FINAL / Euro 2012 / Polonia – Grecia 1-1. Grecii scot un egal imens, desi au fost dezavantajati clar. Polonezii au dezamagit!

Vineri, 8 iunie, Polonia si Grecia au jucat partida inaugurala a Campioantului European de fotbal, meci care a fost condusa de la centru de spaniolul Carlos Velasco Carballo.

Desi polonezii erau dati ca sigur invingatori, lucrurile nu au stat deloc asa. Au deschis scorul prin Lewandowski(18′), insa spre finalul primei reprize au scazut ritmul si nimeni nu avea de unde sa stie ce se va intampla in repriza secunda, in conditiile in care evoluau cu un om mai mult pe teren, Papastathopoulous fiind eliminat extrem de usor.

Mai intai Salpingidis(51′) a restabilit egalitatea, iar la cateva minute distanta, Karagounis(70′) nu a reusit sa-si aduca echipa in avantaj ratand un penalti. Chiar daca Szczesny a fost eliminat la faza penaltiului, partida nu a mai avut ocazii de gol si s-a terminat in cele din urma 1-1!

FINAL

90+1 Lewandowski scapa spre poarta, incearca sa treaca pe langa Papadopoulous, insa acesta sta bine pe picioare si blocheaza fenta.

88′ Salpingidis trimite mingea lung in fata, dar Tyton iese inspirat si retine din fata unui jucator grec

83′ Chalkias retine cu siguranta un sut pe jos al lui Lewandowski.

75′ Meciul este dominat de greci care, in aceasta repriza, au „demolat” apararea poloneza

71′ Tyton apara senzational lovitura de la 11 metri. Karagounis a executat in dreapta jos, dar Tyton a ghicit coltul!!

70′ Tyton intra in poarta Poloniei. Rybus este cel sacrificat. Se restabileste echilibrul numeric.

69′ Penalty pentru Grecia dupa un fault al portarului Szczesny asupra lui Salpingidis. Szczesny este eliminat direct, fiind ultimul aparator.

68′ Fourtounis intra in locul lui Gekas.

64′ OZAZIE GRECIA! Karagounis a pasat genial pentru Samaras, acesta a intarziat insa sutul si a trimis apoi pe langa poarta dupa ce portarul a avut timp sa iasa si sa inchida unghiul.

63′ Jucatorii acuza umiditatea crescuta din interiorul arenei. Acoperisul stadionului este tras pentru a se proteja terenul, deoarece a plouat azi la Varsovia

58′ Obraniak executa surprinzator pe jos o lovitura libera din pozitie centrala, dar mingea ocoleste bara din dreapta.

54′ Karagounis comite hent intentionat si vede cartonas galben.

52′ Salpingidis devine astfel primul jucator grec care marcheaza si la un campionat mondial si la unul european.

51′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL GRECIA! Salpingidis restabileste egalitatea dupa o eroare colectiva a polonezilor. Portarul a ratat interventia la minge, Salpingidis a venit lansat din spate si a trimis cu dreptul in plasa.

48′ Lewandowski suteaza peste poarta cu dreptul, de la 11 metri usor lateral dreapta. Incep in forta polonezii si aceasta repriza.

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA

45’+2′ Holebas vede si el galben pentru proteste.

45′ Cer penalty grecii dupa ce un jucator polonez, in cadere, a respins mingea cu mana in careu. Arbitrul lasa insa jocul sa continue!!

45′ Sunt intemeiate protestele vehemente ale grecilor. Primul galben a fost acordat aproape degeaba, iar al doilea foarte usor.

44′ Papastathopoulous este eliminat! Doua galbene luate destul de usor de jucatorul grec.

42′ Cateva centrari ale elenilor, venite in urma unor recuperari in marginea careului polonez, nu reusesc sa puna in pericol apararea gazdelor

40′ Grecii au echilibrat posesia, insa tot nu reusesc sa puna in pericol poarta polonezilor…

38′ OCAZIE POLONIA! Perquis suteaza incredibil pe langa poarta din pozitie ideala. Mingea i-a venit la 11 metri dupa o respingere gresita, insa sutul, pe jos, a trecut pe langa bara din dreapta.

37′ Kyriakos Papadopoulous intra pana la urma in locul celuilalt Papadopoulous, accidentat

36′ Papastathopoulous vede primul galben al meciului dupa un fault asupra lui Lewandowski.

30′ Tot Ninis executa faza fixa, insa polonezii scapa de emotii respingand usor plecand pe contraatac. Mai intai Ninis executase insa arbitrul a decis repetarea loviturii.

29′ Atac pozitional al grecilor pornit de pe stanga. Mingea ajunge in dreapta la Ninis, care obtine o lovitura libera din marginea careului.

23′ Polonezii nu renunta la ofensiva si domina autoritar aceasta partida!

18′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL POLONIA! Lewandowski deschide scorul cu o lovitura de cap perfecta din sapte metri, dupa o centrare venita de pe dreapta.

17′ Lewandowski suteaaza slab pe langa poarta din coltul careului mare

15′ OCAZIE POLONIA! Piszczek patrunde superb in dreapta careului, singur, centreaza pentru Lewandowski, care rateaza lovitura de cap din 3 metri!

13′ Blaszczyowski primeste in pozitie buna in careul advers, dar suteaza mult peste poarta.

12′ OCAZIE GRECIA! Gekas reia cu capul o centrare a lui Karagounis, insa balonul trece la cativa centimetri de poarta polonezilor

5′ OCAZIE POLONIA! Dupa cateva minute de dominara elena, polonezii au sansa sa deschida scorul!  Un prim sut din apropiere se opreste in blocaj, mingea ajunge in marginea careului de unde Rybus suteaza cu stangul, dar portarul grecilor scoate in corner cu o superba interventie!

3′ Presiune a grecilor si elenii obtin o lovitura libera din lateral. Centrarea la 16 metri este respinsa de Lewandowski.

1′ Grecii au lovitura de start a EURO 2012

S-a incheiat festivitatea de deschidere, iar cele doua echipe se pregatesc sa intre pe teren

Coregrafie superba reusita de spectatorii polonezi. Steagurie tuturor echipelor participante au fost realizate din mii de cartoane ridicate de fani.

Echipele probabile:

POLONIA: Szczesny  – Pisczcek, Wasilewski, Perquis – Boenisch – Blaszczykowski(C), Polanski, Murawski, Orbaniak, Rybus – Lewandowski
Antrenor: Franciszek Smuda

GRECIAChalkias – Torossidis, A Papadopoulos, Papastathopoulos, Holebas – Maniatis, Karagounis, Katsouranis,  – Ninis, Samaras, Gekas
Antrenor: Fernando Santos