FINAL EURO 2012 / Olanda – Danemarca 0-1. Krohn-Dehli semneaza marea surpriza din faza grupelor

Danemarca a invins cu totul neasteptat  Olanda in primul meci al Grupei B, cu scorul de 1-0. „Portocalele mecanice” au inceput in forta meciul, lasand impresia ca se vor impune pana spre sfarsitul infruntarii,  dar portarul danez, Andersen si-a achitat datoria fata de echipa antionala si a respins fiecare sut pe poarta trimis de elevii lui Bert van Marwijk. Singurul gol al partidei a fost inscris de Krohn-Delhi care a marcat printre picioarele lui Stekelenburg, dupa ce s-a strecurat printre fundasii olandezi.

Imediat dupa preluarea codnucerii partidei de catre danezi, olandezii au luat cu asalt careul advers, dar ghinionul i-a urmarit permanent pe „portocalii”, van Persie irosind doua dintre cele mai mari sanse de gol ale sfarsitului de repriza.

In repriza secunda, ritmul din primul mitan nu a mai fost atins, dar olandezii au pus in pericol in cateva situatii poarta lui Andersen. Sansa egalarii a avut-o cu adevarat Huntelaar, care in minutul 75′ a scapat singur cu Andersen, dar portarul danez a salvat magistral cele trei puncte pe care danezii le-au conservat indarjiti pana la finalul meciului.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ Final de meci.

90′ Olandezii cer acordarea unui penalty pentru hent.

85′ Kuyt intra in locul lui Van der Wiel.

84′ Mikkelsen il inlocuieste pe Rmmedahl.

78′ Kvist este avertizat si el.

75′ Olanda ataca cu toate fortele, cautand in disperare egalarea.

75′ Huntelaar ramane singur cu portarul, dar Andersen pareaza formidabil.

74′ Schone intra, iese Eriksen.

74′ Van der Vaart suteaza din afara careului, dar mingea trece peste poarta.

71′ Huntelaar intra in locul lui Afellay.

71′ Van der Vaart il inlocuieste pe De Jong.

71′ Stekelenburg scoate in corner un sut expediat de Krohn-Delhi.

67′ Van Bommel primeste cartonasul galben.

64′ Robben reateaza incredibil, reluand slab o centrare ideala pusa la cap de Sneijder.

63′ Sneijder centreaza din lovitura libera, dar un coechipier este in offside.

62′ Danezii speculeaza scaderea agresivitatii „Portocalei Mecanice” si patrund tot mai des in jumatatea adversa.

58′ Ritmul meciului s-a domolit. Jacobsen trimite in aut.

55′ Poulsen intra in careu, dar centreaza la intamplare, fiind singur in ofensiva.

52′ Afellay suteaza din marginea careului si mingea trece la un fir de par de bara.

51′ Van Bommel suteaza puternic din 30 de metri. Andersen respinge in corner, cu ceva emotii.

50′ Persie are ocazia de a-si rascumpara gafa de mai devreme, dar suteaza slab de langa punctul cu var.

50′ Van Persie inainteaza spre poarta adversa, dar se impiedica ca un amator in momentul sutului.

48′ Robben suteaza din afara careului, dar mingea este deviata in corner.

47′ Van Persie reia din care, dar Agger blocheaza.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

43′ Sneijder iil angajeaza pe Van Persie in fata portii, singur cu portarul, dar atacantul suteaza slab, direct in bratele lui Andersen.

42′ Krohn-Delhi suteaza anemic de la marginea careului si Stekelenburg retine fara emotii.

40′ Afellay  trece de doi adversari prin dribling si suteaza de la 20 de metri, peste poarta.

38′ Bendtner este intins pe gazon, acuzant o accidentare.

36′ Sansa mare pentru Olanda! Robben suteaza in bara dupa o centrare gafanta a lui Andersen.

35′ Danemarca forteaza inscrierea unui nou gol printr-un atac prelungit.

30′ Afellay a fost lovit in mandibula de un adversar in timpul unui duel pentru minge. Jucatorul se resimte in careul advers, dar in cele din urma se ridica si isi reia pozitia in teren.

28′ Olandezii cer penalty pentur un presupus hent comis de Poulsen.

24′ GOOOOOOOOOOOOOOOL Danemarca! Krohn-Dehli intra in posezia mingii dupa o deviere hazardata a unui fundas olandez. Danezul in varsta de 34 ani s-a strecurat printre aparararea „Portocalei Mecanice” si a inscris printre picioarele lui Stekelenburg.

23′ Van Persie suteaza din intoarcere, insa sutul din careu trece pe langa poarta.

21′ Sneijeder centreaza din primul corner al meciului, dar Andersen retine.

16′ Andersen retine fara emotii un sut trimis de la 25 de metri de Robben, din alunecare.

12′ Van Persie trage in zid, din lovitura libera de la 25 de metri.

10′ Afellay suteaza cu efect in diagonala, dar nu prinde cadrul portii.

8′ Ocazie imensa pentru Van Persie care trage pe langa poarta din zece metri, dupa o pasa servita de Robben.

5′ Afellary reia frumos pe spate, in careu, dar mingea trece peste.

3′ Willems suteaza in forta de la mare distanta, dar mingea survoleaza transversala.

2′ Danezii obtin o prima lovitua libera a partidei. Executia de la 40 de metri este reluat de Agger in careu, dar mingea ajunge in bratele lui Stekelenburg.

1′ A inceput partida.

Olanda: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Vlaar, Willems – Van Bommel, N. De Jong – Robben, Sneijder, Afellay – Van Persie

Danemarca: Andersen-  S Poulsen, Kjaer, Agger, Jacobsen –  Zimling, Kvist – Rommedahl, Eriksen, Krohn-Dehli – Bendtner.

Meciul va fi arbitrat de slovenul Damir Skomina.