Turul ciclist al Romaniei / Croatul Matja Kvasina castiga a 49-a editie! Romanul Andrei Nechita a terminat pe 5!

Editia 49-a a Turului Ciclist al Romaniei s-a terminat cu victoria croatului Matja Kvasina (Tusnad Cycling Team), preluand tricoul galben inca din etapa si pana la final. Croatul a fost urmat de spaniolul Victor De La Parte Gonzales (SP Tableware) si de neamtul Johannes Heider (UR – Krostitzer University).

Matja Kvasina a incasat cel mai mare premiu, in valoare de 3000 de euro. Rutierul croat s-a declarat multumit de premiul pe care l-a primit, avand in vedere ca a mai luat 709 euro, premiul oferit primului clasat in fiecare etapa, pentru castigarea etapei a cincea, si 353 de euro pentru locul al doilea pe care l-a ocupat in penultima etapa.

Andrei Nechita, componentul nationalei Romaniei de ciclism, primul rutier roman care va participa la Jocurile Olimpice din acest an, dupa o pauza de 32 de ani, s-a clasat doar pe locul 5 in ierarhia generala, desi in etapa a 6-a se afla pe pozitia secunda, la doua secunde de liderul croat.

Sunt putin dezamagit pentru ca mi-as fi dorit sa castig daca nu competetia, macar o etapa, mai ales ca am fost de doua ori al doilea. Sunt insa multumit ca am crescut valoric de la etapa la etapa. M-am simtit din ce in ce mai bine si mai cu forta si sper ca asta sa ma ajute in competitile viitoare si mai ales la Jocurile Olimpice de la Londra unde sper sa reusesc o comportare onorabila„, a spus Andrei Nechita.

La finalul etapei a noua – ultima- tricourile au fost atribuite astfel:

Tricoul galben (al liderului clasamentului general, pe timp) – Matja Kvasina

Tricoul alb (pentru cel mai combativ ciclist, liderul clasamentului pe puncte acordate la finalurile de etapa) – Ioannis Tamouridis