Turul Ciclist al Romaniei / Etapa a VI-a / Adriy Kulyk invinge ploaia si isi adjudeca cea de a treia victorie a editiei

Etapa a sasea a Turului Romaniei, desfasurata miercuri, intre Poiana Largului si Targu Mures, a fost castigata de Andriy Kulyk la capatul celor 167 de kilometri ai traseului. Ucraineanul inregistreaza astfel cea de a treia victorie in editia din acest an a Micii Bucle si isi consolideaza prima pozitie in clasamentul sprinterilor recucerita in etapa precedenta.

Cursa a fost marcata pe toata perioada de o ploaie insistenta, torentiala in unele zone. Coloana de ciclisti a ramas compacta pana la Borsec, acolo unde prima catarare a Turului a rupt plutonul, conturandu-se un grup de 6 cataratori care au luat un avans masurat la 4m. 40s. in Toplita.

In urma castigatorului etapei au terminat Joagiun Sobrino (SP Tableware), iar pozitia a treia i-a revenit ungurului Krisztian Lovassy(Tusnad Cycling Team). Cel mai bine clasat roman al etapei a fost Eduard Grosu care a terminat pe locul 7.

Liderul ierarhiei generale ramane in continuare Matja Kvasina(Tusnad Cycling Team), iar Andrei Nechita se mentine pe pozitia a doua in acelasi clasament, la doua secunde de primul loc.

Etapa cu numarul 7 va lua startul joi de la ora 10:00, si va urma itinerariul Tg. Mures- Sibiu -Rm. Valcea. Cursa de maine se asteapta a fi cea mai dificila a Turului Romaniei, rutierii urmand a trece Muntii Carpati pe Transalpina.

sursa foto: ciclism.ireporter.ro