FINAL / EURO 2012 / Ucraina – Franta 0-2. Ploaia n-a fost cu noroc pentru gazde! Menez si Cabaye au linistit un stadion intreg in 3 minute!

Vineri, 15 iunie, Ucraina va intalni Franta pe stadionul Donbass din Donetk, in cel de-al treilea meci al Grupei D, condusa in mod absolut suprinzator de echipa lui Andriy Sjevchenko, dupa victoria cu Suedia. De partea cealalta Franta, au remizat cu scorul de 1-1 cu Anglia si are nevoie de puncte pentru a-si spori sansele de a evita un esec similar cu cel petrecut in editiile anterioare ale CE si CM, cand nu a reusit sa treaca de faza grupelor.

FINAL

83′ M’Villa sutează de la 25 de metri peste porta.

81′ Mexes vede cartonasul galben.

79′ Aliev șutează din lovitură liberă peste poarta lui Lloris.

75′ Giroud intra in locul lui Benzema

71′ Lovitura libera periculoasa pentru Franta din marginea careului gazdelor. Ribery a fost jucatorul faultat, tot el executa, insa fara niciun rezultat!

69′ Inlocuire si la gazde. Aliyev i-a luat locul lui Yarmolenko.

68′ Mvilla a intra in locul lui Cabaye

65′ BARA FRANTA! Cabaye suteaza violent in bara dupa o actiune prelungita de atac!

61′ Benzema trage pe jos din afara careului, insa Pyatov retine

59′ Milevski intra in locul lui Nazarenko.

56′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL FRANTA! Cabaye marcheaza pentru 2-0 cu un sut la coltul lung. Faza a pornit de la Benzema, care a pivotat si a pasat vertical in careu pentru Cabaye ajuns varf de atac.

54′ Selin primeste cartonasul galben.

53′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL FRANTA! Menez deschide scorul cu un sut la coltul scurt dupa o noua patrundere personala in careul advers.

50′ OCAZIE UCRAINA! Ucrainenii trec din nou pe langa deschiderea scorului, prin Tymoschuk care a sutat putin peste poarta din marginea careului.

48’Menez a sutat in Pyatov dupa o patrundere pe stanga in careul advers, dupa care Sevcenko a sutat putin peste poarta.

46′ Inceputul reprizei

PAUZA

40′ Menez vede primul cartonas galben

38′ OCAZIE FRANTA! Nasry centreaza ca la carte, Mexes sa inalta si reia cu capul foarte bine, aproape de vinclu, insa Pyatov scoate in corner!

35′ Loris si Mexes gafeaza ca niste incepatori, insa ucrainienii nu profita

32′ OCAZIE UCRAINA! Shevchenko scapa spre poarta lui Lloris, dar varful lui Dinamo Kiev trage la coltul scurt in portarul francez!

30′ OCAZIE FRANTA!  Din nou Ribery a creat faza in urma unei recuperari in flancul stang, centrarea in fata portii il cautra pe Benzema, insa Menez a sutat in Pyatov.

28′ Benzema isi incearca sutul de la distanta, dar nu reuseste sa trimita decat in bratele lui Pyatov.

26′ Nazarenko greseste, balonul este recuperat de Ryberi, iar sutul lui Menez trece peste poarta!

23′ Balonul ajunge in marginea careului la Sevcenko,  acesta intoarce in careu pentru Voronin, dar Mexes respinge.

17′ Gol anulat francezilor pentru un offside mare la Menez. Decizie corecta!

15′ Franta insista mai mult in jumatatea adversa si balonul este centrat pentru Benzema. Acesta rateaza interceptia.

6′ Benzema a avut prima ocazie a partidei, dar sutul sau a fost prins in doi timpi de Pyatov.

5′ Meciul s-a reluat dupa o ora! Ploaia s-a potolit, iar terenul a fost aspirat de apa care se asternuse

INFO: Jucatorii s-au refugiat rapid la vestiare. Spectatorii au golit si ei tribunele. Ploua extrem de puternic, vantul sufla cu forta si fulgera violent deasupra arenei din Donetk.

4′ Arbitrul olanez Bjorn Kuipers decide sa opreasca meciul pana cand ploaia sa va mai potoli

3′ Ambele echipe sunt dezorientate total, tunetele si fulgerele punand in pericol si spectatorii veniti la stadion. Stadionul nu este acoperit!