FINAL – EURO 2012 / Anglia – Franta 1-1. VEZI VIDEO: Golurile lui Lescott si Nasri au salvat un meci in care prudenta a fost la ea acasa

Anglia si Franta au remizat, scor 1-1, in primul meci din Grupa D a Campionatului European de fotbal din 2012. Scorul a fost deschis de britanici, prin Joleon Lescott (’31), care a punctat cu o lovitura de cap din centrarea lui Steven Gerrard, iar pentru „cocosii galici” a egalat Samir Nasri, cu un sut cu efect, din marginea careului (’40).

Iata desfasurarea partidei:

’90 Fluier final

86 ‘Benzema incearca un sut din coltul careului englez, dar Gerrard trimite in corner

84′ Dubla schimbare la Franta: Martin si Ben Harfa intra in locul lui Malouda si Cabaye

80′ Balonul este aruncat in mijlocul careului pentru lovitura de cap a lui Diarra. In cele din urma francezii obtin lovitura de la colt

78′ Henderson intra in locul lui Parker.

77′ Defoe intra in locul lui Chamberlain.

74′ Benzema este pus in cursa de Nasri, dar Parker intervine salvator si indeparteaza balonul.

71’ Young primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Benzema.

68′ Francezii au revenit la conducerea jocului, insa ambele echipe sunt extrem de precaute

66′ Glen Johnson trimite un sut puternic de la 25 de metri, mingea se duce direct in peluza

65′ Un-doi Nasri-Benzema, sut al atacantului de la Real, de la 20 de metri, dar mingea se duce pe centrul portii si Hart retine.

55′ Nasri trimite o centrare pana la Diarra, dar mijlocasul lui OM nu ajunge sa reia cu capul, desi are o statura impresionanta.

55′ Englezii au echilibrat jocul si au inceput sa paseze mult mai precis decat au făcut-o pana acum.

49′ Milner paseaza riscant spre Hart, dar portarul lui City reuseste sa retina cu ceva emotii

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA

45′ Benzema se desprinde din marcaj, incearca sa trimita mingea pe langa Hart, dar nu obtine decat un corner.

40′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL FRANTA! Nasri restabileste egalitatea cu un sut superb din marginea careului, la coltul scurt! Ribery este autorul pasei de gol!

36′ Dubla ocazie pentru FRANTA! Diarra a reluat cu capul din centrul careului, iar Hart a respins cu un reflex fabulos. Balonul a revenit la Diarra din recentrarea lui Ribery, insa de data asta mijlocasul a trimis pe langa poarta din careul mic!

34′ Chamberlain este avertizat pentru un fault comis asupra lui Debuchy

31′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ANGLIA! Contrar cursului jocului englezii deschide scorul prin Lescott. Lovitura libera de pe dreapta batuta de Gerrard, Lescott urmareste pana la linia careului mic si plaseaza lovitura de cap pe langa Mexes.

25′ Degeaba au posesia francezi, ca ocaziile importante le-au avut englezii. Debuchy centreaza de pe dreapta, Hart retine fara probleme.

20′ Milner si Johnson centreaza pe rand din flancul drept, dar mingea se duce in aut de poarta.

16′ Hart prinde în doi timpi sutul lui Cabaye

15′ OCAZIE ANGLIA! Milner primeste mingea, intra in careu, dribleaza portarul, dar executia a fost imprecisa, desi avea toata poarta goala in fata!

11′ Nasri suteaza din marginea careului, pe jos, dar mingea trece alaturi si loveste aparatele foto din spatele portii lui Hart.

5′ Benzema, inconjurat de 3 adversari, scoate un corner.

5′ Posesie superioara pentru francezi in primele minute.

1′ Inceputul meciului

INFO: Meciul este arbitrat de italianul Nicola Rizzoli.

Echipele probabile:

Franta: Lloris – Debuchy, Rami, Mexes, Evra – Nasri, Cabaye, A. Diarra, Malouda, Ribery – Benzema.
Rezerve: Mandanda, Carrasso, Reveillere, Koscielny, Clichy, Valbuena, Matuidi, Menez, M’Vila, Martin, Ben Arfa, Giroud.
Selectioner: Laurent Blanc

Anglia: Hart – G. Johnson, Terry, Lescott, A. Cole – Milner, Gerrard, Parker, Chamberlain – Young – Welbeck
Rezerve: Green, Butland, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Carroll, Defoe.
Selectioner: Roy Hodgson

Meciul va fi transmis in direct pe DolceSport si va putea fi urmarit in format liveTEXT pe www.sptfm.ro.