FINAL / EURO 2012 / Cehia – Polonia 1-0. Cehii merg in sferturi de pe prima pozitie a Grupei A, dupa un inceput dezastruos

Cehia a reusit sa se califice in sferturi, de pe prima pozitie a Grupei A, dupa o infangere cu 1-4 in fata rusilor, favoriti la calificare, dar care au ratat accederea in faza elimnatorie a competitiei dupa un 0-1 dramatc cu Grecia. Polonezii, gazde ai evenimentului, nu a avut niciuncunvat de spus in fata Cehilor care au dominat meciul in cea mai mare parte a sa.

Singurul gol al partidei a fost inscris in minutul 70′ dupa o faza construita in ordine de Hubscahman, Baros si, decisiv, Jiracek.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

91′ Tomas Pekhart il inlocuieste pe Milan Baros.

91′ Perquis primeste galben pentur un fault la REzek.

89′ Jan Rezek il inlocuieste pe Pilar.

88′ Baszczykowski, Plasil vad cartoansul galben.

87′ Se incing spiritele in teren. Polonezii si Cehii sunt laun pas sa se ia la bataie.

86′ Dudka suteaza de la distanta, dar nimestte zidul cehilor.

84′ Rajtoral il inlocuieste pe Jircek.

80′ Dudka scoate extraordinar cu piciorul sus de pe fruntea lui Sivok.

77′ Tyton isi salveaza echipa de la al doilea go dupa ce iese pana la marginea careului ca sa ii sufle mingea de la picioare unui adversar.

76′  Milan Baros este in offside.

74′ Murawski iese, intra Mierzejewski.

73′ Pawel Brozek il inlocuieste pe Obraniak.

70′ GOOOOOOOOOOOOOOOL Cehia!  Jiracek inscrie dupa o constructie de atac rapida initiata de Hubschaman care a recuperat la centrul terenului, i-a pasat lui Baros care l-a servit pe macator. Tyton a scapat minge printre picioare.

65′ Sansa mare pentru Cehia! Sivok suteaza spre poarta lui Tyton, care scoate spectaculos.

63′ Cehi exceuta lovitura libera, dar Polonia reuseste, cu emotii, sa indeparteze pericolul.

61′ Wasilewski primeste cartonasul galben pentru un fault comsi in apropierea propirului careu.

56′ Iese Polanski, intra Grosicki.

54′ Limbersky suteaza periculos din careul, dar mingea se opreste in plasa laterala.

52′ Cehia executa un corner de pe partea derapta, dar polonii resping atacul cu usurinta.

50′ Cech iese nsigur la o centrare lunga, dar mingea iese in aut de poarta.

48′ Polanski primeste cartonasul galben pentru un fault dur din spate.

45′ Incepe a doua repriza.

PAUZA

45′ Cehia bate si ea slab o lovitura din corner.

43′ Plolonezii irosesc centrarea din corner.

42′ Murawski este servit de Lewandowski si suteaza din 15 metri, dar mingea este deviata in corner.

42′ Pilar primeste mingea in careu, reuseste sa treaca de un adversar si suteaza pripit intr-un coechipier. Mingea ajunge tot la el, si al doilea sut din pozitie centrala este blocat de data aceasta de fundasii polonezi.

39′  Tyton retine un sut trimis de plasil de la 20 de metri.

39′ Cehia preseaza in careul advers, dar polonezi reintra in posesia mingei.

36′ Cehi se apara cu succes in fata atacurilor insistente ale polonezilor.

35′ Gebre Selassie avanseaza rapid in banda dreapta, cea mai folosita de poloni pentru constructia atacurilor, insa faza nu are o finalizare concreta.

29′  Cehia bate un corner de pe partea stanga. Centrarea lui Palsil este trimisa peste poarata de Kolar.

27′ Milan Baros este surprins in offside.

24′ Murawski vede cartonasul galben pentru un fault.

23′ Cech retine o lovitura de cap cu pamantul trimisa de Wasilewski.

22′ Obraniak  centreaza periculos din stanga, pana la Beonich, iar sutul acestuia este parat in extremis de Cech.

22′ Meciul si-a mai pierdut din ritm si jocul s-a mai echilibrat.

15′ Plonaski primeste de la Blaszczykowski si suteaza pe ste poarta din marginea careului.

14′ Obraniak  centreaza pe poarta din lovitura libera, Cech respinge cu dificultate, iar mingea ajunge la Beonich care reia pe langa poarta.

12′ Blaszczykowski este faultat de Limbersky, care vede cartonasul galben.

11′ Ocazie mare pentru polonezi, care pot profita de o gafa a apararii ruse, insa Lewandowski gresete sutul la randul lui si trimite pe langa poarta.
8′ Cech iese curajos dintre bbuturi si il blocheaza pe Blaszczykowski, scapat singur cu portarul.

6′ Obranik centreaza din lovitura libera, dar mingea trece peste poarta.

3′ Polonezii preseaza in jumatatea adversa, impulsionati de suportul urias al publicului.

2′ Polonia bate o lovitura libera din banda dreapta a terenului, mingea ajunge in careu de unde Dudka reia din foarfeca, pe spate, dar mingea trece putin pe langa bara.

‘1 A inceput meciul.

Cehia (4-2-3-1): Cech – Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Limbersky – Hubschman, Plasil – Jiracek, Kolar, Pilar – Baros

Polonia (4-2-3-1): Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka, Polanski – Blaszkzykowski, Murawski, Obraniak – Lewandowski