FINAL / EURO 2012 / Germania – Portugalia 1-0. Gomez aduce o victorie grea, dupa un meci controlat in totalitate de nemti

Germania a invins Portugalia cu scorul de 1-0, in al doilea meci al Grupei B. Desi diferenta de scor este minima, nemtii au dictat ritmul jocului de la un capat la altul, atacand in valuri poarta lui Patricio Rui.

In ciuda presiunii imense exercitate de germani in jumatatea adversa, ghinionul i-a urmarit pe elevii lui Joachim Low, pana in minutul 73′ cand Gomez, ca din senin a reluat cu capul o minge ajunsa in interiorul careului lusitan. Este interesant de notat ca antrenorul neamt se pregatea sa-l schimbe pe marcator cu doar cateva secunde inainte de gol.

Abia dupa deschiderea scorului, portughezii au parut sa se desmeticeasca si sa tureze motoarele. Aproape inexistent in teren, Cristiano Ronaldo s-a activat subit si a incercat sa inscrie dupa o faza indivuala, dar Neuer s-a opus cu dificultate.

Varela a avut si el de doua ori sansa de egala, dar in cele din urma meciul s-a incheiat la un scor corect, daca nu in privinta diferentei, macar in ceea ce priveste echipa invingatoare.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

96′ Final de meci.

94′ Bender il inlocuieste pe Muller.

91′ Se acorda trei minute suplimentare.

89′ Ratare imensa la Varela!!! Ramas fata in fata cu Neuner, lusitanul suteaza in portarul german.

87′ Ozil ii face loc in teren lui Kroos.

86′ Lusitanii incearca sa egaleze in ultimele minute ale jocului si preseaza in juamtatea adversa. Varela obtine un corner pentru portughezi.

85′ Nani executa noul corner, dar mingea pica peste bara transversala.

82′ Ronaldo suteaza din lateral stanga, iar Neuer respinge in corner.

81′ Verela il inlocuieste pe Meireles.

80′ Gomez paraseste terenul in apaluzele suporterilor, in locul sau intrand Klose, care implineste azi 34 de ani.

77′ Muller centreaza in fata portii pentru Gomez, dar acesta rateaza din sase metri.

76′ Executa Ozil un corner din partea dreapta.
73′ GOOOOOOOOOOL  Germania! Gomez deschide scorul pritnr-o lovitura de cap executata din interiorul careului.

70′ Nelson Oliveira il inlocuieste pe Postiga.

70′ Boateng il faulteaza pe Ronaldo si este avertizat.

58′ Muller centreaza din careu, dar nici Podolski, nici gomez nu reusesc sa devieze mingea.

57′ Gomez reia cu capul din alergare, insa trimite mult peste poarta.

57′ Ozil combina cu Podolski in apropierea careului advers, dar acesta din urma pierde balonul.

54′ Portugalia obtine un corner.

46′ Nemtii incep in forta partida si sasediaza poarta lusitana.
45′ PAUZA

44′ Extreordinar sut al lui Pepe! Mingea centrata din lovitura libera izbeste bara si cade chiar pe linia portii. Ronaldo e  cu mianile in aer, dar arbitrul lasa scorul nemodificat.

43′ Nani avanseaza cu agilitatea in dreapta, Badstuber il opreste burtal si este avertizat.

42′ Moutinho incearca sa ameninte poarta germanilor, dar sutul sau rateaza flagrant tinta.

41′ Muller se trezeste cu balonul la picior, in dreapta careului portughez si suteaza din prima pe langa bara.

35′ Khedira suteaza de la 25 de metri, peste poarta.

35′ Muller incearca sa gaseasca o bresa in partea stanga a defensivei lusitane, dar Coentrao ii dejoaca planurile.

31′ Podolski reia din prima centrarea lui Lham, dar mingea trece peste poarta.

29′ Germania domina partida, atacurile la poarta lui Rui Patricio devenind tot mai periculoase.

28′ Podolski este angajat in careul advers, acesta incearca un voleu,dar nu-i iese miscarea.

26’Podolski trage in forta din lovitura libera, dar migea il izbeste pe Gomez.

24′ Germanii pun presiune in careul advers. Khedira ii trimite lui Gomez, dar acesta reia peste poarta.

18′ Ronaldo patrunde in stilul care l-a consacrat in careul germanilor si obtine un corner.

15′ Podolski patrunde in careul advers prin dreapta, dar fundasii lusitani intervin la timp.

13′ Postiga intra urat, cu talpa,  la glezna lui Neuer si primeste cartonasul galben.

12′ Ozil patrunde in careul advers. Pereira intervine si indeparteaza pericolul.

10′ Germanii forteaza din nou deschiderea scorului. Podolski suteaza pe jos din afara careului, dar din nou Patricio intervine si retine, fara mari emotii.

8′ Muller il faulteaza pe Coentrai si lusitanii obtin o lovitura libera in jumatatea lor de teren.

3′ Portughezii bat primul corner al meciului Meireles si Nani sunt „asaltati” de aviaonele de harite aruncate din tribune de suporterii germani.

2′ Germanii trec pe langa gol inca din minutul al doilea al meciului. Boateng a centrat din banda dreapta catre Gomez, care a reluat cu capul in diagonala, dar Patricio se afla pe directia mingii, retinand fara probleme.

1′ A inceput meciul.

Germania: Neuer – Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Muller, Ozil, Podolski – Gomez. Rezerve: Gundogan, Schmelzer, Howedes. Schurrle, Klose, Wiese, Bender, Mertesacker, Kroos, Gotze, Reus, Zieler.

Antrenor: Joachim Low

Portugalia: Rui Patricio – Joao  Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao – Raul Meireles, Miguel Veloso, Joao Moutinho – Nani, Helder Postiga, Cristiano Ronaldo. Rezerve: Eduardo, Custodio, Hugo Almeida, Ricardo Quaresma, Nelson Oliveira, Ricardo Costa, Rolando, Ruben Micael, Silvestre Varela, Miguel Lopes, Hugo Viana, Beto.

Antrenor: Paolo Bento.