FINAL – EURO 2012 / Grecia – Cehia 1-2. VEZI VIDEO: Victorie ceha in urma unui inceput de meci fantastic cu doua goluri marcate in trei minute prin Jiracek si Pilar! Grecii au fost din nou dezavantajati!

Marti debuteaza etapa a doua a fazei grupelor de la Campionatul European de fotbal, cu meciul dintre Grecia si Cehia, programat de la ora 19:00, la Wroclaw (Polonia). Ramaneti pe site-ul Sport Total FM, pentru a urmari LIVE desfasurarea partidei, in format text!

In prima etapa, Grecia a remizat, scor 1-1, in meciul de debut, contra Poloniei, una dintre gazdele turneului. Elenii au fost condusi cu 1-0 si au reusit sa egaleze dupa pauza, desi evoluau in inferioritate numerica. Au ratat si un penalty, prin Karagounis, la scorul de 1-1. De partea cealalta, cehii au pierdut cu 1-4 in fata Rusiei, care a impresionat in prima zi de la Euro.

FINAL!

88′ Corner pentru cehi executat scurt de Plasil pentru a mai castiga cateva secunde! Cehii fac antijoc in aceste minute de final tragand cu dintii de aceste trei puncte

81′ Pilar trimite din voleu mult peste poarta

78′ „Centralul” francez Lannoy ii opreste pe greci inca odata fluierand un fault in atac la Mitroglu, insa pe reluare s-a vazut ca nu a fost deloc asa

76′ O noua actiune in care Grecia este oprita pentru un presupus offside!  In total, doua actiuni in care Grecia a fost privata, prima oara de un gol, acum de posibilitatea unei faze periculoase!

66′ Kolar vede un fault pentru o intrare la centrul terenului asupra lui Fortounis.

65′ Pekhart intra in locul lui Baros.

63′ Samaras patrunde pe stanga si cade in duel cu Gebreselassie. Nu se acorda decat out de poarta!

61′ Karagounis trimite inalt in fata careului mic, dar acum Cech iese bine si respinge. Apararea cehilor este inghesuita tot mai mult…

57′ Salpingidis primeste si el cartonasul galben pentru o intrare prin alunecare.

56′ Papadopoulos vede cartonasul galben pentru proteste

54′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL GRECIA! Gekas reduce din diferenta dupa o gafa monumentala a portarului Cech. O centrare de pe stanga, portarul Cehiei a iesit sa retina undeva in centrul careului, dar a scapat mingea din maini si Gekas a speculat prompt!

47′ Baros preia gresit si rateaza o oportunitate buna

46′ Inceputul reprizei

PAUZA

41′ Salpingidis marcheaza cu capul, dar golul e anulat pentru un presupus offside

37′ Fortunis trimite in careu pentru Salpingidis, insa acesta surprins in offside.

36′ Jiracek primeste galben pentru o interventie cu talpa asupra lui Maniatis

33′ Torosidis faulteaza din spate si primeste galben

29′ Rosicky trimite periculos de la distanta, iar Sifakis scoate cu greutate in corner

26′ Rosicky primeste galben pentru o intrare dura asupra lui Karagounis

24′ Iese Chalkias si intra Sifakis

21′ Portarul Greciei, Chalkias s-a accidentat si va fi inlocuit

17′ Pilar trimite de la 18 metri pe langa poarta

9′ Rabufnire de orgoliu a grecilor, dar Cech retine fara probleme balonul sutat la coltul scurt de Ninis

7′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL Cehia! Majorarea scorului vine in urma unei faze create de fundasul dreapta Gebreselassie, acesta a trimis in sase metri pentru Pilar si cehul a reluat in poarta din cadere.

6′ Cehia ramane sus dupa marcarea golului si forteaza in jumatatea grecilor.

4′ GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CEHIA! Jiracek deschide scorul foarte repede dupa o pasa excelenta venita de la Rosicky!

1′ Inceputul meciului!

Echipele care vor evolua:

GRECIA: Chalkias – Torosidis, K. Papadopoulos, Maniatis, Holebas – Katsouranis, Karagounis – Fotakis, Salpigidis, Samaras
Selectioner: Fernando Santos

CEHIA: Cech – Selassie, Kadlec, Limbersky, Sivok – Hubschmann, Rosicky – Plasil, Pilar, Jiracek – Baros
Selectioner: Michal Bilek