EURO 2012 / Remiza satisfacatoare pentru spanioli: „Am depus un efort extraordinar, italienii nu s-au multumit sa se apere”

Selectionerul Spaniei, Vicente del Bosque este impacat cu scorul de egalitate obtinut de elevii sai in fata Italiei(1-1), dar crede ca „Furia Roja” ar fi meritat sa invinga in meciul disputat duminica seara.

„Nu sunt frustrat dupa acest meci. Cred ca efortul nostru a fost extraordinar in fata unei echipe care nu s-a multumit sa se apere. Prima repriza a fost foarte echilibrata, a doua a fost mai mult a noastra. Dupa egalare, am fi putut foarte bine sa castigam, mai ales ca am jucat mai bine pe final”, a declarat Del Bosque.

Acuzat ca la folosit pe Fabregas in fruntea ofensivei, selectionerul campioanei mondiale en-titre a explicat  care a fost temeiul dupa care a construit primul „11” in cea dintai partida disputata de Spania in cadrul grupei C a Campionatului European din 2012.

„Am ales sa incep cu Fabregas, deoarece voiam o anumita siguranta la mijlocul terenului si voiam sa putem combina bine in fata unui adversar care a exercitat o puternica presiune. Faptul ca in prima repriza italienii ne-au impiedicat sa avem un bun control al jocului nu m-a mirat: Italia este o echipa experimentata. De altfel, Fabregas are acest profil oarecum special, acela de a fi un mijlocas cu un mare simt al golului.

Cred ca atunci cand l-am introdus in teren pe Fernando Torres a fost momentul ideal, pentru ca atunci meciul incepea sa fie mai deschis. In acel moment, profilul lui Torres ne putea aduce ceva”, a mai spus Del Bosque.

Spania a terminat la egalitate partida cu Italia, egaland prin Fabregas, in minutul 64′, dupa ce Antonio Di Natale a deschis scorul in minutul 61.

In celalalt meci al zilei, Croatia si-a asigurat primul loc in Grupa C, invingand Irlanda cu scorul de 3-1.