FINAL – EURO 2012 / Italia – Croatia 1-1.VEZI VIDEO: Italienii, la al doilea egal consecutiv, insa pastreaza sanse mari de calificare in sferturi. Croatii sunt lideri, dar nu sunt siguri de calificare!

Joi, de la ora 19:00, pe stadionul „Miejski”, din Poznan, Italia si Croatia se intalnesc intr-un meci contand pentru etapa a doua a Grupei C de la Campionatul European de fotbal. Ramaneti pe site-ul Sport Total FM, pentru a urmari LIVE desfasurarea partidei, in format text!

In prima etapa, Italia a remizat, scor 1-1, in compania Spaniei, campioana europeana si mondiala en-titre. Golul „Squadrei Azzurra” a fost marcat de Antonio di Natale. De partea cealalta, Croatia lui Slaven Bilic a castigat cu 3-1 contra Irlandei, gratie golurilor inscrise de Mandzukic (’3), Jelavic (’43) si Shay Given (autogol, ’48).

FINAL

84′ Cassano ii lasa locul in teren lui Giovinco

80′ Montolivo primeste galben

76′ Montolivo suteaza de la distanta si Pletikosa respinge in lateral cu dificultate.

72′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CROATIA! Manzukic inscrie cu ajutorul barei si croatii inscriu la prima ocazie! Preluarea a fost exceptionala, in urma unei greseli a lui Chielini !

70′ Iese Balotelli si intra Di Natale

68′ Iese Perisic si intra Pranjic

63′ Iese Motta accidentat si intra Montolivo

61′ Balotelli trimite peste poarta de la 20 de metri

60′ Motta e prabusit pe gazon si primeste ingrijiri medicale in urma unui cot aplicat de Srna

55′ Suporterii croati arunca mai multe torte pe teren. Meciul este intrerupt!

52′ Bonucci suteaza in forta si mingea este deviata in corner de un croat.

49′ Modrici suteaza periculs de la 20 de metri, peste poarta

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA

42′ Croatii nu reusesc sa-si revina si acuza golul primit!

39′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ITALIA! Pirlo bate o lovitura libera de la 23 de metri lateral stanga, balonul trece de zid si se opreste in plasa croatilor. Greseala de plasament a lui Pletikosa!

37′ OCAZIE IMENSA ITALIA! Marchisio scapa singur spre poarta, dar Pletikosa respinge incredibil in doua randuri

33′ Aflat in unghi, Cassano trimite la coltul lung, pe langa poarta

30′ Cassano dribleaza doi adversari, intra in careu, dar este deposedat in momentul pasei

27′ Srna executa o lovitura libera, mingea e deviata in corner. Se executa in careu, iar Perisic reia peste

20′ Srna centreaza periculos la coltul scurt, dar Buffon retine

16′ Balotelli suteaza pe centru, Pletikosa respinge

11′ Sutul lui Balotelli este blocat, dupa acre Marchisio suteaza foarte putin peste bara transversala din afara careului

10′ Posesie superioara a Italiei in acest debut de partida

7′ Casano centreaza in careu, Corluka respinge gresit si fundasul lui Tottenham acorda corner

6′ Buffon iese si retine o deviere pe spate a lui Mandzukic

2′ Marchisio trimite in stanga pentru Giaccherini, balonul este centrat in careu la Balotelli, care suteaza puternic, dar balonul trece peste!

1′ Inceputul meciului

Echipele care vor evolua:

ITALIA: Buffon – Bonucci, De Rossi, Chiellini, Maggio – Marchisio, Pirlo, Thiago Motta, Giaccherini – Cassano, Balotelli Selectioner: Cesare Prandelli

CROATIA: Pletikosa – Srna, Corluka, Schildenfeld, Strinici – Rakitic, Modric, Vukojevic, Perisici – Jelavic Mandzukic
Selectioner: Slaven Bilic.