incearca sutul de la 30 de metri si Sifakis retine din doua atingeri.

19′ Malafeev boxeaza o centrare a lui Torosidis.

17′ Rusia pleaca pe contraatac, Zhirkov patrunde in forta in careul advers, dar Katsouranis intervine la timp.

15′ Malafeev are probleme cu minge care a cazut in fata portii si sarit peste el, riscand sa intre in poarta.

14′ Kherzahov reuseste un sut fantastic din marginea careului, mingea trecand foarte aproape de vinclul portii adverse.

11′ Arshavin trimite cu capul din 7 metri, dar mingea ajunge in bratele lui Sifakis.

8′ Anyukov este accidentat dupa un duel aerian cu Gekas.

6′ Malafeev scoate de sub bara, o deviere a unei centrari de colt.

‘4 Salpingidis reia cu capul spre poarta, dar era in offside.

‘2 Sifakis iese din poarta pana la marginea careului mare si retine balonul trimis la intalnire cu Arshavin.

‘1 A inceput meciul.

RUSIA (4-3-3): Malafeev – Anyukov, A. Berezutski, Ignashevich, Zhirkov – Shirokov, Denisov, Glushakov – Dzagoev, Kerzhakov, Arshavin

GRECIA (4-2-3-1): Sifakis – Torossidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas – Katsouranis, Maniatis – Salpingidis, Karagounis, Samaras – Gekas