EURO 2012 / UEFA a acordat primele suspendari dupa meciul Poloniei in fata Greciei!

Dupa primele trei zile ale turneului final EURO 2012, UEFA a acordat primele suspendari in urma partidei de deschidere, Polonia – Grecia, atunci cand arbitrul spaniol Carlos Velasco Carballo a eliminat cate un jucator de la ambele echipe!

Astfel, fundasul grec Sokratis Papastathopoulos si portarul polonez Wojciech Szczesny au fost suspendati cate un meci, dupa ce au fost eliminati in partida de deschidere de la EURO 2012.

Grecul a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, in funalul primei reprize, in timp ce portarul ponez a primit rosu direct in timpul reprizei secunde, partida terminandu-se cu scorul de 1-1.

UEFA a aplicat pedeapsa minima in ambele cazuri, suspendare pentru un singur meci, stabilind ca in cazul celor doi jucatori nu exista niciun factor agravant.

Papastathopoulos si Szczesny vor putea evolua in ultimele meciuri ale echipelor lor din faza grupelor, Grecia – Rusia, respectiv Polonia – Cehia.