FINAL – EURO 2012 / Ucraina – Suedia 2-1. Vezi video: Ibrahimovic a deschis scorul, iar Shevchenko i-a raspuns printr-o dubla in sapte minute aducand aminte de reusita lui Cavani din meciul cu Steaua de la Napoli!

In ultimul meci contand pentru prima etapa a fazei grupelor de la Campionatul European de fotbal, Ucraina a invins cu scorul de 2-1 reprezentativa Suediei, aducand prima victorie pentru una dintre reprezentantele gazdelor. In partida de deschidere, Polonia remizase in compania Greciei, scor 1-1.

Nu s-a inscris in prima repriza, insa au fost ocazii la ambele porti, suedezii si-au trecut in cont si o bara, la lovitura de cap a lui Zlatan Ibrahimovic. Acesta a si deschis scorul in partea a doua, cand a pus latul in sase metri la o pasa pe jos a lui Kallstrom (’52). Bucuria nordicilor a tinut putin, pentru ca si-a cealalta vedeta de pe teren, Andryi Shevchenko, care a egalat cu o lovitura de cap, la o minge centrata de pe dreapta (55). Tot „Sheva” a semnat si golul victoriei ucrainene, in minutul 62, tot cu o lovitura de cap, de aceasta data atacand la prima bara o centrare dintr-un corner de pe stanga.

Suedia a „alergat” dupa egalare, insa nu a reusit mai nimic, iar pe final a ratat doua ocazii mari, prin Elmander si Mellberg.

Ucraina se instaleaza, astfel, pe prima pozitie intr-o grupa din care mai fac parte Anglia si Franta, care au remizat, scor 1-1.

Iata desfasurarea partidei:

90+3 Fluier final

90+3 OCAZIE SUEDIA! Mellberg reia din prima un balonul aruncat la disperare, Pyatov iese, insa balonul trece la o palma de transversala!

90′ OCAZIE SUEDIA! Ibrahimovic paseaza magnific pentru Elmander, care ramane singur cu portarul dar suteaza peste!

86′ Incursiunile lui  Wilhelmsson sunt extrem de gru de stopat, insa colegii din atac nu-l sustin in totalitate si suedezii sunt la 4 minute de o infrangere la care nu s-au asteptat dupa golul inscris…

85′ Iese Voronin si intra Rotan

83′ Nazarenko bate lovitura libera, dar sutul trece alaturi

82′  Elm il agata din spate pe Voronin si vede cartonasul galben.

81′ Iese Shevchenko si intra Milevski

80′ Wilhelmsson suteaza din pozite centrala, dar Pyatov nu are probleme si retine mingea trimisa cu pamantul.

76′ Ibrahimovic trimite o „bomba” de la marginea careului, dar Pyatov o respinge cu foarte mare dificultate

71′ Intra si Elmander si iese Rosenberg. Toate schimbarile nordicile sunt epuizate!

68′ Intra Wilhelmsson si iese Larsson

64′ Iese Toivonen si intra Svensson

62′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL UCRAINA! Shevchenko inscrie tot cu capul, dupa un corner executat de Konoplyanka, insa de data aceasta executia seamana perfect cu cea a lui Cavani din meciul cu Steaua, de la Napoli!

61′ Voronin ii ridiculizeaza pe fundasii suedezi, dar sutul este respins in corner

55′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL UCRAINA! Sevcenko ii raspunde lui Ibrahimovic la numai trei minute cu o lovitura de cap din 6 metri de langa Mellberg!

52′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL SUEDIA! Ibrahimovic deschide scorul cu o deviere din 5 metri dupa o pasa a lui Kallstrom, care a agatat un balon respins slab de Gusev!

49′ Rosenberg primeste in careu si suteaza in forta de la 11 metri, insa mingea este blocata!

PAUZA!

42′ Gusev arunca un balon in careu, dar Konoplianka reia din voleu mult peste

39′ BARA SUEDIA! Replica nordicilor vine imediat prin Ibrahimovic, care trimite cu capul din apopiere in bara din dreapta!

38′ OCAZIE UCRAINA! Asediu la poarta lui Isaksson! Schevchenko a fost din nou aproape de a inscrie, dar a fost blocat in ultima clipa. Mingea a ajuns la Yarmolenko, dar si sutul lui a fost blocat in 4-5 metri!

37′ Konoplianka trimite o un sut de la 20 de metri, dar mingea trece putin pe langa poarta

36′ Suedezii pleaca pe contraatac, dar Ibrahimovic este egoist si nu obtine decat un corner

35′ Isaksson scoate cu mari emotii in lateral o torpila expediata de Voronin din afara careului.

31′ Pyatov retine cu ceva probleme un sut din prima expediat de Rosenberg de la 12 metri lateral dreapta.

26′ Minge aruncata in careu pentru Voronin, care nu reuseste sa ajunga balonul cam inalt

23′ OCAZIE IMENSA UCRAINA! Shevchenko primeste in interiorul careului, preia singur spre poarta, lateral dreapta, insa sutul pe jos si pe coltul lung este ratat, iar nordicii scapa ca prin urechile acului!

20′ Rosenberg nu reuseste sa reia periculos spre poarta… oricum se fluierase offside

17′ OCAZIE SUEDIA! Ibrahimovic trimite un sut-centrare in fata portii, Pyatov boxeaza aiurea, mingea il loveste pe Toivonen si apoi este respinsa de fundasii ucraineni. O preluare a suedezului in urma respingerii ar fi putut aduce deschiderea de scor!

14′ O noua centrare a suedezilor, din aceeasi banda stanga, nu este ajunga de Ibrahmovic pentru a o recentra

11′ Pleaca ucrainienii pe contra, iar Kallstrom vede galben dupa ce l-a oprit printr-o alunecare din lateral pe Yarmolenko.

11′ Suedia obtine o lovitura libera de pe stanga. Larsson bate inalt, insa mingea ajunge in bratele lui Pyatov.

5′ Imediat vine si replica suedezilor, printr-un sut al lui Kallstrom de la aproximativ 30 de metri!

4′  Konoplianka, mijlocas la Dnepr, suteaza puternic, pe jos, dar balonul trece la un metru de poarta lui Isaksson

3′ Ucrainienii sunt mult mai prezenti in joc in acest debut de meci

1′ Inceputul meciului

INFOPartida va fi condusa de arbitrul turc Cuneyt Cakir

Echipele probabile:

UCRAINA: Pyatov – Gusev, Haceridi, Mihalik, Selin – Voronin, Nazarenko, Timosciuk, Konoplianka – Yarmolenko, Sevcenko

SUEDIA: Isaksson – Lustig, Mellberg, Olsson, Granqvist – Elm, Kallstrom – Larsson, Ibrahimovic, Toivonen – Rosenberg

Este pentru prima data cand Ucraina participa pentru prima data la un turneu final al Campionatului European, dar a fost prezenata la Cupa Mondiala din 2006, unde a ajuns pana in sferturile de finala, faza in care a fost invinsa de Italia cu scorul de 3-0.

Suediea a ajuns o singura data in semifinalele Campionatului European, la editia din 1992, pe care a gazduit-o. De atunci, Ibrahimovic & Co s-au calificat la trei turnee finale si au invins in doua din cele 10 meciuri jucate.